ВІД ГОВЕРЛИ ДО АЙ-ПЕТРІ

Василь ВОВК,
м. Київ

Спілка сприяння розвитку сільського зеленого туризму в Україні cтворена для співпраці господарів садиб, для задоволення потреб міських жителів, прихильників відпочинку в селі. З’явилася нагода критично подивитися на пройдений шлях, накреслити нові перспективи розвитку сільського туризму й активно обговорити їх. Актуальною залишається проблема ухвалення Закону України “Про сільський зелений туризм”.
Проте життя триває, позитивні тенденції набули незворотного характеру. Щороку дедалі більше сільських господарів приєднуються до Спілки і розпочинають надавати туристичні послуги. Сьогодні попереду Карпатський реґіон, західні області України, Крим. Незабаром жителі Центральної й Східної України зрозуміють свої незадіяні можливості й також долучаться до загальноукраїнського руху з відродження, збереження нашої матеріальної й духовної культурної спадщини через сільський зелений туризм.
Відпочинок і оздоровлення в Карпатах цікаве будь-якої пори. Карпати з їхніми горами, швидкими річками, з потопаючими в садах, виноградниках оновленими містами й селами, історичними пам’ятками, санаторіями з цілющими мінеральними водами, будинками відпочинку — один з найчарівніших куточків України. Так у селищі Чинадієве Мукачівського району чекає на гостей садиба “Воробей” — з усіма зручностями, гаражем, власними погребами й цілодобовою сауною. Є й танцювальна зала. Неподалік ліс, гірська річка з водоспадом, гірськолижний комплекс “Синяк” з трасою завдовжки 900 метрів.
Поблизу Хуста в урочищі Кіреші розташований заповідний масив Долина нарцисів — унікальний природний ареал, де під охороною держави перебуває найбільший у Центральній Європі ареал нарциса вузьколистого. У травні гірські квіти створюють незабутнє враження п’янким ароматом і неповторною красою. Дерев’яні храми Хустського району — це взірці середньовічної “мармороської готики”, національні пам’ятки дерев’яної сакральної архітектури. Руїни Хустського та Вишківського замків — свідчення бурхливого історичного минулого. Саме у Хусті було проголошено незалежну державу — Карпатську Україну. На правому березі річки Ріка розкинулося село Нижній Бистрий, де гості, відвідавши садиби “У кота”, “У Світлани”, “У бабусі”, “У зворі”, зможуть відчути цілющі властивості гірської природи, відновити сили й ознайомитися із сільським життям — його традиціями і звичаями.
У селі Іза — центрі лозоплетіння на Закарпатті є садиба-казка “Будинок біля озера”. Відвідувачі матимуть привілей користуватися водопостачанням із гірського джерела й автономним опаленням, спортивними тренажерами, гуцульською кухнею. Берег ставка прикрашає дерев’яна сауна, а з вікон садиби відкривається прекрасний краєвид. На березі Ріки — мальовниче селище Міжгір’я. Високі гори оточують садибу “Олеся”. Там дуже затишно: камінні зали, більярд, їдальня з національним інтер’єром, де подають смачні страви. Пішохідні, автомобільні екскурсії до пам’яток природи (озеро Синевір, водоспад Шипіт) збагатять ваш кругозір.
Хто любить спілкуватися з однодумцями, має чудову нагоду відвідати на початку вересня щорічні фестивалі “Гуцульська ріпа” в селі Лозіщина Рахівського району.
Прикарпаття гуцули називають “Серце Карпат”. У їхніх розповідях оживають легенди й повір’я про рідний край. Тут можна побачити гуцульське весілля. Наречені в супроводі гостей їдуть на конях вінчатися. Писанки, створені майстрами Прикарпаття, прикрашають музеї всього світу. Побувавши у селі Космач, ви наблизитеся до історичних подій. Це якісно інший простір, одне з місць, де Сергій Параджанов знімав кінофільм “Тіні забутих предків”.
Програма розвитку сільської громади в Україні розпочалася із селища Гриців Шепетівського району Хмельницької області завдяки Американській Корпорації сприяння фермерському рухові та агробізнесу ACDI/VOCA у жовтні 1998 року. Ідея програми полягає в тому, щоб із розрізнених сільських господарів, підприємців, представників громадськості та місцевого самоврядування сформувати активну, добре організовану громаду, що допоможе розвитку села за рахунок ефективного використання власних ресурсів.
У рамках Програми з 17 червня 2002 року успішно діє Кластер сільського туризму “Оберіг”, де об’єдналися підприємці, власники агроосель (приватних садиб, які приймають туристів), магазинів, працівники освітніх закладів (школи, бібліотеки), представники місцевої влади, громадських організацій для просування на ринок високоякісного конкурентоздатного сільського зеленого туризму. У Грицеві вам запропонують приватні садиби з усіма зручностями, екологічно чисті, натуральні продукти харчування, свіже повітря, чисту воду, спокій і тишу сільської місцевості.
На заході Поділля розташовані унікальні за самобутністю і краєвидами місця. Це справжня “Подільська Швейцарія” — урочища в селі Суржинці неподалік Кам’янця-Подільського. Багатство краю привертає увагу науковців, геологів, ботаніків, істориків, краєзнавців, відпочивальників. Саме садиба “Пілігрим” допоможе вам вирушити в подорож, побачити розмаїття флори і фауни, зацікавитись старовинними легендами, звичаями і традиціями.
Синьоока Волинь — край озер і річок, які вважають одними з найчистіших у Європі, край дрімучих лісів, неполоханих звірів і птахів. Там, на прекрасній землі, живуть і працюють гостинні люди, які готові прийняти найвибагливіших туристів. Вас вразять архітектурні споруди XII—XIX сторіч. Ви відчуєте смак особливих волинських страв, візьмете участь у справжньому полюванні та риболовлі “по-волинськи”, в традиційних народних гуляннях.
Однією з піонерів сільського туризму на Черкащині стала незвичайна жінка із села Моринці Звенигородського району Віра Чепурна. До її садиби “Кобзарева колиска” протоптали стежку туристи з різними смаками і вподобаннями. Господиня готує смачні українські страви, випікає домашній хліб. У культурно-розважальній програмі — верхова їзда у супроводі єгеря місцевого мисливського господарства, риболовля в сусідньому селі Гнилець, велосипедні маршрути, екскурсії кінною бричкою в Шевченкове і Будище.
Великий рекреаційний потенціал і перспективні можливості розвитку сільського зеленого туризму має мальовниче село Малий Бакай, що на Полтавщині, утворене ще в першій половині XVII століття з козацьких хуторів Дупляни, Вовки, Вінтинці, Марки, Лихопої, Орендаренки, Омельки, Гнідини, Оврами. Розташоване в гористій місцевості на лівому березі Псла поряд з невеличкою річечкою Бакай. Луки влітку наповнюються медовими пахощами, а гаї — співом птахів. У заплавах річки Бакай і в зеленому масиві Берег біля хутора Омельки на початку літа витьохкують дзвінкі пісні солов’ї. Найбільша окраса села — глибоке і широке урочище Бузова протяжністю кілька кілометрів.
Узимку Бузова уподібнюється до засніжених Карпат, де, щоправда, ростуть не смереки, а сосни. Це сніговий рай для дітей і дорослих. Вони використовують кожну нагоду, щоб подолати круті схили на лижах чи санчатах.
Ласкаво просимо і до села Рибальче Херсонської області. Село розташоване на узбережжі Дніпровського лиману. Заснування його датовано 1775 роком. Саме тоді тут з’явилися поселенці, які шукали притулку в пониззі Дніпра після ліквідації Катериною ІІ Запорозької Січі.
Чумаки здавна добували сіль на озері Аджиголь і на Прогнойських озерах. Поринути в історичне минуле України, відчути себе чумаком запрошує Рибальчанський осередок сільського зеленого туризму “Чумацький шлях”. Ви проїдете на возах саме тим шляхом, яким чумаки возили сіль. На власні очі побачите велич Північного Причорномор’я і його пам’ятки природи: Чорноморський біосферний заповідник — місце гніздування водоплавних птахів; заказники: “Березові колки”, “Шаби”, “Хрестова сага”; куртини 300-річних дубів, залишки прадавніх лісів Гілеї Геродота.
“Зелена Дельта” — молода цікава корпорація з досвідом роботи на ринку рекреації й культурного відпочинку. Її інфраструктура розташована в унікальному місці — дельті Дністра. Усім охочим можна відволіктися від повсякденних клопотів у будинках-готелях “Лагуна”, “Саф’яни”. Риболовля, мисливство, прогулянки на катерах Дністровським заповідником, сауна, українська домашня кухня, українські напої, комфортабельне проживання в дерев’яних зрубах з усіма зручностями — усе це обов’язково буде.
Якщо вам хочеться залишитися наодинці з природою, розчинитися в спокої лісу — їдьте до Криму. Там річки, каньйони, історичні пам’ятки і гостинні господарі сільської садиби “Ольхівка” чекають на вас. Це в Білогірському районі в гірсько-лісовій частині, на схилах масиву Караби-Яйла.
Поблизу Алупки на мисі Святої Трійці за 300 метрів від бухти-пляжу фантастичними краєвидами чекає на відпочивальників агросадиба “Відпочинок”. На сході — пляж, на заході — набережна-пляж спортивного комплексу “Зорі України”, де є кав’ярні, різноманітна культурно-розважальна програма; автостоянка. У садибі триразове харчування, меню з вишуканих домашніх страв. Садиба оточена великим плодово-декоративним ботанічним садом-парком, де понад тисяча дерев ста видів: ківі, зизифус, гранат, інжир, хурма, персик. Поруч десять гектарів мускатних виноградників, Аквапарк, Воронцовський палац, канатна дорога на Ай-Петрі, пансіонат “Мрія”. До ваших послуг — піші й автомобільні екскурсії, шашлики, більярд, Чорне море і свіже повітря. Що ще потрібно для гармонії?!

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment