ЮНИЙ ШЕВЧЕНКО ЗНОВУ… В НОВОМИРГОРОДІ

Світлана ОРЕЛ,
м. Кіровоград

Містечко Новомиргород згадує Тарас Шевченко у повісті “Наймичка”. Було йому тоді 13, і чумакував він із батьком безкраїм українським степом, прямуючи з Гуляйполя (пізніше — Златопіль, нині — частина Новомиргорода) до Єлисаветграда (нині Кіровоград). Ця згадка дала підстави новомиргородцям претендувати на те, аби мати у місті пам’ятник Шевченкові. Ще за радянських часів український патріот, інженер-шляховик, тричі репресований комуністичним режимом за український націоналізм Степан Кожум’яка намагався здійснити цей задум. Та — марно.
1924 року в сусідньому з Новомиргородом містечку Шпола з ініціативи місцевої національно свідомої громади, очолюваної тодішнім головою кредитного товариства Іваном Шурубалком, було встановлено пам’ятник Т. Г. Шевченкові роботи скульптора Каленика Терещенка. 1964-го пам’ятник видався владі “несучасним і непотрібним”, його зняли і залишили в сараї міської ради. Якось про це довідався Степан Кожум’яка, який бував у Шполі (там жили його родичі). На той час він був головним інженером Новомиргородської шляхоексплуатаційної дільниці. Звернувся до співробітників, керівництва районної й міської рад із пропозицією перевезти пам’ятник і встановити в Новомиргороді. Його підтримали, і з допомогою місцевої влади скульптуру доправили у райцентр. Була думка встановити пам’ятник у парку в центрі міста, де зберігся пагорб, на якому свого часу височіла скульптурна фігура царя Олександра ІІ. Робітники шляхоексплуатаційної дільниці погоджувались усі роботи зі встановлення пам’ятника і впорядкування майданчика навколо нього виконати безплатно.
Та на заваді став райком партії, який категорично заборонив встановлювати пам’ятник. Робітники на чолі зі Степаном Демидовичем викликали комісію з обласного управління культури, зверталися й у міністерство культури та інші інституції — нічого не допомогло. Через деякий час міністерство культури надіслало розпорядження забрати пам’ятник у Канів, де його нібито мали встановити в одному з ближніх сіл. Скульптуру забрали, яка її доля — невідомо.
Але Степан Кожум’яка встановив-таки за свого життя пам’ятник Шевченкові: у селі Лип’янці Черкаської області. Перебуваючи там у службових справах (саме зводили міст у селі Панчевому), дізнався, що знаменитий земляк, уродженець Лип’янки скульптор Іван Гончар передав рідному селу погруддя Шевченка власної роботи, яке стоїть у колгоспній коморі, а місцеве начальство не може знайти можливості, аби його встановити.
Першої ж суботи робітники Новомиргородської ШЕД прибули в Лип’янку і встановили погруддя. Невдовзі у районній газеті з’явилося повідомлення, що погруддя встановлене силами громадськості. У його відкритті брав участь учитель з Новомиргорода Микола Суржок.
Минули роки. І ось на початку 2000-х районне об’єднання ВУТ “Просвіта” на чолі з Миколою Андрійовичем за підтримки місцевої газети “Новомиргородщина” (редактор Володимир Пісковий) оголосило збирання коштів, аби в Новомиргороді таки з’явився пам’ятник Шевченкові. Поет мав постати в образі хлопчика, яким вперше побачив степове містечко.
Понад дві тисячі людей долучилося коштами до спорудження пам’ятника, ініціативу земляків підтримала міська (голова Яків Немировський) та районна (голова Леонід Орлов) ради. І ось напередодні відзначення 270-річчя заснування Новомиргорода (ці дати відносні, бо мають в основі відлік Російської імперії) край того шляху, яким 1827-го, ймовірно, проїздив малий Тарас, відкрито омріяний пам’ятник. Правда, Шевченко постав тут не хлопчиком, як бачилось раніше, а юнаком, що пригортає до грудей тільки-но виданий “Кобзар” (скульптор Владислава Димйон). Це вже четвертий пам’ятник Шевченкові, відкритий останніми роками у райцентрах Кіровоградщини.
Звучали пісні на слова нашого національного генія у виконанні просвітянського хору “Гуляйполе”, вітальні слова. Прикро, що обласна влада не знайшла можливості завітати на відкриття. Що ж, за державними справами ні Поета, ні громади не видно…

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment