СЛОВО — ОСТАННІЙ РУБІЖ СВОБОДИ

Петро АНТОНЕНКО

Політичне затишшя спекотного літа насправді оманливе, бо вже відчувається дихання осінніх місцевих виборів. І на перший план політичної боротьби, схоже, підноситься ситуація в інформаційному просторі. Медійно-політичні шквали тут нуртують неабиякі. Свобода слова — останній рубіж боротьби за демократію.

Страйк на телеекрані
Дійшло вже й до цього. 14 серпня з 19.00 до 20.00 на екранах “5 каналу”, ТВі та ТРК “Чорноморська” завмер напис українською та англійською мовами “Попереджувальний страйк трьох телеканалів на захист свободи слова в Україні”.
Колективи каналів, як заявили журналісти, мусили піти на цей крок, щоб привернути увагу суспільства до загрози свободі слова та основам демократії в Україні. Продемонструвавши протягом години порожній екран, журналісти підкреслили цим самим: такий вигляд матиме український телепростір у недалекому майбутньому, якщо влада й надалі нищитиме свободу слова.
Як відомо, вже кілька тижнів тривають спроби відібрати частоти та ліцензії у названих телеканалів. Опонентом каналів виступає не хто інший, як багатоликий Валерій Хорошковський. Він не просто медіа-магнат, тобто один з конкурентів на медіа-ринку, а ще й голова Служби безпеки, а віднедавна й член Вищої ради юстиції. Унікальне поєднання посад в українській та, мабуть, і європейській практиці.

Напади на журналістів
Не припиняються і безпосередні злочинні акти проти журналістів. У Дніпропетровську невідомі побили журналіста Юрія Михайловича. Цей напад він напряму пов’язує зі своєю професійною діяльністю. На початку серпня була закрита программа журналіста “Аргументи за та проти”, яку він вів на “51 каналі”. “Я робив незалежну програму, де давав змогу висловитись не лише представникам влади, а й опозиції, — зазначив журналіст. — Звісно, це не влаштовувало владу, і програму закрили, навіть попри те, що вона входить до плану держзамовлення до кінця року”.
Юрій Михайлович планував організувати прес-конференцію і розповісти як керівництво області утискає свободу слова, адже було закрито ще кілька програм на інших каналах. Не встиг…. Двоє невідомих вчинили напад на журналіста, і він потрапив до лікарні з тілесними ушкодженнями.

Янукович вимагає знайти зниклого редактора газети
Президент України у п’ятницю викликав Генерального прокурора Олександра Медваедька та міністра внутрішніх справ Анатолія Могильова для доповіді про хід розшуків зниклого редактора харківської газети Василя Климентьєва.
Як повідомили у прес-службі глави держави, президент глибоко стурбований долею журналіста і тримає справу під особистим контролем. “Правоохоронні органи Харківської області та всієї України повинні зробити все можливе і неможливе для того, щоб знайти журналіста. Треба також звернутися по допомогу до правоохоронців сусідніх з Україною держав”, наголосив президент.
Як відомо, в ході перевірки правоохоронці встановили, що 11 серпня В. Климентьєв виїхав з дому з невідомим чоловіком на автомобілі “БМВ” сріблястого кольору в невідомому напрямку. Дзержинський райвідділ міліції Харкова порушив кримінальну справу за статтею “навмисне вбивство” за фактом зникнення Климентьєва. 17 серпня міліція Харківської області повідомила, що у човні, який плавав на Печенізькому водосховищі, було знайдено мобільний телефон зниклого журналіста.

Лех Валенса — Януковичу
Екс-президент Польщі занепокоєний погіршенням ситуації зі свободою слова в Україні. Про це йдеться у його листі президентові України Віктору Януковичу. Зокрема Валенса “стурбований повідомленнями, що надходять з України, про те, що телеканали “5 канал” і ТВі хочуть позбавити ліцензій”.
Лист Леха Валенси викликав нервову реакцію представників нашої влади, адже автор його — відомий і авторитетний у Європі та світі політичний діяч, до думки якого прислухаються. І замовчати це звернення було неможливо.

Опозиція ініціює спеціальне засідання Верховної Ради
Опозиційні сили ініціюватимуть спеціальне засідання парламенту щодо питань свободи слова в Україні. Про це заявив депутат фракції НУ-НС В’ячеслав Кириленко. За його словами, на це засідання мають бути запрошені представники міжнародних громадських організацій, які опікуються проблемами свободи слова, а також представники ПАРЄ.
Кириленко наголосив, що останні події, “пов’язані зі знищенням трьох незалежних телеканалів, зникненням журналістів, погрозами представникам мас-медіа, свідчать: влада продовжує фронтальний наступ на останній форпост української демократії — незалежні ЗМІ. Опозиційні сили мають хоча б у цьому питанні знайти спільні знаменники й об’єднатися навколо захисту свободи слова”.

“Проблема набирає загрозливого характеру”
Тимчасова слідча комісія Верховної Ради з питань розслідування випадків цензури у ЗМІ може підтримати ідею спеціального засідання ВР щодо питань свободи слова в Україні. Так вважає голова ТСК депутат Ірина Геращенко. “Надто багато фактів, які свідчать про те, що проблема свободи слова набирає загрозливого характеру, зокрема й для іміджу України,— заявила вона. — Влада не може закривати на це очі й зводити все до банальних заяв про вірність принципам свободи слова в той час, коли дії силовиків, моніторинги написаних, наче під копірку, новин свідчать про інше”.
Ірина Геращенко зазначила, що результатом такого спеціального засідання парламенту мало б стати ухвалення “медійних” законів, які так довго відкладалися. Зокрема, це законопроект “Про доступ до публічної інформації”. Його ухвалення має значно полегшити спілкування журналістів з органами влади, оскільки скоротить терміни надання відповідей на інформаційні запити та встановить відповідальність за відмову чи зволікання з наданням інформації. Чекають на ухвалення і законопроекти, що розширюють поняття “цензура” та значно посилюють відповідальність за неї, встановлюють кримінальну відповідальність власників і менеджерів медіа за тиск на журналістів.
На думку Геращенко, Верховна Рада має також ухвалити постанову про мораторій на перевірки в ЗМІ на час виборчої кампанії, аби у “податкових та інших структур не було спокуси таким чином приборкувати нелояльні й незалежні ЗМІ”.

Словом, напруга довкола медіа-простору наростає. Тим більше, що посилюється дисонанс між красивими фразами, заявами влади і далекими від цього реаліями. Днями, зустрівшись з журналістами на Сорочинському ярмарку, президент Янукович вкотре запевняв, що він за свободу слова, що проявів цензури не бачить. “Це ще не цезура”, заявив президент журналістам, адже вони, мовляв, можуть ось так просто поставити йому запитання. Тобто, великим досягненням уже вважається можливість запитати. І ще невідомо, яка буде відповідь і чи буде взагалі. Принаймні, глава держави ухилився від запитань стосовно різкого подорожчання газу для населення. Може, це “не цензура”? Але, мабуть, і не свобода слова.
А тим часом не лише в загальноукраїнському масштабі, а й в реґіонах йде “зачистка” інформаційного простру. Правдами і неправдами, легально і нишком, з-під поли, влада тисне на незалежні видання, міцніше прив’язує віжками до себе так звану державну пресу, тобто свої ж газети, де взагалі про свободу слова можна говорити лише іронічно. Грядуть чергові вибори…

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment