ДЖАЙ ХО, ІНДІЄ!

Індія зіткана з протиріч і контрастів, поєднує бідність і багатство, простоту і мудрість віків. Вона вабить туристів, що стомилися від європейських стандартів і хочуть поринути у фантасмагоричний сон, де посеред дня вулицями ходять корови, де казкові будинки межують зі старими халупами, де зберігають традиції і цінують національні пам’ятки.

Наталія АНТОНЮК
Фото автора

Щоб охарактеризувати країну, достатньо одного слова “романтика”. Недарма символом Індії є Тадж-Махал. Палац, збудований імператором для своєї дружини Мумтаз Махал, що став пам’яткою кохання. А ще пригадаймо наївні до відчаю кінострічки, де незмінні Мітхун Чакраборті, Шакрукх Кхан, Рані Мукхерджі, Амітабх Баччан навчають вірити у любов, справедливість і доброту. Ці фільми — як віддзеркалення Індії, що дарує мудрість і східний містицизм. На інтуїтивному рівні вона приваблює нас, бо чимось схожа на Україну — гостинна, різноманітна, до того ж ще й постколоніальна.
15 серпня Індія відсвяткувала річницю незалежності. Як дарунок Україні напередодні її 19-річчя на Майдані Незалежності відбувся концерт “Джай Хо, Індіє”. Танцюристки в індійських національних костюмах, класична індійська музика, конкурси, яскраві візерунки з квітів — це дійство перетворило центр української столиці на барвисте свято. Знаково, що разом з індійськими колективами виступали й українські.
Напередодні в “Укрінформі” на прес-конференції “Україна та Індія — розвиток партнерства”, де були присутні Перший секретар Посольства Республіки Індія К. П. М. Раман, президент “Індія клуб” Санджів Бгагат, заступник секретаря Ради національної безпеки та оборони України Дмитро Видрін, голова комісії зі Співробітництва України та Індії у галузі науки і техніки НАН України, академік НАН України Борис Бондаренко, обговорили основні етапи співробітництва обох держав, майбутні перспективи партнерства, проблеми, які гальмують процес взаємозбагачення, а також наголосили на важливості співробітництва на духовному рівні.
Співробітництво Індії з Україною розпочалося ще з років існування СРСР. Раман розповів, що зараз Україна та Індія активно співпрацюють у металургійній, суднобудівній, авіакосмічній, машинобудівній галузях.
Ще він поділився секретами подолання постколоніальності: “Це складне явище вдалося подолати завдяки довірі населення до правлячої верхівки, а також завдяки тому, що держава успішно розвиває сектор освіти, інформаційні технології, агропромисловий сектор, дбає про охорону здоров’я громадян. До проголошення незалежності Індія боролася з колонізаторами, після проголошення — з соціальними проблемами, бідністю та голодом”.
Раман також висловив надію, що візовий режим між обома державами буде спрощений: “Зараз існують труднощі щодо отримання індійськими громадянами віз в Україну. Українське Посольство в Нью-Делі проблематично видає бізнес-візи, а для простих індійців взагалі немає туристичних віз. Проте Посольство Індії в Україні охоче і швидко видає візи для українців”.
Дмитро Видрін наголосив, що країни, окрім успішного співробітництва в галузі фармацевтики і торгівлі, мають величезний потенціал для партнерства в гуманітарній сфері: “Індійська філософська система — одна з найпотужніших у світі. Ми повинні духовно збагачуватися східною мудрістю. Я бував у Індії, і мене приємно вразило, що навіть у провінціях висока якість освіти, бездоганне викладання філософії. Хочу, щоб ми з індійськими колегами не лише займалися важкою промисловістю, а й вчилися піклуватися про молоде покоління, робили інвестиції не лише в сегменти економіки, а й у розвиток креативних ідей”.
Борис Бондаренко: “За 19 років я був у Індії 42 рази. Закохався в неї, майже всю об’їздив. Велике враження справляє інженерний корпус держави, науковці в Індії користуються великим авторитетом, на відміну від України.
Мене дуже вразила зустріч з великим вченим Індії — Абдул Каламом. Ця людина зачарувала поєднанням філософського, гуманітарного, наукового світогляду. Коли він був президентом Індії, то щосуботи проводив зустрічі з молоддю. Хотілося б, щоб наші політики наслідували мудрість цього видатного індійського правителя”.
Наостанок Санджів Бгагат розповів, що до 2011 року поширений в усьому світі індійський культурний центр “Bhavan” з’явиться і в Україні. Охочі зможуть користуватися бібліотекою, переглядати індійські кінострічки та насолоджуватися індійською музикою.

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment