НА ПРОЩУ ДО МАТІНКИ ІСТОРІЇ

Володимир ПРЯДКА,
народний художник України,
академік Київської академії мистецтв України

Цього літа студенти Київської академії образотворчого мистецтва і архітектури, Харківської академії дизайну та Київського державного інституту декоративно-прикладного мистецтва та дизайну ім. М. Бойчука здійснили захопливу мандрівку історичними місцями України.
У приватному музеї Трипільської культури Олександра Поліщука ми мали можливість споглядати найдавніші витвори художньої кераміки семитисячолітньої давнини. Хто ми насправді, чиї ми діти, якщо на нашій землі було створено ці дивовижні керамічні посудини, оздоблені загадковим орнаментом? Це модель Всесвіту чи піктографічне письмо найдавнішої цивілізації Європи?
Хвилювання, викликане дотиком до таємниці нашої історії, поглибилось після відвідання старовинного городища у с. Витачеві.
Через вікна автобуса розглядали ми чарівні краєвиди широченного Дніпра, минаючи села Стайки, Гребені, Стрітівка та стародавній Ржищів, аж доки дісталися літописного Чучина (сучасна Балико-Щучинка). Тут ми здолали гору. На ній сплять вічним сном богатирі, що полягли в боротьбі з фашистами на Букринському плацдармі восени 1943 р. Села Ходорів, Балико-Щучинка, Великий та Малий Букрин були знесені з лиця землі. Неприступний німецький оборонний вал на кручах Дніпра забрав життя 380 тисяч наших солдатів. На високій кручі застиг бронзовий воїн. Таких святих місць в Україні тисячі.
Надалі маршрут привів нас на переможне поле Корсунської битви козацького війська Богдана Хмельницького з польськими загарбниками біля с. Виграї. Тут витають душі героїв національно-визвольної війни Богдана Хмельницького, Івана Богуна, Максима Кривоноса, Филона Джалалія, Нестора Морозенка.
Маршрут привів нас до м. Кам’янки, де збиралися члени Південного товариства декабристів. Достатньо романтична подія для уяви художника. Які колоритні постаті збиралися у винному гроті для вирішення питань революції в Росії. Саме тут лунали звуки рояля Петра Чайковського, який любив бувати у своєї сестри, одруженої із сином героя війни 1812 р. Давидовим.
Корсунь відомий двома переможними битвами. Обидві блискуче представлені в панорамах Корсунь-Шевченківського музею, розташованого посеред мальовничої скелястої річки Рось. На острові зведено велетенський образ воїна — нашого предка з племені росів.
Чарівна дорога привела нас до Холодного Яру, де в кронах вікових дібров шелестять легенди про гайдамаків, Максима Залізняка, Івана Гонту.
Отут, під 1000-літнім дубом Залізняка, сфотографувалися на згадку.

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment