«ЩОБ НАША ПРАВДА НЕ ПРОПАЛА…»

Анатолій АЖАЖА,
голова Запорізького міського об’єднання ВУТ “Просвіта” імені Т. Шевченка

Нещодавно в Запоріжжі побував Владислав Гриневич, історик, доктор політології Інституту політичних та етнонаціональних досліджень НАН України, автор наукового дослідження суспільно-політичної ситуації в Україні в роки війни. Мета приїзду — узгодження плану перевидання його книжки: “Суспільно-політичні настрої населення України в роки Другої світової війни (1939—1945 рр.).
Важливість і своєчасність цієї книжки надзвичайна не лише для науковців, викладачів, студентів, але й для широкого загалу, для тих, хто шукає відповіді на непрості питання національної історії, серед яких: “Коли і чому в СРСР було встановлено платне навчання в школах і ВНЗ?”; “Як колективізація і штучний голод сформували ненависть до комуністичної влади?”; “Чому значна частина населення зустрічала німецьких окупантів з квітами?”; “Чому понад 90 % населення УРСР уникла призову до війська чи евакуації і залишилася на окупованій території?”; “Чому тих, хто співпрацював з окупантами, виявилося більше ніж радянських партизанів?”; “Чому, попри заяви про “морально-політичну єдність партії і народу”, виник масовий антикомуністичний повстанський рух під гаслами національного визволення в західних реґіонах?”
Монографія В. Гриневича ґрунтується на першоджерелах — це державні, партійні, військові архіви, мемуари, щоденники, листи (приватні й офіційні), інтерв’ю з очевидцями подій, періодичні видання, аналітичні звіти спецслужб, численні закордонні, зокрема емігрантські, джерела. У науковому дослідженні понад 1660 посилань, які документально підтверджують висновки автора.
Недавня провокація владної комуно-олігархічної коаліції — встановлення в Запоріжжі пам’ятника Сталіну — свідчить: із наближенням виборів антиукраїнські політичні сили активно підживлюють старі радянські міфи в свідомості українців, аби продовжити й загострити розкол на два непримиренні табори.
У такий непростий для України час вийде друге видання цієї книжки, розширене і доповнене новим розділом (про роки окупації) та ілюстраціями. Запланований наклад видання — 3000 примірників (попередній лише 300 прим.).
Спонсорує видання П. М. Тараненко, відомий не лише в Запоріжжі вагомою підтримкою всього, що працює на національне відродження: музеїв, бібліотек, університетів. Два роки тому за його кошти в місті було споруджено пам’ятник жертвам Голодомору.
Для 97-літнього Пилипа Миколайовича, що пережив тюрми і два заслання, Другу світову війну й еміграцію, який зберігає і сьогодні у пам’яті безліч фактів, імен, подій матеріали наукової праці В. Гриневича наче літопис і його дивовижної долі.
Упродовж років незалежності головною справою пана Тараненка було відшукати серед істориків того, хто напише правдиву історію України часів Другої світової війни. І нарешті знайшов: мрія здійснилася!
За бажанням добродійника, більшість накладу безкоштовно передадуть у бібліотеки і навчальні заклади України. А щоб книжка стала максимально доступною для наших співгромадян, ВУТ “Просвіта” ім. Тараса Шевченка, за погодженням з автором, на громадських засадах готує електронну версію.

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment