ПОТІК КІНО

Сергій КЛИМКО

87-річний кінематографіст у чорному костюмі та чорному капелюсі з камерою в руці прогулювався галереєю, періодично націлюючи об’єктив на відвідувачів. Під час прес-конференції, дотепно відповідаючи на клішовані журналістські запитання, він попивав холодне пиво. “Це жахливе століття потребувало усмішки” — сказав Мекас. У цей час плазмові екрани демонстрували інсталяцію “Квартет деструкції”, зібрану Мекасом зі зйомок перформансу Нам Джун Пайка, під час якого той трощить фортепіано; хроніки демонтажу Берлінської стіни, відзнятої вогняної скульптури “Наслідок” й знищення Світового торговельного центру 11 вересня 2001 року.
Візит легенди документального кіноавангарду Йонаса Мекаса позначився подвійною подією. По-перше, відкриттям виставки “Із Нью-Йорка з любов’ю: Йонас Мекас, “Флуксус” та американський кіноавангард” у Київському музеї сучасного образотворчого мистецтва України, що була організована за участі посольств США і Литви разом із Центром візуальних мистецтв Йонаса Мекаса у Вільнюсі, по-друге, ретроспективним показом американських авангардних кінострічок у Будинку кіно.
Йонас Мекас народився 1922 року в Литві. 1944-го разом зі своїм братом потрапив до трудового табору в Німеччині. Залишившись там після війни, Мекас вивчав філософію в університеті Майнца, а 1949 року переїхав до Нью-Йорка. Через два тижні після приїзду Мекас купив (на позичені гроші) свою першу кінокамеру і почав знімати. 1954-го разом з братом Адольфасом заснував журнал “Film Culture”, який згодом став одним з найавторитетніших кіновидань у США, а 1962 року організував Кооператив кінематографістів, до якого увійшли лідери авангардного кіно США. Його стрічки неодноразово демонстрували на Венеційській бієнале, “Документі” в Кастелі, у Музеї сучасного мистецтва в Нью-Йорку тощо.
На сьогодні він опублікував понад 20 прозових і поетичних книжок, які були перекладені на більш як 12 мов. Його литовська поезія стала частиною литовської класичної літератури, а його фільми можна знайти у провідних музеях усього світу.
Виставка у Музеї сучасного образотворчого мистецтва висвітлює історію американського кіноавангардистського руху і представляє понад 200 робіт учасників міжнародного мистецького руху “Флуксус”, зокрема Джорджа Мацюнаса, Йоко Оно, Джорджа Брехта, Нам Джун Пайка, Бена Вотріє — для показу відібрано основні твори з нещодавно придбаної Центром візуальних мистецтв Йонаса Мекаса колекції “Флуксусу”.
Флуксус — це назва мистецького напряму, який виник наприкінці 50 років ХХ століття і значною мірою вплинув на розвиток мистецтва кінця тисячоліття, походить від латинського flux — “текти”. Згідно з маніфестом Джорджа Мацюнаса, це означає прагнення “змити буржуазну, професіоналізовану і комерційну культуру потоком живого мистецтва та антимистецтва, яке буде зрозумілим усім, а не тільки критикам та купці професіоналів”. “Можливо, Флуксус був останнім значним організованим мистецьким рухом”, — зазначає Мекас.
У цьому міждисциплінарному русі у різний час брали участь Джон Кейдж, Йозеф Бойс, Шарлотта Мурман, Йоші Вада, Тері Райлі та інші постаті світового масштабу.
Триденна ретроспектива картин Мекаса та інших авангардистів дали панораму американського візуального експерименту, склавши альтернативу кінокласиці, якій, зазвичай, віддається перевага в Будинку кіно.
Фільми Мекаса — це хроніка повоєнного Нью-Йорка, де можна побачити його друзів, людей, з якими він зустрічався: Джона Леннона, Йоко Оно, Сальвадора Далі, Енді Воргола, Річарда Серра, Нама Джуна Пайка і Аллена Гінсберга.
Виразною рисою документального кіно Йонаса Мекаса є “розмитий” погляд, процес постійного пошуку без очевидних відповідей. Така мистецька настанова великою мірою відповідає стану політичної і соціальної дезорієнтації 60-х років, духу хіпі, до яких прямо чи опосередковано належить Мекас. Навіть коли він знімає людей, то вони існують в кадрі, як гра світлотіні.
Знаний авангардист і зараз продовжує експеримент із кінозображенням — знімає і перемонтовує фільми, створює кіноінсталяції. Мекас також веде й активну академічну діяльність — викладає в Новій школі соціальних досліджень й Масачусетському інституті технологій, стверджуючи, що він не вірить у кіношколи.
“Я не митець”, — запевняє Йонас Мекас. “Сім мільйонів людей у Сполучених Штатах на запитання: чи ви митець — відповіли ствердно. Я ж лише фільмую”.

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment