ДРУГЕ НАРОДЖЕННЯ ДЖЕРЕЛА

У селі Грабів Рівненського району з ініціативи письменника,  природолюба-благодійника Михайла Степанюка цілюще джерело, над яким здавна височить розлогий граб і до якого вже дісталося болото, отримало друге народження.

Євген ЦИМБАЛЮК,
Рівненська область

Коли йдеться про живучість джерел, на думку спадає “Легенда про Батиєву криницю” письменника Миколи Пшеничного. Це щемлива історія про те, як у сиву давнину на Волині хан Батий зазіхав не тільки на тутешній люд, але й на природу. Зокрема, завойовнику заманулося навіть перекрити “дихання” джерелу, закидаючи його камінням. Та все намарне — джерело пробилося крізь мур. Натомість не рідкість, що навіть без чиєїсь “допомоги” споконвічні джерела з часом замулюються і, не дочекавшись порятунку від людей, зникають. Можливо, щось подібне сталося б і з джерелом у Грабові, яке опинилося “у лещатах” річкового мулу та людської байдужості. Бо джерело, яке напувало селян з діда-прадіда, перетворилося на засмічене місце.
— Тільки-но я побачив це колись вельми пошановане місце, — розповідає Михайло Степанюк, — виникла ідея допомогти джерелу. Пізніше зрозумів, наскільки це важка справа. Але, слава Богу, знайшлися люди, які щиро підтримали ідею відродження природного дива. Насамперед варто відзначити благодійний фонд “БлагоДійна корова”, який діє уже десять років. У попередні роки, ми, члени клубу, щороку дарували родині, яка цього потребує, корову. Цього року вирішили зібрані кошти використати на благоустрій джерела. У грошовому вимірі “відродження” грабівського джерела обійшлося  майже у тридцять тисяч гривень. Особливо копіткою була робота з укріплення дамби, відкачування болота, створення бетонної основи для басейну та й самого басейну, спорудження надджерельної частини у вигляді каплички. А ще — будівництво сходів крутосхилом, який веде до джерела. Велику допомогу надали приватні підприємці Микола Антонюк, Олексій Мусійович, Ігор Марцинюк. Клеванський лісгосп допоміг озеленити територію. Загалом до цієї шляхетної справи долучилося 27 жителів Грабова. Так спільними зусиллями ожило не тільки джерело. Немає сумніву, що сюди приходитимуть парафіяни церкви на Водохрещу, шанувальники народної творчості на Івана Купала, тут проводитимуть різноманітні духовні заходи. А головне — люди знову отримали можливість причащатися живильною силою цілющої води.
З нагоди відкриття джерела “Під Грабом” відбулося велелюдне дійство — місцеві парафіяни Хресною ходою прийшли до водяної каплички, о. Ростислав освятив життєдайну воду та капличку на честь ікони Божої Матері “Живоносне джерело”, найактивніших учасників шляхетної справи нагородили церковними грамотами.
— Зроблено воістину велику справу, — каже жителька Грабова Антоніна Кисіль, — бо завдяки джерелу ожила історія села. Раніше сюди по воду приїздили люди з довколишніх сіл, а під час війни тут, у джерелі, омивали рани бійцям, і вони швидше загоювалися; джерельну воду брали також для панської лазні. Вірю, що врятоване джерело ще віки, а то й тисячоліття слугуватиме людям. А нащадки не забудуть тих, хто дав джерелу друге життя.

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment