СВЯТА ТРІЙЦЯ З КОЗАЦЬКИХ МОГИЛ

На Козацьких Могилах, що у селі Пляшева Рівненської області, зберігається дерев’яна дощечка, на якій намальовано образ Святої Трійці. Цю дощечку виготовлено з легендарного Мамврійського дуба, під яким майже чотири тисячі років тому Господь явився праведному Авраамові у вигляді трьох ангелів.

Євген ЦИМБАЛЮК,
Рівненська обл.

Мамврійський дуб ріс у Хевроні в Палестині на монастирському подвір’ї, утворення якого пов’язують з ім’ям начальника Російської духовної місії в Палестині архімандрита Антоніна Капустіна, що займав цю посаду в 1865—94 роках. Архімандрит Антонін ретельно досліджував околиці Хеврона, звіряючи свої спостереження зі стародавніми біблійними текстами і свідченнями очевидців. Надалі до цієї дослідницької справи долучилися сотні науковців і священиків, й істина з’ясувалася: дуб, розташований у Мамвре, — той самий, під яким праведний Авраам зустрічав Святу Трійцю — трьох Ангелів, що й сповістили йому про народження сина Ісаака, із потомства якого вийде Рятівник світу і від Якого благословляться всі народи на планеті.
Архімандрит Антонін викупив територію довкола дуба для Руської Православної Церкви. Попервах, коли священик і дослідник взявся за упорядкування довколишньої території, Мамврійському дубові почали приділяти підвищену увагу. Проте наприкінці минулого століття дерево всохло. 1997 року на ньому ще залишалася остання зелена гілка. Нині ж, коли і вона всохла, біля стовбура з’явився зелений пагінець, який небезпідставно вважають символічною сув’яззю між поколіннями й тисячоліттями. Що ж стосується сухих гілок, які опадали, й кори, яка відлущувалася, то з цього унікального матеріалу в різний час виготовляли дощечки як основу для ікон Святої Трійці.
— Такі благодатні ікони, — розповідає один з найактивніших дослідників історії, настоятель Свято-Георгіївського монастиря на Козацьких Могилах о. Никон (Гайдай), — стали набутком багатьох православних храмів і монастирів по всьому світу. Одна з реліквій потрапила на Козацькі Могили. Сталося це століття тому, 1910 року. Тоді започатковували святу обитель на місці Берестецької битви. Про неї пішов широкий поголос, і вже на початку зародження Козацькі Могили поповнилися благословенними дарами східних патріархів, афонських ченців, прочан з Єрусалима, і до цих святинь почали приклонятися віряни і відчувати Божу милість — отримувати зцілення від душевних та тілесних страждань. Одним із таких дарів стала ікона Святої Трійці — із сургучевою печаткою й написом, який свідчить про її історичну й духовну цінність: “Ця ікона Святої Трійці написана на священному дубі Мамврійському й освячена на Живоносному Гробі Господньому. Начальник Російської духовної місії в Єрусалимі архімандрит Леонід. 22 квітня 1910 р.”.
Того самого року ікону-реліквію Святої Трійці було покладено у дерев’яну Свято-Троїцьку каплицю, у якій відправляли перші богослужіння на Козацьких Могилах. 1914-го, коли збудували кам’яний Георгіївський храм, а каплицю розібрали, ікону перенесли до собору, де вона у Борисо-Глібському храмі — на хорах Георгіївського собору — перебуває й досі, притягуючи всіх, хто прагне Божої допомоги і благословення. Цю невеличку ікону вміщено в нижню частину великого образу (площею понад квадратний метр), написаному на металі у 20—30-х роках ХХ століття і вправленому в масивний дубовий кіот, оздоблений різьбою й колонами. В іконі Святої Трійці, намальованій на мамврійській деревині, поєдналися найдавніша історія та Божий Дух. І нехай цей дивовижний сплав не перестає і далі окрилювати й очищувати світ.

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment