МУЗЕЇ ВЖЕ ЧАС РЯТУВАТИ

Фонд Миколи Томенка “Справедлива країна” спільно з журналом “Главред” і комісіями Київської міської ради з питань культури і туризму та освіти і науки здійснив спецпроект “Київ — столиця українських музеїв”. Суттю цього проекту став спецвипуск журналу “Главред” — “Все про всі музеї Києва”, а також безплатне поширення його в школах, ВНЗ, інших навчальних закладах столиці.

Петро АНТОНЕНКО

Про цей проект розповіли на його презентації в УНІАН заступник голови Верховної Ради Микола Томенко, головний редактор журналу Діана Дуцик, голова комісії з питань культури і туризму Олександр Бригинець, секретар комісії з питань освіти і науки Олексій Давиденко. Презентований спецвипуск журналу — своєрідний міні-довідник столичних музеїв, що, звичайно, не може замінити вагоміші видання, які обов’язково потрібно випускати — про це також ішлося на прес-конференції. Тим більше, тут представлені (близько півсотні) лише державні й комунальні музеї. Поза цим залишилися десятки приватних музеїв та галерей, схожих закладів відомств і громадських організацій. Це все, можливо, буде темою наступних проектів фонду.
Але сам проект, як зазначив Микола Томенко, допоможе навчальним закладам активніше залучати дітей і молодь до відвідування музеїв, а співпрацю освітян з музеями варто поглиблювати. Крім того, проект допоміг побачити стан музейної справи в столиці. А проблем тут не бракує. Починаючи з того, що іноді у міської влади просять приміщення під музей, а з’являється щось ближче до торгової сфери чи індустрії розваг.

Про деякі проблеми музейної справи ми попросили розповісти голову профільної комісії Київради Олександра БРИГИНЦЯ.
— Пане Олександре, популяризувати музеї, до чого, зокрема, покликаний і цей проект, безумовно, треба. Але деякі музеї треба вже не лише популяризувати, а рятувати.
— Одна з головний проблем — як поповнювати музейні фонди. У міському бюджеті просто нема коштів на поповнення експозицій, придбання експонатів. Те, що потрапляє безплатно, й поповнює фонди. Але якщо музеї не мають коштів для цього, вони просто вмирають. І, на жаль, майже всі наші музеї в цьому сенсі перебувають на стадії вмирання чи близькі до цього. Бо бюджет фінансує здебільшого лише зарплату, комунальні витрати. Тож музеї фізично начебто існують, деякі з них навіть мають прибутки, бо займаються певною комерційною діяльністю, але це не розвиток музейної справи. І міська, й загальнодержавна влада й далі фінансують музейну справу за залишковим принципом.
— Що скажете про кількість музеїв?
— Нові музеї відкриваються в столиці дуже рідко. Хоч у світі такі великі міста, як Київ, мають сотні музеїв. Повинно бути багато специфічних, особливих за суттю музеїв, навіть унікальних. У нас же є, так би мовити, “джентльменський”, обов’язковий набір музеїв, та й він ледве тримається на плаву: начебто ще не тоне, але й не може рухатися.
— Є якісь сподівання на краще?
— Сподіватися на чергові вибори? На жаль, президентські не виправдали таких надій. Можливо, вибори до місцевих рад і парламенту приведуть до влади нову еліту, яка буде більше налаштована на підтримку культури. Правда, пропонована на місцеві вибори мажоритарна система навряд чи сприятиме тому, щоб діячі культури потрапили до місцевої влади.
— Важлива складова музейної діяльності — дослідно-наукова робота.
— Науковці в музеях є, вони отримують зарплату. Але фінансування наукової роботи не може обмежуватися самою зарплатою. Потрібні поїздки, наукові експедиції, дослідження матеріалів. На все це теж коштів не надають.
— Тут сьогодні порушували питання про безплатний доступ громадян до музеїв у певні дні тижня чи місяця, як це відбувається у європейських країнах. Чому в Києві з цим такі проблеми?
— Невже Ви вважаєте, що Київ уже європейське місто в усіх аспектах, зокрема й щодо цього? Наша комісія з великими труднощами добилася ухвалення Київрадою рішення про те, що в певні дні громадяни можуть відвідувати наші комунальні музеї безплатно. Але виконавча влада столиці всіляко противиться цьому. Одна з головних причин — знову-таки фінансова. За безплатний доступ відвідувачів музеї мають отримувати від столичної влади певну фінансову компенсацію. А вони нічого не отримують. І якщо десь ці норми діють, то це фактично благодійництво самих музеїв.

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment