ЧИ БУДЕ НА ВИБОРАХ ВИБІР?

В Україні стартувала чергова виборча кампанія. 31 жовтня відбудуться вибори депутатів місцевих рад, сільських, селищних та міських голів. Без перебільшення, це надзвичайно важлива подія у політичному житті країни. Яким він є, новий виборчий закон? Що треба зробити, щоб вибори пройшли по-справжньому демократично, щоб до місцевої влади було обрано найдостойніших? Про все це в інтерв’ю нашій газеті розповідає голова Українського юридичного товариства Олег БЕРЕЗЮК.

— Пане Олеже, чому місцеві вибори в Україні викликають таку велику увагу громадськості?
— Місцеві органи влади найближче до людей, і від того, як буде організоване життя мешканців місцевих громад, залежатиме й рівень життя громадян всієї держави. Для того, щоб органи місцевого самоврядування могли ефективно виконувати свої завдання, вони повинні мати довіру громадян, а це відбудеться лише тоді, коли до їх складу входитимуть люди, які користуються повагою й авторитетом серед виборців. Гарантією їхнього обрання мають стати чесні та прозорі вибори. Саме такий підхід до формування органів влади має бути в демократичній правовій державі.
— Чи відповідає демократичним нормам та вимогам сучасного життя країни ухвалений Верховною Радою Закон України “Про вибори депутатів місцевих рад, сільських, селищних та міських голів”?
— Одразу можна зауважити, що цей закон має багато недоліків, але варто звернути увагу лише на ті, які можуть суттєво вплинути на результати народного волевиявлення.
Слід зазначити, що юрисдикція органів місцевого самоврядування поширюється лише на територію окремих адміністративно-територіальних одиниць, а не на всю Україну. У зв’язку з цим органи місцевої влади можуть розв’язувати лише проблеми місцевого значення.
Роль партій як носіїв загальнодержавних соціально-політичних ідей на місцевих виборах зводиться до мінімуму. Партійна складова в органах місцевого самоврядування не має практичного значення і тому мажоритарно-пропорційну систему на місцевих виборах використовувати недоцільно.
У місцевих органах влади передусім мають бути представлені люди, які є членами місцевих громад, користуються довірою громадян та знають як розв’язувати проблеми, що належать до компетенції органів місцевого самоврядування. Саме тому на місцевих виборах найбільш прийнятною є мажоритарна система виборів, де кожен виборець може напряму проголосувати за свого кандидата, не звертаючись до посередництва політичних партій.
— Чимало дискусій довкола ролі та функцій місцевої влади. Одні виступають за надання їй дуже великих повноважень, інші за те, що вона просто має механічно виконувати вказівки вищих органів влади.
— Обрані до органів місцевого самоврядування мають виконувати досить прості функції. Сільські, селищні та міські голови повинні забезпечувати ефективне управління на відповідній території, а депутати місцевих рад мають представляти інтереси своїх виборців, контролювати дії виконавчих органів і процес використання коштів місцевих бюджетів. Компетенція органів місцевого самоврядування досить обмежена, але попри це, не можна недооцінювати ту роль, яку відіграє місцеве самоврядування в системі державної влади.
Місцеве самоврядування найбільш демократичний інститут, тож від того, наскільки мудру і виважену політику проводитимуть місцеві органи влади, буде залежати і політична стабільність, і соціально-економічний розвиток всієї держави.
— Не секрет, що і до парламенту, і до місцевої влади доволі часто обирають тих, кого  виборці майже не знають.
— Для того, щоб громадяни мали реальну можливість обирати найкращих, кандидати повинні певний час проживати на відповідній території. Їх мають знати люди, а вони повинні знати проблеми мешканців територіальних громад, мати власне бачення їх розв’язання.
В ухваленому Верховною Радою законі про місцеві вибори немає чіткої прив’язки кандидатів до відповідних адміністративно-територіальних одиниць, але найважливішою проблемою є те, що право висувати кандидатів на посади міських голів, а також кандидатів у депутати міських, районних та обласних рад мають лише політичні партії. Ця норма закону суперечить Конституції України, бо неправова й недемократична.
Якщо вибори будуть проведені за чинним законом, то в органи місцевого самоврядування пройдуть люди, які представляють не інтереси мешканців відповідних територіальних громад, а інтереси політичних партій.
— Пріоритет партій закладено і в самому виборчому процесі?
— За цим законом практично неможливо буде забезпечити прозорість виборчого процесу й чесність підрахунку голосів. Закон надає можливість ефективно контролювати вибори лише кандидатам від парламентських політичних партій. Усі інші партії перебувають у значно гірших умовах, а громадські організації та виборці — практично поза цим процесом. Очевидно, що за таких обставин 31 жовтня марно сподіватися на прозорі й чесні вибори.
Недовіра до офіційних результатів голосування буде підривати довіру до влади, постійно провокуватиме виникнення конфліктів, а враховуючи, що вони виникатимуть у різних реґіонах України, це може призвести до дестабілізації політичної ситуації у державі.
— Як цьому зарадити?
— Шляхом внесення відповідних змін до ухваленого закону. Враховуючи те, що органи місцевого самоврядування в основному вирішують лише питання місцевого значення, то й кандидати на відповідні посади мають висуватись тільки з числа мешканців місцевих громад.
Виборці самі мали б вирішувати питання висунення і обрання кандидатів у депутати місцевих рад і на посади сільських, селищних та міських голів. У зв’язку з цим було б доцільно дати право висувати кандидатів у депутати або кандидата на посаду сільського, селищного чи міського голови не лише політичним партіям, а й зборам виборців. Для забезпечення демократичності виборів має бути збережено інститут самовисування. Кожна особа повинна мати право запропонувати громаді власну кандидатуру на відповідну посаду.
На законодавчому рівні обмеження можуть бути введені хіба що з метою недопущення обману виборців і фальсифікації результатів виборів.
Право висувати кандидатів до місцевих органів влади та контролювати процес виборів повинні мати всі мешканці відповідної територіальної громади, які мають право голосу.
— А як щодо права бути обраним?
— Тут достатньо було б встановити деякі обмеження. Наприклад, кандидатом у депутати або на посаду сільського, селищного чи міського голови може бути особа, не молодша 21 року, тобто кандидат, крім повноліття, повинен мати ще життєвий досвід. Загалом, для місцевих рад найбільш прийнятною є мажоритарна система виборів. Вона надає можливість і кандидатам від партій, і кандидатам від позапартійних виборців, і кандидатам, які пішли шляхом самовисування, бути в рівних умовах.
Єдиним критерієм об’єктивності місцевих виборів мають бути тільки результати голосування. Лише виборці мають визначати, хто саме представлятиме їхні інтереси в місцевих органах влади — представник партії чи позапартійний кандидат.
— А щодо виборів сільського, селищного та міського голови?
— Для забезпечення демократичності виборів було б доцільно ввести двотурову систему виборів цих посадових осіб. Однотурова система може призвести до того, що обраною стане особа, яка набере відносну більшість голосів, але насправді не користується підтримкою більшості громадян.
Запровадження двотурової системи виборів надасть можливість виборцям у другому турі (за умови, якщо ніхто з кандидатів у першому турі не набере більше 50 відсотків голосів) обрати одного з двох кандидатів, який є найбільш прийнятним для більшості громадян.
— Ще один момент виборчої кампанії — участь громадян у виборах, їхня явка.
— Якщо дотримуватися демократичних принципів у виборчому процесі, то слід визнати, що кожен громадянин має право брати або не брати участі у виборах. Вважають, що соціально активні громадяни, які мають власну позицію, прийдуть на вибори, а тих, які не візьмуть участі у виборах, можна вважати такими, що утримались від голосування. Тобто вони не заперечують проти вибору того кандидата, за якого проголосувала більшість виборців.
Тож, забезпечення демократичності й прозорості місцевих виборів сприятиме обранню в органи місцевого самоврядування найдостойніших представників територіальних громад. Залишилося тільки внести відповідні зміни до закону.

Спілкувався
Петро АНТОНЕНКО

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment