ДЕБАТИ ДОВКОЛА ВАКЦИНАЦІЇ

Однією з гострих дискусійних тем у сфері охорони здоров’я стала вакцинація, щеплення дітей від інфекційних хвороб. Те, що було випробуване роками й десятиліттями, раптом стали піддавати сумніву. Засоби інформації зарясніли матеріалами про негативи щеплення, про тяжкі наслідки, аж до смертельних, начебто викликані вакцинацією. Питання непросте, неоднозначне хоч би тому, що нині медики пропонують уже не кілька щеплень, як колись, а до десятка, попри те, що дитячий організм ослаблений від народження, на нього діють усі негативні екологічні фактори. Чи витримає така дитина численні щеплення? Благо вони чи додаткове навантаження на юний організм?
Відповідь на це намагається дати соціальна рекламна кампанія про захист дітей від інфекційних захворювань. Презентація її відбулася в столиці на засіданні Національного прес-клубу “Українська перспектива”. А організаторами кампанії стали Міністерство охорони здоров’я України та Дитячий фонд ООН (ЮНІСЕФ). Деякі рекламні агенції й асоціації також виступили на підтримку цієї акції.
Трохи статистики. Кожний українець через інфекційні хвороби в середньому живе на дев’ять років менше. Щороку в Україні помирають тисячі дітей, зокрема від менінгококової, ротавірусної інфекцій, туберкульозу, дифтерії, кашлюку, сказу, вірусного гепатиту. Цим смертям можна було б запобігти за допомогою щеплення. Завдяки вакцинації у світі ліквідовано натуральну віспу. На території Північної й Південної Америки еліміновано кір і краснуху. 2000 року в 135 країнах світу завдяки вакцинації жінок дітородного віку вдалося ліквідувати правець новонароджених.
Коментуючи ситуацію, яка склалася в Україні довкола вакцинації, перший заступник міністра охорони здоров’я України Василь Лазоришинець зазначив: “Ураховуючи небажання одиниць на проведення щеплень, ми порушуємо право мільйонів громадян України на збереження й зміцнення здоров’я, створюємо підґрунтя для виникнення серйозних наслідків інфекцій”.
За словами пана Лазоришинця, відмова батьків від вакцинації дітей може викликати відновлення зростання захворюваності й смертності від інфекційних недуг. “Не слід забувати, що самі батьки в дитинстві завдяки імунізації отримали специфічний імунітет від багатьох хвороб, а зараз невиправдано піддають своїх дітей ризику. У XXI столітті правом кожної дитини є життя без інфекцій”.
“Сьогодні нам вдалося об’єднати державні установи, міжнародні організації, рекламний сектор заради того, щоб відновити довіру до вакцинації в Україні, — зазначила представник ЮНІСЕФ в Україні Юкіе Мокуо. — Як мама звертаюся до всіх українських батьків, які вагаються щодо щеплень: вакцинація — це найефективніший захист від інфекцій, не дайте хворобам зашкодити життю й розвитку вашої дитини”.
На прес-конференції було чимало гострих запитань до учасників презентації, бо тема злободенна. Чарівну японку Юкіе Мокуо запитали, як вона робить щеплення власній доньці, якій не виповнилося і двох років. Молода мама відповіла, що доки мешкала в Японії, робила щеплення за японським медичним календарем. Нині, мешкаючи в Україні, робить за українським, виконує всі приписи медиків. Похвалила українську медицину за те, що вона активно переходить на полівалентні вакцини. Тобто за одне щеплення вводять комбіновану вакцину одразу від кількох хвороб, тому потрібна менша кількість щеплень. Це прогресивна світова практика.
А заступник міністра мав відповісти на запитання стосовно так званої примусовості щеплень. Це коли батькам, які відмовляються робити дитині щеплення, не дають медичної довідки, скажімо, для оздоровлення в дитячому таборі, а то й для відвідування школи. Таких фактів не бракує.
Юридично це неправильно, погодився Василь Лазоришинець. Не можна змушувати до вакцинації, не можна відмовляти в довідках. Але, наголосив заступник міністра, треба й батькам розуміти, що невакцинована дитина може бути носієм інфекції й заразити інших. І тут потрібно наполегливо роз’яснювати про потребу щеплень.
Скільки батьків уперто відмовляються від вакцинації дітей? Приблизно 10 відсотків, повідомив В. Лазоришинець. Він також спростував твердження деяких ЗМІ про смертельні випадки від вакцинації. Причин смерті дитини можуть бути десятки, і не треба поспішати пов’язувати їх із тим, що дитині було зроблено щеплення. У кожному конкретному випадку слід з’ясувати причину смерті дитини.
Маємо серйозну суспільну проблему — дефіцит довіри до медицини, науки загалом. Адже застереження, непевність, сумніви і з’являються у людей від браку довіри. І завдання медиків — робити все, щоб їм вірили.

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment