ЛІТО-ЛІТЕЧКО

Чекаєш на нього і віриш, що цього разу воно буде особливе. Бджоли раді цвіту — люди літу. Віриш, що мрії здійсняться, у житті все налагодиться, чудово відпочинеш. Літо! Комусь воно пахне морем, комусь яблуками й абрикосами, комусь мокрим асфальтом, комусь просто щастям. Але воно так швидко минає, тож у клопотах і проблемах не пропустіть літа!

Наталія АНТОНЮК

Ще й досі пам’ятаю, як на наші дитячі витівки бабусі промовляли: “Щоб тебе дощ намочив!” А ще пригадую, як ми дивувалися з нелогічності дорослих: у спеку вони з нетерпінням чекали дощу, а в зливу виглядали сонця.
Тепер від спеки рятуємося вентиляторами і кондиціонерами, у дощову погоду дивимося телевізор і сидимо за комп’ютерами, а коли небо бушує громом і блискавками — зачиняємо наглухо вікна. Літо у столиці зовсім інше, ніж у селі, — воно живе за законами міста, проходить по-іншому — значно швидше. Як саме? Який прогноз? Розпитуємо провідного синоптика відділу метеорологічних прогнозів Українського гідрометцентру Зою ОлІйник:
— Літо на Київщині тривале. В середньому становить 122 дні. За всю історію метеорологічних спостережень найтривалішим було літо 1937 року (138 днів), а найкоротшим — 1933-го. Червень був здебільшого теплими, зрідка навіть теплішим за липень і серпень, як це було у 1901, 1954, 1964, 1975, 1981, 1999 роках. Зокрема, останній червень видався найспекотнішим. Тоді на Київщині було 25 днів з температурою вище 25° і серед них 13 з температурою 30—33° вище нуля.
Цікаво, що теплий червень майже завжди передбачає тепле літо. А ось після холодного червня буває або дуже тепло, або навпаки — холодне продовження літа, яке триває в липні й серпні, як це відзначено 1887, 1899, 1904, 1911, 1913, 1917, 1925, 1933, 1962, 1976, 1978, 1984, 1993 років. Найхолодніше з усіх серед перелічених було холодне і дощове літо 1976 року.
За даними Українського гідрометцентру, липень — єдиний місяць в Україні без заморозків. Проте примхи погоди властиві і йому. Наприклад, 1 липня 1974 р. у Харкові спостерігали смерч, 18 липня того самого року на Закарпатті відбувся шквал 40 м/сек., зумовивши вітровал лісу. 4—5 липня 2000 р. на півдні Тернопільської області спостерігали смерч.
Про тенденції літньої пори, найсприятливіші погодні умови для відпочинку українців, про небезпечні явища, які відбуваються влітку, розповідає начальник Українського гідрометцентру, кандидат географічних наук Микола КУЛЬБІДА.
— Миколо Івановичу, яка загальна тенденція літньої пори в Україні й яким буде літо-2010?
— Статистика дає підстави стверджувати, що на території України спостерігається стійка тенденція до підвищення температури літнього періоду. За останні 25 років у червні температура виросла на півградуса, в липні й серпні — від 1,5 до 1,8 градуса. Це призводить до зростання кількості спекотних днів.
І це дає підстави стверджувати, що літо у будь-якому випадку не може бути холодним, тобто з температурою, нижчою за норму, як правило, середня температура літнього періоду буде вища за норму від 1,5 до 2 градусів.
Температура червня була нормальною і трохи вищою від норми, попри невелику кількість днів з дуже високою температурою. Літо 2010 року в більшості днів буде спекотним, температура (максимум) досягатиме позначок 30—35°, а в південних реґіонах — 38°—40°. Але такі надзвичайно високі температури триватимуть лише кілька днів.
Влітку на тлі підвищеної температури часто проходять зливи з грозами. Висока температура дає підставу стверджувати, що у літній період на території України буде багато небезпечних явищ: гроз, шквалів, граду, сильних злив. Їх спостерігали протягом червня, і вони супроводжуватимуть липень-серпень.
Виходячи з такого загального стану погоди, більш-менш комфортний температурний режим — тобто трохи нижчий максимальної температури — переважатиме у західній частині України, найвищий — у степовій частині разом зі степовою частиною Криму.
— У яких погодних умовах найкраще відпочивати українцям?
— Людина повинна відпочивати у таких погодних умовах, які їй найбільше підходять, до яких вона звикла або які сприймає найкраще. Я не радив би жителям поліських районів, які звикли до трохи іншого клімату, відпочивати у степовій частині Криму, тому що вони просто потраплять у стресову ситуацію. І навпаки — жителі південних реґіонів, які заїдуть у Карпати, особливо коли там періоди прохолодної дощової погоди, задоволення від поїздки не отримають.
— Чи нормально українцям відпочивати влітку в Єгипті, Туреччині тощо?
— Щоб людина звикла до інших кліматичних умов і впевнено почувалася в іншому природному середовищі, їй потрібен період адаптації. Звичайно, за такий короткий період — 7—8 днів, як зазвичай їздять туристи, це неможливо. Якщо люди їдуть у країни зі спекотним кліматом, наприклад у Єгипет, то більше з туристичною метою, ніж для відпочинку на пляжі.
Стосовно Туреччини чи Кіпру, то там середземноморський клімат, який, попри високу температуру повітря, сухий, і температура повітря навіть 35° чи 36° не сприймається так вразливо, як на території Києва чи у північних реґіонах України.
Самопочуття людини залежить від вологості повітря і швидкості вітру. Саме тому жителям України, особливо північних реґіонів, набагато складніше переносити температуру +35°, ніж у країнах Середземномор’я. Тому відпочинок у тих країнах принесе задоволення.
— Де Ви любите відпочивати влітку?
— Люблю відпочивати в українських Карпатах, із задоволенням їжджу і по горах, і по рівнинах, відвідую метеорологічні станції, гідрологічні пости, знайомлюся із працівниками.
У Криму останній раз відпочивав аж п’ять днів сім років тому, хоч іноді буваю в Одесі. Інколи ще їжджу на чудове озеро Світязь на Волині. Вода у ньому ніколи не буває такою теплою, як у морі, завжди вона свіжа, чиста, як сльоза.
— Що порадите любителям засмаги?
— З одного боку, засмагати можна у будь-який час, але з іншого — режим засмагання треба обирати такий, аби він не наніс шкоди здоров’ю. Сонячна інсталяція найбільша у червні-липні, тому саме ці два місяці найнесприятливіші для тривалого перебування на сонці. У травні й у другій половині серпня найсприятливіший період для засмагання.
— Вчені з Національного управління США з аеронавтики і дослідження космічного простору прогнозують, що цього року літо в Європі стане рекордно спекотним за всю сучасну історію метеоспостережень. Це стосується й України?
— Висновки американських вчених ґрунтуються на тенденціях зростання температури.
Але слід пам’ятати, що на реґіональному рівні ці тенденції відрізняються — якщо в одному реґіоні справді найспекотніша погода, то в іншому — жодних рекордів немає.
Європа — велика частина континенту, і якщо, наприклад, в Італії, Іспанії, Франції рекордні плюсові температури, то це не означає, що і в Україні так само.
Атмосферні процеси мають певну періодичність і в часі, й у просторі. Якщо Західна Європа потерпає від спеки, то на території України в цей час може бути прохолодна погода і навпаки.
— Чи збігаються календарне і метеорологічне літо, чи з процесами потепління воно продовжиться в осінні місяці?
— Під метеорологічним літом розуміють перехід середньої добової температури від 15° тепла. Такий перехід відбувається із 15 до 20 травня. І закінчується літня пора в середині вересня. Звичайно, в окремі роки літо раніше або пізніше настає і так само завершується. Але тенденції зміни температури для осіннього періоду не дають підстав говорити про те, що літо продовжуватиметься.
У той час як температура літніх місяців зросла, температура вересня майже не змінилася, а жовтня — залишилася такою самою, як 50—80 років тому. Тож хоч би як ми хотіли, літо не продовжуватиметься в осінні місяці.
— Які рекорди температури липня?
— Рекорд для Києва становить 39,4°, який спостерігали у липні 1946 року, і до сьогодні його не перевищено. Щодо України, то рекордне значення температури для Херсонської, Донецької й Луганської областей і для степової частини Криму становить 42°. Середня температура липня коливається від 19 до 22°.

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment