ТЕАТР УКРАЇНСЬКОЇ ТРАДИЦІЇ «ДЗЕРКАЛО» СТАВИТЬ П’ЄСУ ПРО БАНДЕРУ

Володимир МАНЬКО,
“Нація і Держава”

6 липня у Києві відбувся допрем’єрний показ вистави “Чорна рілля. Любов і смерть Степана Бандери”. Автор ідеї та постановник — директор театру “Дзеркало” Володимир Петранюк, голова Дніпровської у місті Києві районної організації Конґресу Українських Націоналістів.
Нарешті здійснилося! Віднині кияни й гості столиці мають можливість подивитись виставу про Степана Бандеру — одного з лідерів українського визвольного руху часів Другої світової війни, очільника революційного крила ОУН. Попри масштаб постаті, вистава “Чорна рілля. Любов і смерть Степана Бандери” не покликана стати такою собі ідеологемою. Володимир Петранюк, не намагаючись співати осанну, запропонував осягнути і збагнути Бандеру в іншій площині. Метафізика людських почуттів і відносин — ось головна сюжетна лінія вистави.
У вічному шекспірівському конфлікті перетинаються дві долі — Героя і вбивці. В останній день свого земного життя Штефан (Бандера) випадково зустрічає такого собі Юзефа (Сташинського), який мусить його вбити. Зустріч відбувається у затишній кав’ярні, неподалік будинку в Мюнхені, в якому мешкав Бандера. Зав’язується невимушена розмова, під час якої обидва знаходять чимало спільного. Вони навіть потоваришували. Сцени розмов Бандери з новим приятелем змінюються сценами містифікацій і спогадів про кохання. Виявляється, що “зарізяка” Бандера також кохав!
Цікава сцена розповіді Штефана про роботу, де він метафорично порівнює себе із садівником, який знищує шкідників саду, всіляких комах. Бандера не сумнівається в тому, що паразитів буде винищено і його сад неодмінно забуяє. Наприкінці розмови Герой і вбивця знаходять відмінність у розумінні Святого письма, його тлумаченні. За словами Сташинського, все на світі режисує Бог, навіть зраду Христа Юдою Христос зрежисував. На це Бандера категорично заперечив, заявивши, що таку версію не приймає. Невдовзі після цієї розмови Юзеф відкланявся й пішов геть.
Опісля кав’ярні Штефан іде сходинами до свого помешкання, немов на Голгофу, де його зустрічає Юзеф зі смертельною дозою отрути. Упізнавши чоловіка з кав’ярні, Бандера мужньо заявив: я приймаю вирок смерті!
Головна ідея п’єси тривіальна: свобода вибору і свобода совісті. Кожній особі Творець дає можливість обирати поміж Лицарем чи зрадником, Героєм чи вбивцею, Людиною чи почварою, Христом чи Юдою. Автор ідеї й постановник вистави намагається підштовхнути кожного глядача до правильного вибору.
Вибаглива і манірна столична театральна публіка — і не лише вона — буде приємно здивована високоякісним мистецьким продуктом. Роль Степана Бандери виконав директор театру “Дзеркало” Володимир Петранюк. Роль Сташинського — актор театру Василь Шандро. У час морального й духовного занепаду, спричиненого постколоніальним зденаціоналізованим маскультурним несмаком, вистава “Чорна рілля. Любов і смерть Степана Бандери” — саме та дещиця, яка дає надію на ренесанс українського національного театрального мистецтва. Прем’єру вистави заплановано на 14 жовтня.
І кілька слів насамкінець. Жоден суд у світі не в змозі заперечити того, що Степан Бандера — Герой України й відібрати у нього це звання.

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment