ВАЛЕНТИН НАЛИВАЙЧЕНКО: «ГУРТУВАТИСЯ, А НЕ ОЧІКУВАТИ»

Презентація Громадської ініціативи “Оновлення країни”

Важко нині ініціювати якийсь громадський рух, якщо мало не кожен з нас свої суспільні й політичні емоції означує словом “розчарування”. Гострі запитання журналістів на прес-конференції в УНІАН — презентації Валентином Наливайченком ініційованої й очоленої ним Громадської ініціативи “Оновлення країни” перемежовувалися певним оптимізмом: перед нами постали нові обличчя в політиці.

Петро АНТОНЕНКО

Пошук громадянами шляхів виходу з кризи різноманітний: від суто політичних об’єднань до громадських рухів, від жорсткої опозиційності до пропозицій альтернативи. Не вражає новизною й персоніфікація цих громадських ініціатив. Ми сприймаємо партії, громадські рухи не за їхніми шаблонними назвами, не за програмами, які народ просто не читає, а за іменами політиків. Ось на цьому тлі створюється Громадська ініціатива Наливайченка. Постать, не заштампована в політичній “тусовці”. Цей кадровий дипломат став відомий широкому загалу завдяки діяльності на посаді голови Служби безпеки України. Перший керівник, під началом якого СБУ стала не караючим мечем проти власних громадян та щитом правлячого режиму, а саме службою безпеки демократичної держави, її національних інтересів. Заслоном антидержавним діям емісарів чужих держав і доморослим націєпродавцям. Захистом демократичних цінностей, а не ігноруванням їх. Сприянням відновленню нашої історичної пам’яті, без чого неможлива сильна незалежна держава. Це також реабілітація жертв політичних репресій, дослідження Голодомору як геноциду. Саме Служба безпеки розслідувала кримінальну справу зі звинувачення верхівки СРСР, починаючи зі Сталіна, в організації Голодомору в Україні, довела цю справу до суду, який виніс звинувачувальний вирок. І це був практичний крок до суду над комуністичним режимом СРСР.
Усе сказане має пояснити суть новостворюваного громадського руху за ініціативи Валентина Наливайченка. Але питання значно ширше. Є потреба кардинальних змін у державі, питання в тому, хто і як це робитиме. Тому слід назвати концептуальні основи нової ініціативи, які й озвучив Валентин Наливайченко на прес-конференції. Ось основні тези. Україна потребує системного оновлення, бо нинішня політика влади загрожує її національній безпеці. Тим більше, боротьба опозиції й влади поки що нагадує боротьбу за владні крісла, бо досі в розрізнених діях опозиції нічого іншого не видно. І навіть якщо опозиційні сили знову прийдуть до влади, то є великі сумніви у їхній спроможності зробити масштабні реформи. Вихід один: об’єднати зусилля самих громадян, які вже сьогодні можуть сприяти і реально сприяють оновленню країни. Пріоритети нового руху — європейський курс України з європейськими соціальними стандартами (медицина, освіта, культура, пенсійна сфера), боротьба з корупцією, об’єднання країни. Хто і як за це боротиметься?
Характерний уже склад учасників презентації. Це були люди від 35 до 50. До речі, самому Наливайченкові — 44. Це свіжі обличчя, на що існує суспільний запит. І це люди конкретних справ. Андрій Денисенко — один з найактивніших громадських діячів Дніпропетровська, ініціатор створення й координатор найбільшої громадської організації захисту інтересів жителів міста — Громадянського активу Дніпра (“Град”). Концепція об’єднання — громадська активність, патріотизм, захист українських національних інтересів. Любов Слєпова — педіатр, анестезіолог-реаніматор, заслужений лікар України. Родом зі Львівщини, пройшла всі сходинки професії починаючи від лікаря райлікарні, нині завідує відділенням в Інституті педіатрії, акушерства та гінекології Академії медичних наук. Олег Березюк — адвокат, голова “Українського юридичного товариства”, родом із Черкащини, випускник юрфаку Національного університету імені        Т. Шевченка. Сам Наливайченко родом із Запоріжжя, закінчив із відзнакою Київський університет ім. Шевченка, за фахом викладач і референт-перекладач з англійської мови, вільно володіє фінською.
Що можуть робити ці люди та їхні однодумці? Можемо багато, сказав Андрій Денисенко, якщо спиратимемося на ініціативу, небайдужість самих громадян. Навів конкретні приклади, коли людям вдалося протидіяти безладу в забудові міста, витівкам, що шкодять довкіллю, здоров’ю громадян. Любов Слєпова навела приклади, коли в медичному обслуговуванні, на найнижчих його ланках, можна, виявляється, впроваджувати цікаві новації, реформи, попри одвічну фінансову скруту в галузі. Олег Березюк почав виступ із того, що він фактично позбавлений права на професію, оскільки ми існуємо в суспільстві безправ’я, де закони пишуть, але ніхто їх не виконує. Тож самі громадяни, згуртовані у рухи, ініціативи, мають щоденно боротися з цим правовим безладом, добиватися від державних інституцій виконання законів.
Звичайно ж, виникло запитання стосовно форм і методів діяльності Громадської ініціативи: чи не стане вона забюрократизованою структурою? На це Наливайченко відповів, що принципове утворення цього руху знизу, починаючи з міста, села, реґіону. І кожне цікаве починання, кожну розумну ідею підтримають. В областях триває створення структур “Оновлення країни”, пошук і гуртування талановитих, енергійних людей, які готові працювати, а не чекати милості від чергових політичних проектів.
Кореспондент “Слова Просвіти” запитав Валентина Наливайченка, як новий рух виступатиме на захист демократії в Україні, проти антидемократичних процесів під приводом “злагоди”, “наведення порядку” і т. ін. Симптоми цього вже є. Зокрема, антиконституційне скасування місцевих виборів, спроби реанімації тоталітаризму, аж до встановлення пам’ятників Сталіну. Щодо місцевих виборів Наливайченко відповів, що Громадська ініціатива активно долучилася до боротьби за їхнє проведення, що вибори обов’язково будуть, і рух зробить усе, аби вони пройшли демократично. А прихильникам Сталіна, тоталітаризму Наливайченко порадив поїхати на Соловки і побути бодай один день у тих умовах, в яких загинули мільйони в’язнів комуністичного режиму.
Доповнив сказане Андрій Денисенко. Він зазначив, що в Дніпропетровську саме завдяки громадським організаціям було зірвано задум комуністів, які теж хотіли встановити пам’ятник Сталіну.
Громадою можна зробити багато. Головне — гуртуватися, а не вичікувати, що хтось за тебе оновлюватиме Україну.

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment