ЩО НЕСУТЬ ЕКСПЕРИМЕНТИ ТАБАЧНИКА І ЙОГО ПОКРОВИТЕЛІВ УКРАЇНСЬКІЙ ОСВІТІ Й НАУЦІ?

Володимир ПОЛОХАЛО — голова Комітету Верховної Ради України з питань науки і освіти, народний депутат України від БЮТ, міністр науки і освіти опозиційного уряду. Він коментує витівки Дмитра Табачника та його шефів Азарова і Януковича у сфері освіти і науки, зокрема, стосовно мовної політики, ідеї написання так званого спільного російсько-українського підручника з історії, загалом гуманітарну політику нової влади.

НекомпетентнІ й небезпеЧнІ змІни
Команда Януковича-Азарова почала у сфері освіти й науки некомпетентні та небезпечні зміни, які викликають занепокоєння в мільйонів громадян. Про це заявив голова парламентського Комітету з питань науки і освіти Володимир Полохало.
За його словами, ініційовані зміни умов прийому до ВНЗ, які були ухвалені Міністерством освіти і науки без консультацій з громадськістю та освітянами, свідчать про зневагу чинної влади до громадян.
В. Полохало також назвав незаконними накази і розпорядження Міністерства, які ревізують державну мовну політику поза правовим полем, всупереч чинній Конституції України (ст. 10) та рішенню Конституційного Суду України (від 14.12.1999 р.) про статус і функціонування української мови як державної.
“Нова влада намагається відволікти увагу громадськості від потреби модернізації вищої освіти відповідно до світових тенденцій, збільшення капіталовкладень в освіту і реальної підтримки ВНЗ гучними політичними заявами щодо перегляду концепції викладання історії в навчальних закладах та її переписування на догоду окремим політикам, зокрема іноземним” — зазначив Полохало.
Депутат також вважає неприйнятними для цивілізованого суспільства умови, коли чиновник від освіти є носієм антинаціональних позицій. “У здоровому суспільстві не може бути призначена міністром людина, яка зневажає громадян. Не може бути міністр чинником збурення мільйонів громадян, і не може міністр ігнорувати вимоги цих громадян”.
“Заяви урядовців щодо написання спільних підручників для України і Росії провокативні й загрожують розколоти суспільство”— заявив Володимир Полохало. За його словами, ініціатива щодо переписування підручників і створення спільного підручника з історії належить російським політикам, зокрема російському політтехнологу Сергію Маркову. “Це маніпулювання історичною свідомістю. Це експансія в українську історичну свідомість, і це неприпустимо”.
За словами Володимира Полохала, у написанні підручників з історії України потрібно керуватися рекомендаціями Ради Європи, а не рекомендаціями й особистими поглядами Дмитра Табачника.
Голова парламентського Комітету зазначив, що українські науковці й історики проти того, щоб за них писали історію в іншій країні. Також повідомив, що опозиція розроблятиме відповідні законопроекти щодо проведення конкурсу з написання підручників українськими вченими.
Як відомо, 19 травня за ініціативою Комітету Верховної Ради з питань науки і освіти відбулося всебічне обговорення того, яким має бути сучасний підручник з історії України. У “круглому столі” взяли участь більш ніж 70 авторитетних вчених-істориків, авторів підручників з історичних дисциплін, педагогів-практиків, фахівців і експертів у цій галузі. Учасники “круглого столу” підтримали        В. Полохала і наголосили на неприйнятності написання підручників чиновниками. Науковці також визначили як неприйнятні спроби нав’язування “підручниковим текстом пропагандизм та ідеологічно навантажені оцінки минулого тієї чи іншої політичної сили і наголосили на потребі написання підручників ученими з урахуванням думки головного користувача підручників — учня і студента”.
Науковці-історики не відкидають співробітництва з колегами-істориками з інших країн, водночас критично висловлюються щодо ідеї деяких російських політиків і високопосадовців створити спільний (єдиний) підручник для України та Росії.

Злиденна школа
У співдоповіді на недавніх парламентських слуханнях на тему освіти Володимир Полохало наголосив, що “сьогодні в нашій державі, на жаль, лише декларується, що освіта є основою майбутнього інформаційного суспільства, суспільства знань, а на практиці примітивний економічний детермінізм нинішньої виконавчої влади означає те, що освіта, наука, інноваційна галузь фактично відсуваються на периферійні напрями внутрішньої політики держави”.
“Не можуть не насторожувати деякі позиції, які містяться в “Програмі економічних реформ на 2010—2014 роки”, розміщеній на сайті президента України, щодо оптимізації мережі шкіл, розробки і переходу до єдиного стандарту вартості навчання одного учня”, — підкреслив Володимир Полохало. “Що за цим стоїть? Якщо коротко, то школи будуть позбавлені гарантованого державного фінансування в повному обсязі. Кошти виділятимуться залежно від кількості учнів у межах гарантованого державного ліміту. Безплатний ліміт включатиме мінімум навчальних годин. Зникне кожна четверта школа. Батькам всупереч Конституції України і Закону України “Про освіту” доведеться доплачувати за повноцінну середню освіту”.
Видатки на науку в бюджетІ ЯнуковиЧа—Азарова найнижЧІ в ЄвропІ
Із прийнятим держбюджетом-2010 Україна втратила сподівання на активізацію наукової сфери, її вплив на розвиток держави та впровадження інновацій. Про це заявив Володимир Полохало у виступі на загальних зборах Національної академії наук України. “Видатки на науку складають всього 0,43 % ВВП — це найнижчий показник у нашій країні за останнє десятиліття і найменший показник серед усіх європейських країн. Таке ставлення влади до науки було лише 2003 року, коли прем’єр-міністром був Віктор Янукович”, — наголосив голова Комітету.
“А щодо фінансування НАНУ, то Державний бюджет України на 2010 рік не забезпечує навіть мінімальних потреб Академії, а дефіцит складає майже 1,2 млрд гривень. Через це низку важливих державних науково-технічних програм, фундаментальних і прикладних досліджень, які підтримував попередній уряд, буде скорочено більше ніж у 20 разів”.
Володимир Полохало навів офіційні дані, що “лише 8 % власників промислових підприємств намагаються так чи інакше запроваджувати інновації, а всі інші, які лобіюють свої інтереси через Верховну Раду та Кабінет Міністрів, роблять ставку на сировинну відсталу економіку і преференції від уряду, тому вони не потребують інновацій”. Депутат підкреслив, що “такий бізнес, олігархічний за своєю природою, жоден науковець не зможе переконати в перевагах інноваційної економіки, заснованої на новітніх технологіях. А оскільки економічне зростання без інновацій неможливе, то слід чекати на фактичне припинення фінансування пріоритетних напрямів науки і техніки, що призведе до деградації науки в Україні”.

Джерело: “Політична думка”,
політологічне інтернет-видання

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment