НАВЧІТЬСЯ ЗБИРАТИ РОДИННИЙ БУКЕТ

Серед українських прізвищ трапляються такі, що додають гарного настрою. Почувши їх, хочеться сказати “О, яке славне”. Саме такі почуття викликало моє знайомство з цим прізвищем. Воно асоціюється з погожою літньою дниною, оберемком бадьорого настрою і польовими квітами, де білі ромашки, сині волошки і червоні маки. Гарне прізвище — Букет. Власником цього прізвища має бути світла, енергійна людина. Саме такий Євген Букет — молодий письменник, член Національної спілки краєзнавців, літописець історії рідного краю і заступник головного редактора тижневика “Слово Просвіти”. Євген нещодавно видав книжку “Наше прізвище Букет”.

Наталія АНТОНЮК

Збираючи по краплинці відомості про представників власного роду, невтомно працюючи в архівах, розпитуючи старожилів рідного села Грузьке, Євген Букет не лише створив унікальну родинну книжку, а й пізнав самого себе, збагнув своє “я”. Бо той, хто вивчає власний рід, не задовольняється поверхневим, а копає глибоко, до самих коренів, щоб збагнути свою сутність.
У передмові до книжки “Наше прізвище Букет” історик Євген Чернецький пише: “Дослідження родоводу — один із шляхів самопізнання і в цьому значенні мусить бути наріжним каменем духовної роботи кожної людини. Зрештою, саме усвідомлення потреби дослідження родоводу є ознакою зрілості особистості, адже свідчить про її усвідомлення себе часткою роду, відповідальною за честь роду, його гідне буття і продовження”.
“Наше прізвище Букет” — результат плідної роботи автора і підтримки рідні, адже створювати книжку допомагали 44 співавтори — далекі й близькі родичі Євгена.
У книжці наведено генеалогію роду Букетів від початку XVII століття до наших днів, побудоване генеалогічне дерево на 10 колін, до якого увійшли понад 550 представників. Подано короткі біографічні відомості понад 200 осіб. Також у виданні представлено інформацію про однофамільців із Франції, Великобританії, країн Бенілюксу, Польщі, Молдови, Білорусі, Росії та інших.
Цікавий розділ “Слово “букет” у світі”. Виявляється, слово походить від французького “bouquet”, яке мало первинне значення “гай, група дерев”, потім набуло зменшувального значення “група кущів, кущ”, і вже в Середньовіччі закріпилося у Франції як назва жмутка зрізаних квітів; аромату. Цікаво, що в Україні пучок квітів до початку XVIII століття мав назву “кита”, в значенні букет квітів зменшувальну форму цього слова “китиця” досі вживають як діалектне.
Краєзнавець наводить усі можливі версії походження “квіткового” прізвища, найімовірніша з яких така: “Український рід Букетів має центральноєвропейські корені й походить від французького Bouquet, поширеного у Франції, Голландії, Бельгії, Німеччині та інших країнах. В Україні прізвище Букет має спільний історичний корінь — село Грузька Київського повіту. Один із шляхів із Європи до Києва проходив саме через Грузьку. В історії відомі випадки, коли хворих або поранених служників-іноземців залишали одужувати в придорожніх селах. Так могло статися і з кимось на прізвище Букет. Також імовірно, що перший Букет міг просто шукати кращого життя в козацькій республіці”.
Автор аналізує 86 грузецьких прізвищ і паралельно розповідає про особливості виникнення українських прізвищ.
На сторінках видання детально описано історію села Грузьке — з часу його заснування до 1793 року. До речі, про родове село Букетів автор має ще одну цікаву книжку — “Буслів суд. Грузецькі оповідки”, у якій зібрано легенди і перекази мешканців цього мальовничого села Макарівського району.
Гортаючи сторінки родинної книжки Букетів, переймаєшся заздрощами: перед тобою понад сто світлин представників славного роду, згадуєш свій куций родинний фотоальбом і шкодуєш, що не збереглися старі світлини, які припадали пилюкою на горищі, а з часом зникли назавжди.
Дивишся на фото Букетів і знаходиш щось спільне — і на стареньких світлинах початку XX століття, і на зовсім нових фотографіях Букети мають схожі риси обличчя й усмішки, які так і хочеться назвати: грузецькі.
Євген Букет закінчує книжку простими словами, у яких поєднується гордість й усвідомлення себе як частинки українського народу: “Букет — найкраще прізвище у світі”.
А чи усвідомлюєте ви, що ваше прізвище — прекрасне? Чи не варто задуматися і по-новому промовити власне — не буденно, а гордо й піднесено? Саме цього і навчає книжка “Наше прізвище Букет” — любити свій рід і збирати свій родинний букет.

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment