КАПОСНИЙ ЗЛОЧИН «ГІМНОШАРОВАРЩИНИ»

Володимир ФЕРЕНЦ,
член “Просвіти”, член НСЖУ

Після гарних і талановитих коментарів О. Довженка і С. Грабовського про телевізійний проект багатонаціонального виконання Державного Гімну України ніби й нема що додати. У таких випадках припиняють дискутувати чи нервуватись і чекають, що скаже на це Генеральний прокурор. Адже неозброєним оком видно явні порушення авторами кліпів відповідної статті Конституції, яка чітко визначає і охороняє статус державного символу України.
Не треба бути правником, щоб кваліфікувати масове поширення довільних перекладів тексту Державного Гімну (затвердженого Верховною Радою) іншими мовами як пряме порушення 20 статті Конституції. Отже, автори серії телевізійних кліпів Марко та Ганна Гресі порушили конституційний статус важливого символу держави. Ті, хто слухав різні варіанти виконання Гімну різними мовами, зміг зауважити, що також порушено й офіційний взірець музичного виконання Державного Гімну. Це зрозуміло й без фахової експертизи. Дійшло навіть до демонстрації відвертої неповаги, що зафіксовано у кліпі, де роми співають Гімн, сидячи за святковим столом. Це вже занадто, адже Державний Гімн не є звичайною піснею — це атрибут державності, його виконують і слухають стоячи. Таке ось “мистецьке” порушення законодавства про державні символи і нехтування елементарною етикою громадянина. Отар Довженко ніби жартома вказав на присутність в проекті провокації міжнаціональної ворожнечі, але все занадто серйозно, щоб пропустити поза увагою закону. Продемонстровано нерівноправне ставлення до національних меншин (автори виготовили матеріали тільки стосовно деяких національних меншин України), а деякі національні меншини представлені в карикатурному й образливому вигляді, що не відповідає їхньому реальному самобутньому становищу в Україні. Має рацію і Сергій Грабовський, вважаючи ключову фразу тексту відеопродукції: “З днем народження, Україно!”, зумисним поширенням неправдивої інформації про походження та історію держави шляхом пропаганди відліку започаткування української державності від сучасної дати проголошення незалежності, хоча насправді українська державність має давні історичні корені.
Зрештою, таке неповажне поводження з основами державності та ще й людьми, причетними до державного телеканалу, не повинно залишитись без реагування президента України. Хто зна, може, хтось завтра спробує випустити в Інтернет пародії на президента в усіх мислимих і немислимих національних вдяганках, хоч напевно ніхто не насмілиться.

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment