ПОШУК КОМПРОМІСУ ТА ІСТОРИЧНОЇ ПРАВДИ

Народний депутат України Володимир Зубанов (фракція Партії реґіонів) скликав в “Укрінформі” прес-конференцію, щоб висловити власну позицію, внести пропозиції з двох дуже гострих питань, які постійно в центрі суспільної дискусії: мовне та ОУН-УПА. До цих питань, вважає депутат, слід підходити зважено, толерантно, шукати суспільний компроміс.
Щодо мовного питання депутат поінформував, що в уряді розробляють новий закон України “Про мови”. В. Зубанов запропонував колегам активніше співпрацювати з фахівцями, залученими до підготовки цього закону, а “розроблені депутатами законопроекти, які носять локальний характер і не вирішують питання в цілому, зняти з розгляду”. Слушна пропозиція, враховуючи похапливість, із якою дехто прагне “проштовхнути” через парламент власні законопроекти.
Депутат чітко й однозначно висловився за те, що в нашій державі існує й повинна існувати єдина державна мова — українська.
Чимало уваги Володимир Зубанов приділив упровадженню в життя в Україні Європейської мовної хартії, яка теж нині часто звучить у суспільних дискусіях. Цю Хартію, на думку депутата, не зовсім правильно трактують і впроваджують не так, як потрібно. Депутат нагадав, що Україна ратифікувала Хартію 2003 року, документ вступив у нас в дію з 2006-го. Але чи то від неправильного тлумачення духу і букви документа, чи то ще з якихось причин Україна подала до Ради Європи надто розширений список мов, які, мовляв, потребують у нас захисту і підтримки, і держава зобов’язується це робити. До списку було внесено 13 мов. Хартія, наголосив депутат, зобов’язує захищати насамперед малі мови, ті, що під загрозою зникнення. До цих мов слід зарахувати насамперед ті, які не мають державного статусу, тобто нема країн, де ці мови державні. До прикладу: в Україні це гагаузька, кримськотатарська. Але чомусь у нас на виконання Хартії держава задекларувала й захист таких мов як російська, угорська, білоруська. А цей захист передбачає серйозні й добре фінансовані заходи: відкриття національних шкіл, друковані видання, телеканали. “Усі спроби порушити питання про російську мову в площині Хартії тільки принижують і саму мову, і російську культуру загалом”, — наголосив депутат. Натомість він запропонував концепцію мов пріоритетного розвитку: із шести офіційних мов ООН пропонує дві — російську й англійську. А загалом держава має допомагати громадянам у прагненні вивчити кілька європейських мов.
Стосовно теми ОУН-УПА, інших непростих сторінок нашої історії, зазначив В. Зубанов, оскільки суспільство ще не знайшло шляхів порозуміння, не варто нав’язувати жителям певних реґіонів неприйнятні поки що для них історичні концепції.
Натомість депутат пропонує активізувати дослідження непростих моментів нашої історії. Він виокремив тему включення західноукраїнських земель до складу СРСР після Пакту Молотова—Ріббентропа, підписаного в серпні 1939 року. Чому виник збройний опір радянській системі саме на цих землях? В. Зубанов запропонував обласним радам п’яти західноукраїнських областей утворити громадські ради для координації досліджень у цій царині, надати кошти на такі дослідження та їхню публікацію, можливо, окремою книжкою.
Пропозиції конструктивні. Але важко погодитися з депутатом, коли він вважає, що неможливо добитися хоч якихось зрушень у світогляді жителів певних реґіонів; що дослідникам майже неможливо розбивати шаблони, догми, вкорінені в суспільстві; що багато в нашій історії, зокрема щодо Західної України, не досліджене, не відоме. Заперечую: багато вже досліджено, стало відомо суспільству, особливо в останні роки. І стереотипи цими дослідженнями ламати можна і треба. Просто бракує державницького підходу самих владних структур. Це стосується і системи освіти, навчання й виховання дітей та молоді, й простого інформування громадян, висвітлення нашої історії в державних мас-медіа. То розгортаймо! Чи згортаймо, як пропонують деякі політики?

Петро АНТОНЕНКО

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment