«РІДНЕ СЛОВО, РІДНИЙ РОЗУМ…»

Федір ШЕВЧУК,
лауреат конкурсу “Українська мова — мова єднання”

Середина літа була ознаменована проведенням в Одесі завершального етапу ХІ загальнонаціонального конкурсу “Українська мова — мова єднання”. Це творче змагання журналістів, письменників, педагогів, науковців, школярів. Одеська реґіональна організація Національної спілки журналістів України на чолі із заслуженим журналістом України Юрієм Работіним уже понад десять років займається цією дуже потрібною справою. У попередні роки одесити вишукували можливості для організації поїздок переможців і призерів конкурсу пам’ятними місцями України, вручення відзнак у реґіонах. Побували майже в усіх областях, відвідали десятки музеїв, навчальних закладів, вручали школам бібліотечки, проводили цікаві акції, спрямовані на утвердження державного слова. Разом із переможцями конкурсу їздив ансамбль пісні і танцю Південного оперативного командування, інші артисти.
Цього разу завершальний форум був значно скромніший, ніж у попередні роки. Однак не менш значущий. На розгляд оргкомітету надійшло 278 робіт не тільки з України, а й з кількох інших країн, тож конкурс вже можна назвати міжнародним.
Від більш “розкрученого” конкурсу імені Петра Яцика він відрізняється тим, що тут немає чітко прописаних вимог, вік учасників необмежений: взяти участь може кожен охочий — журналіст, студент, школяр, учитель, робітник, колективні учасники. Нема обмежень і за жанрами. Це можуть бути книжка, альбом, творчий доробок, серія статей, теле- чи радіопередача… Тож простір для творчої думки безмежний. Єдина вимога: аби подане на розгляд оргкомітету мало суспільну й естетичну цінність.
Із поданих матеріалів було визначено 73 переможці й призери у номінаціях “Квітни, мово наша рідна”, “Мовне багатоголосся”, “На видноті всього світу”, “Первоцвіт”.
Серед переможців і призерів відомі в Україні люди. Відзначено й тих, хто вже пішов із життя. Так, серед тих, кому присуджено перше місце в номінації “Квітни, мово наша рідна”, — Борис Рогоза (Київ) за книжку “Уроки державної мови”. Борис Петрович, з ім’ям якого пов’язані газети “Літературна Україна”, “Хрещатик”, журнал ”Дніпро”, видавництво “Український письменник”, залишив по собі книжку, що нею користуватимуться всі, хто прагне удосконалювати знання з української мови.
Ще одна лауреатка конкурсу — Наталія Дзюбенко-Мейс, відзначена за книжку “День холодного сонця”, яку вона присвятила чоловікові, дослідникові Голодомору Джеймсові Мейсу.
Звісно, неможливо назвати всіх відзначених. Але впродовж десятиліття існування конкурсу визначилися його постійні учасники. Скажімо, Василя Джурана із Заставни Чернівецької області цього року відзначено за книжки “Чорногуза плач досвітній”, “Завія сльозоплину” та публікації в газеті “Голос України”; Петра Тарасюка і Тетяну Колодюк із Житомира — за книжку “Квітни, мово наша рідна”, Івана Козельського із Хмельниччини — за публікації у старосинявській газеті “Колос”, одеситів Дмитра Шупту й Анатолія Яні — за книжку перекладів “Невід місяця”, Анатолія Шмалюка з Житомира — за всеукраїнський творчий проект “Розстріляна молодість”. Серед колективних лауреатів — газета “Рідне слово” (Кишинів), державний історико-культурний заповідник “Буша” (Вінницька область), відзначений за патріотичну спрямованість експозиції, журнали “Український театр”, “Вірменський вісник”, збірник “Світ дивний цвіт” (Львів) та інші видання.
В офісі реґіональної організації НСЖУ учасники конкурсу мали змогу ознайомитися з роботами переможців. До речі, ці роботи передають до бібліотек.
Відкриття завершального етапу конкурсу відбулося в приміщенні Одеського реґіонального інституту державного управління Національної академії державного управління при Президентові України за участю директора цього закладу Миколи Іжі (йому також вручено відзнаку конкурсу). Учасники, які приїхали на форум, розповіли про власне бачення мовної ситуації, формування засад мовної культури.
Першого дня відбулося нагородження переможців у приміщенні Одеської юридичної академії. Кожен, крім відповідного диплома, одержав у подарунок ще й “Великий тлумачний словник сучасної української мови” (Видавничий центр “Просвіта”), ювілейний випуск збірника “Слово — зброя?” (до 50-річчя НСЖУ), тематичні компакт-диски.
Учасники мовного форуму відвідали Свято-Архангело-Михайлівський жіночий монастир, заснований 1835 року, але за радянських часів знищений. Відродження його розпочалося 1992 року. Наступний день приніс теж чимало цікавих вражень. Перше — від відвідання Овідіопольського навчально-виробничого комбінату “Школа-гімназія імені Тараса Шевченка”. За неповних два роки на місці старої аварійної будівлі постав корпус, зведений за найсучаснішими технологіями й оснащений всім необхідним. Директор гімназії Сергій Колебашин розповів, як школярам прищеплюють любов до рідного слова. Звичайно ж, закарбується в пам’яті й відвідання фортеці у Білгороді-Дністровському, перебування на морському узбережжі в Затоці.
За програмою мовного конкурсу Одеська реґіональна організація НСЖУ започаткувала міжнародні акції “Подаруй дітям-українцям Молдови книжку!”, в ході якої у школи і бібліотеки сусідньої країни передано близько 15 тисяч книжок.
ХІ загальнонаціональний конкурс “Українська мова — мова єднання” завершено. Та одразу ж розпочався конкурс XII. Це означає, що творче змагання не закінчується, і до участі в ньому можуть приєднуватися всі, кому не байдужа доля рідного слова, хто дотримується девізу конкурсу “Рідне слово, рідний розум, рідна й правда буде”. Ці слова, сказані колись Пантелеймоном Кулішем, залишаються актуальними й нині.

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment