ЛИСТУВАННЯ

Президентові України
В. Ф. ЯНУКОВИЧУ

Шановний Вікторе Федоровичу!
Комітет Верховної Ради України з питань культури і духовності на своєму засіданні 2 червня 2010 року в порядку контролю за виконанням рішень Комітету органами виконавчої влади розглянув питання щодо завершення ремонтно-реставраційних робіт у будівлі музею Шевченківського національного заповідника, оформлення його інтер’єрів та створення музейної експозиції.
Ще у листопаді минулого року, під час виїзного засідання до Канева (як одне з найважливіших, які розглядалися за участі представників Національної ради з питань культури і духовності при Президентові України, Міністерства культури і туризму України, Міністерства регіонального розвитку та будівництва України, Комітету Верховної Ради України з питань екологічної політики, природокористування та ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, Корпорації “Укрреставрація”, УкрНДІ “Проектреставрація”, Черкаської обласної державної адміністрації, Канівської районної та міської рад, Шевченківського національного заповідника, Національного музею Тараса Шевченка (м. Київ), широкого загалу творчої інтелігенції, науковців-шевченкознавців) обговорювалося питання щодо відповідності сучасних проектів художнього оформлення експозиційних залів, створення музейної експозиції первісним задумам засновників музею та збереженим автентичним зразкам видатного українського художника ХХ століття Василя Кричевського.
Комітет підтримав думку фахівців, що реставраційні роботи необхідно проводити саме відповідно до задумів Василя Кричевського — фундатора українського модерного архітектурного стилю. Найбільш повно його задум відображено у проекті концепції оформлення інтер’єрів та музейної експозиції народного художника України, лауреата Національної премії України імені Тараса Шевченка Анатолія Гайдамаки. (Точка зору Комітету повторно була підтверджена у звернені до Міністерства культури і туризму України — лист № 04-21/14-133/65770 від 31.03.2010).
Однак думка Комітету не була врахована Міністерством культури і туризму України. Остаточне рішення про завершення ремонтно-реставраційних робіт та затвердження концепції художнього оформлення музею приймалося без участі народних депутатів України — членів Колегії Міністерства культури і туризму України, а лише на основі пропозицій розширеного засідання Президії Науково-методичної ради з питань охорони культурної спадщини як дорадчого органу.
Зважаючи на важливість художнього оформлення будівлі та інтер’єрів музею Шевченківського національного заповідника як найдавнішого історико-культурного заповідника в Україні та розуміючи, що за такі стислі строки (до 24 серпня 2010 року) неможливо якісно реалізувати цей проект, Комітет Верховної Ради України з питань культури і духовності просить Вас, шановний Вікторе Федоровичу, сприяти перегляду рішення Міністерства культури і туризму України щодо затвердження проекту завершення ремонтно-реставраційних робіт та перенести термін його виконання на березень 2011 року — до ювілейного вшанування пам’яті Великого сина Українського народу.

З повагою
В. ЯВОРІВСЬКИЙ,
голова Комітету

Голові Комітету
Верховної Ради України з питань культури і духовності
В. О. ЯВОРІВСЬКОМУ

Шановний Володимире Олександровичу!
Інформуємо, що для здійснення ремонтно-реставраційних робіт і створення експозиції у будинку-музеї Т. Г. Шевченка у м. Каневі Корпорацією “Укрпроектреставрація” разом з УкрНДІ було використано від 2003 до кінця 2009 року 66,5 млн гривень. Однак за ці кошти і майже за 7 років не був здійснений ремонт навіть двох поверхів, призначених для експозиції. Це стало очевидним у березні 2010 року, коли представники Адміністрації Президента України В. Ф. Януковича змушені були за кілька днів підготувати хоч одне приміщення музею для проведення акції вручення Шевченківських премій цьогорічним лауреатам.
Станом на 9 березня 2010 року споруда музею перебувала фактично у початковій стадії ремонтно-реставраційних робіт, профінансованих на 70 %. Будинок перебував у напівзруйнованому стані. Очевидно, за весь цей час Комітет Верховної Ради України з питань культури і духовності міг би дієво зарадити неприпустимому вилученню музею Т. Шевченка і Чернечої гори із Священною могилою з духовно-культурного життя України та світу на довгі роки.
Завдяки особистому втручанню Президента України В. Януковича справа відродження Чернечої гори і завершення до Дня Незалежності України робіт з ремонту музею та створення експозиції за цілісною концепцією, що відповідає самому призначенню меморіалу (а не провінційної “хати-світлиці”) на рівні, достойному планетарного значення Поета і Художника, стала реальністю. Однак підіймаються штучні хвилі “стурбованості” про порушення художнього задуму архітектора В. Кричевського.
Оскільки споруда будинку-музею зводилась у роки безжальної сталінської розправи із сучасним і справжнім мистецтвом та сучасними і справжніми митцями, В. Кричевському довелося збудувати її не в стилі українського архітектурного модерну, одним з фундаторів якого на початку XX століття він був, і не в репресованому на той час українському авангарді, а тільки у шанованому тоталітарним режимом римсько-грецькому псевдокласицизмі.
Намагання В. Кричевського поєднати цю архітектуру з декоративними мотивами українського модерну початку XX століття були, безперечно, спробами суміщення несумісного. Трагедія митця була очевидною, тому не випадково 1943 року він виїхав до Львова, а далі — до Америки, і вже до кінця своїх днів не спроектував і не збудував жодної споруди…
Концепція експозиції була в установленому порядку схвалена Науково-методичною радою Міністерства культури і туризму України, затверджена Міністерством і на її підставі розроблено проект експозиції у творчій архітектурній майстерні “Л. Скорик”. Концепція не спотворює архітектурного рішення споруди В. Кричевського, а органічно єднає його з ідеєю увічнення пам’яті Кобзаря на сучасному світовому рівні.
Також в експозиції передбачено велику вітрину з усіма ескізами роботи В. Кричевського, які стосувалися зведення музею.

З повагою
Г. Герман,
заступник Глави Адміністрації Президента України

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment