ВСТУПНА ГАРЯЧКА

Петро АНТОНЕНКО

Прес-конференція Комітету виборців України та Громадянської мережі “Опора” мала промовисту назву: “Гарячий вступ-2010”. Було презентовано проект громадського спостереження за вступною кампанією у вищі навчальні заклади України, який підтримує фонд “Відродження”. Учасники прес-конференції Наталія Линник (керівних проекту, представник Комітету виборців України) й Ольга Айвазовська (голова правління Громадянської мережі “Опора”), спостерігачі цих організацій, які стежать за процесом вступу в 50-ти закладах по всій Україні, навели цікаві дані. За оцінками ГМ “Опора” й КВУ, вступна кампанія цього року дуже напружена.
Ось що зазначила Ольга Айвазовська: “Скорочення терміну прийому документів до ВНЗ України до двох тижнів (замість місяця) призвело до значного перевантаження роботи приймальних комісій. Працівників комісій було недостатньо для обслуговування громадян. Ні ВНЗ, ні МОН не запропонували системи попередньої реєстрації абітурієнтів в он-лайн режимі через мережу Інтернет (“електронна черга”), або шляхом попереднього запису до паперових списків. Тож інколи вступникам доводилося ночувати під ВНЗ, або займати чергу о 4-й ранку.
Не на належному рівні ситуація з даними щодо обсягів державного замовлення на конкретні спеціальності у ВНЗ. Цьогорічні абітурієнти мають право подати документи до не більш ніж п’яти вищих навчальних закладів. Тому не знаючи про кількість бюджетних місць, громадяни можуть вичерпати ліміт, подавши документи на спеціальність, на якій, як потім може виявитися, є лише 5—10 місць держзамовлення. Так матеріально не забезпечена особа може втратити право на доступ до освіти. Якби обсяг держзамовлення було оприлюднено до вступної кампанії або негайно після підписання Наказу МОН № 706 від 16 липня, абітурієнт мав би можливість самостійно зорієнтуватися наскільки високим буде конкурс.
На першому етапі кампанії до “Опори” звертались абітурієнти і члени приймальних комісій щодо технічних проблем із доступом до інформаційної системи “Конкурс”. Через конфлікт провайдерів не всі користувачі могли зайти на сайт www.vstup.info й ознайомитися з його змістом 19 і 20 липня.
Втім, абітурієнти й зараз продовжують скаржитися на те, що приймальні комісії не завжди коректно подають дані до ІС “Конкурс”. Так, іноді виявляєтьсять, що на сторінці сайту менша сума балів, ніж абітурієнт отримав на зовнішньому незалежному оцінюванні, до якого додав середній бал атестата.
Наталія Линник зазначила: “Сайт системи “Конкурс” стабілізувався вранці 21 липня. Позитивна сама наявність такої системи в українських реаліях, хоч робота приймальних комісій із системою потребує вдосконалення. Адже траплялися такі характерні помилки, як подвійне вписування абітурієнтів і спеціальностей, неточності даних щодо бюджетників. Бракує повних даних, крім контактних, у системі “Конкурс” у таких відомих ВНЗ як Одеська державна юридична академія, Міжреґіональна академія управління персоналом, Національний університет “Києво-Могилянська академія”. Немає в системі списків абітурієнтів і їхніх балів у багатьох закладах.
Міністерство освіти і науки, на жаль, внесло несистемні спірні зміни до умов прийому до ВНЗ за три місяці до початку вступної кампанії. Невчасно було надано ВНЗ обсяги державних замовлень, незрозумілі критерії їхнього розподілу між ВНЗ на однакові спеціальності. А через надто пізні терміни отримання обсягів держзамовлення майже неможливим стало їхнє узгодження й кореляції між ВНЗ та МОН. Не запропоновано системи попередньої електронної або паперової реєстрації вступників”.
Швидкоплинна цьогорічна вступна кампанія — на фініші. Хоч її трохи подовжено, але очевидно, що вона нині чомусь проходить в атмосфері гарячковості, поспіху. Навіть попри те, що нашу бідну систему освіти трясе перемінами вже не перший десяток років, нащо така нервозність? І це коли значною мірою вирішується життєва доля тисяч юнаків і дівчат — наших випускників, нині абітурієнтів. Сподіваємося, освітянське відомство врахує уроки нинішньої вступної кампанії на майбутнє.

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment