ВІД МУЖЕНА ДО КІРОВОГРАДА

Великі люди знають, коли народжуватися. Принаймні наш земляк Володимир Винниченко народився саме 16 липня. Цього року в день ухвалення Декларації про державний суверенітет України їй минуло 20, йому — 130. Того дня у Кіровограді в обласному художньому музеї вперше було відкрито виставку мистецької спадщини видатного письменника, державного діяча.

Світлана ОРЕЛ,
м. Кіровоград

Наш край славиться видатними художниками минулого й сучасного не в останню чергу тому, що в дореволюційному Єлисаветграді діяли вечірні рисувальні класи викладача реального училища Феодосія Козачинського, які дали поштовх багатьом талантам. Краєзнавці стверджують, що їх певний час відвідував і Володимир Винниченко. І хоч талант письменника переважив обдаровання художника, Винниченко залишив нащадкам мистецьку спадщину, з частиною якої вперше мали можливість ознайомитися його земляки.
Перший прем’єр-міністр Української Народної Республіки, як відомо, значну частину свого емігрантського життя прожив у Франції. Був одним із засновників “Артистичної секції” при українській громаді в Парижі. За життя картини його експонували у Львові. Після смерті архів перевезли до Нью-Йорка і здали на тимчасове зберігання в архів Російської та Східноєвропейської історії Колумбійського університету. Вдова Винниченка Розалія Яківна заповіла, що коли Україна стане вільною і демократичною державою, архів має бути передано їй безплатно. Цей процес розпочався з ініціативи професора Григорія Костюка й Української Вільної Академії Наук США. У травні 2000 року було передано 89 одиниць зберігання — оригінальні олійні картини, акварелі, альбоми з малюнками, а також 14 картин інших художників, що належали родині Винниченків.
Картини митця, які відреставрував художник В. Корчинський, вперше експонували в Україні 2001 року в Національному музеї Тараса Шевченка. 2002 року УВАН передала Інституту літератури ім. Т. Шевченка Національної академії наук ще десять картин, які експонували в Музеї книги і друкарства. 2006-го виставку картин Винниченка організував Український фонд культури. У квітні цього року УВАН передала в Україну на довічне зберігання решту мистецької колекції родини Винниченків — ще 20 художніх творів, серед яких полотна В. Винниченка, М. Глущенка, А. Сологуба, С. Мако, С. Зарицької.
Надзвичайно багато для духовного оприявнення землякам В. Винниченка зробив колишній кіровоградець — літературознавець, професор, нині проректор Києво-Могилянської академії Володимир Панченко. Один з перших дослідників творчості Винниченка в новітні часи, він не лише став автором багатьох статей та книжок на цю тему, а й доклав чимало зусиль для незримої присутності невиправного мрійника про краще життя людства у місті, яке пам’ятає його дитиною та юнаком.
Уже звичним для кіровоградців стало те, що педагогічний університет імені Володимира Винниченка (колись імені Олександра Пушкіна). Не викликає запитань і проспект Винниченка у центрі міста та меморіальна дошка на Будинку офіцерів, де колись містилася класична чоловіча Єлисаветградська гімназія, де вчився майбутній чільний діяч УНР. Особливий інтерес відвідувачів обласного краєзнавчого музею викликає кабінет Володимира Винниченка, який привіз Володимир Панченко з французького містечка Мужен ще на початку 90-х. Там колишній прем’єр і вигнанець прожив останні 17 років. У шухляді письмового столу всі ті роки зберігався гаман із сухою грудкою рідної землі. Тоді було знято документальний фільм (режисер і оператор — кіровоградський журналіст Володимир Мощинський) “Голгофа Володимира Винниченка”.
І ось вперше у Кіровограді картини — 19 творів Винниченка із зібрання Інституту літератури імені Т. Г. Шевченка НАНУ. Звісно, талант Винниченка-письменника переважає, але деякі його малярські твори вражають — “Автопортрет”, “Білий натюрморт”, “Фрукти й городина”.
Директор обласного художнього музею Тетяна Ткаченко клопотатиметься, аби експонована частка мистецької спадщини видатного земляка залишилась у його рідному місті.

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment