«І ВИШИТЕ МОЄ ЖИТТЯ НА НЬОМУ»

Леся КЕСАРЧУК

Звивається змійкою виноградна лоза, усміхаються золотаві соняшники, дарує прохолоду в спекотну днину вічнозелена ялинка. Поринути в цей образний світ природи можна, відвідавши виставку “І вишите моє життя на ньому” в Національному центрі народної культури — Музеї Івана Гончара. На виставці експонували ескізи блузок, рушників і килимів. Автор цих майстерних робіт — відомий художник народної вишивки та килимарства з селища Опішне Полтавської області, член Національної спілки майстрів народного мистецтва України, лауреат Національної премії ім. Т. Шевченка Григорій Гринь.
Талановитий митець майже все життя присвятив вивченню, збереженню й відродженню традиційної вишивки та килимарства Полтавщини. А етнографічний та археологічний матеріал, на який він спирався в творчості, став для нього джерелом створення власних шедеврів. Кожна робота майстра тішить мальовничістю і ніжністю. Дивлячись на вироби, важко було навіть здогадатись, що це не вишиті рушнички і сорочки, а тільки ескізи, виконані на звичайному папері. Відчувається, як у кожному витворі поєдналися індивідуальний стиль художника й етнографічні традиції Полтавщини. Яскрава кольорова гама створила теплу і радісну атмосферу. Григорій Петрович наголошує, що в ескізах використав саме ті кольори, які здавна були притаманні вишиванкам Полтавщини, — синій із коричневим, білий по білому, блакитний, а на кілкових рушниках домінував червоний колір.
Ще з раннього дитинства Григорій Гринь любив малювати і відчував жагу до мистецтва. Народився він 1939 року в багатодітній родині у с. Бухалівка на Полтавщині. Скільки важкої праці переробили його руки, але, як стверджує народна мудрість: “Якщо є в людини доля, вона й на печі її знайде”.
— Одного разу, — ділиться спогадами Григорій Петрович, — я побачив оголошення, що Решетилівське районне художньо-промислове училище набирає студентів. Вирішив піти туди навчатись. Сподівався здобути фах художника, але більш підходящої для себе професії, ніж “Технічний малюнок вишивки та килимарства”, не знайшов.
Після закінчення навчання талановитий майстер приїхав до Опішного й там понад 40 років пропрацював на художньо-виробничому об’єднані “Полтавчанка”. З ранку до вечора Григорій Петрович просиджував над малюнками й експозиціями нових зразків виробів. Із 1961 року почав виставляти свої роботи на обласних, республіканських і міжнародних художніх виставках. Мріяв відкрити персональну виставку в Музеї Івана Гончара, який впродовж багатьох років залишається скарбницею народної творчості Києва.
На відкритті виставки було багато гостей, серед них відомі співаки, шанувальники народного мистецтва. Була зачарована красою і неповторністю ескізів рушників, сорочок і килимів народна артистка України Ніна Матвієнко. На її запитання, що саме надихнуло автора на створення таких унікальних шедеврів, Григорій Гринь відповів, що саме любов до мистецтва, народних традицій і звичаїв.
— Цю виставку можна порівняти з піснею, адже вона ніжна і тепла, — сказала заступник директора з науково-просвітницької роботи, куратор виставки Тетяна Пошивайло. Мені довелося бувати в Опішному і я бачила, як Григорій Петрович із блиском в очах та ентузіазмом працював над ескізами і моделюванням сучасного одягу. Із робіт талановитого майстра видно, що для полтавських вишивок характерний рослинний орнамент.
До фондової колекції Музею Івана Гончара увійшов ще один цінний експонат старовинних рушників. Григорій Гринь на пам’ять про Полтавщину подарував музею рушник “Кілковита”, завдовжки чотири метри. Він із двох боків містить різні візерунки. У будні вивішували рушник тим боком, де простіша вишивка, а в святкові — тим, де яскравіший орнамент.
Гості виставки із захопленням ділилися враженнями. А спів вокального тріо Харківського театру народної музики України “Обереги” у складі заслужених артисток України Вікторії Осипенко, Олени Шишкіної, Людмили Омельченко проникав до найпотаємніших струн душі.

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment