ОЖИВАЄ ДОБРА СЛАВА ЛУГАНСЬКИХ КОЗАКІВ

У просвітянській залі луганського Українсько-канадського центру “Відродження” цього дня було велелюдно. Тут відбулася зустріч луганців, небайдужих до історії рідного краю, — істориків, філологів, журналістів, учителів, науковців і студентів. Були представлені різні патріотичні громадські об’єднання — ВУТ “Просвіта” імені Тараса Шевченка, Українське козацтво, Союз Українок та інші. Зібралися не лише мешканці обласного центру, а й просвітянські активісти з Лисичанська, Новопскова, Стаханова, Краснодонського, Лутугинського, Попаснянського й Старобільського районів.
Приводом стала презентація книжки просвітянина з Луганська, лікаря за фахом Ігоря Саєнка “Минуле українського козацтва на Луганщині” (це вже четверте видання).
Предки Ігоря Саєнка були козацького роду, тож і присвячує свою працю автор світлій пам’яті бабусі Уляни Семиволос (таке прізвище часто зустрічається в реєстрових списках козаків-січовиків).
У книжці йдеться про минуле Луганської області, пов’язане з двома гілками Українського козацтва — Військом Запорозьким Низовим та Слобідським козацтвом. І “оживає добра слава” наших предків, що боронили степи від нападів турецько-татарських орд. Відтворюється козацький сотенно-полковий устрій, звичаї, побут, згадується чимало козацьких назв річок, байраків, пагорбів, бродів, населених пунктів, інших місцевостей Луганщини. На початку книжки вміщено словничок призабутих слів, проте, для кожного, хто візьме її до рук, слід придбати тлумачний словник української мови, бо сьогодні ми віддалилися від рідного слова, культури, традицій.
На презентації позитивне ставлення до книжки І. Саєнка та поради авторові висловили просвітяни — науковці та краєзнавці Ірина Магрицька, Юрій Принь, Віктор Гужвинський, Геннадій Сичов, Володимир Литвин. Особливо цікавими були зауваження краєзнавця з Новопскова, просвітянина Валентина Золотарьова та українського підприємця з Попасної Володимира Сумського. Зокрема прозвучало побажання зробити книжку цікавою для дітей і юнацтва.
Видання вже почали розповсюджувати й надалі поширюватимуть через бібліотеки Луганщини, школи й вищі навчальні заклади, оскільки розраховане воно на широке коло читачів. Тому найважливішим було обговорення цієї книжки, адже вона стала одним із перших видань, присвячених проблемі духовного відродження Придінцевого краю.
Вихід книжки у світ був би неможливим без вагомої підтримки отамана Східного козацтва України, мецената Сергія Борисенка. Пан Сергій мешкає в місті Стаханові, одному з найбільш зросійщених міст Луганщини, де він уже не раз проводив святкові заходи до Дня Незалежності України, Дня Українського козацтва, Шевченкових роковин, інших пам’ятних дат.
Хоч би як замовчували й спотворювали історію в московській імперії, правда про минувшину рідного краю житиме в серцях українців Луганщини — вірних нащадків запорозьких і слобідських козаків.

Прес-центр Луганського обласного об’єднання
ВУТ “Просвіта” імені Тараса Шевченка

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment