ПОКУТСЬКА ТОБІВКА

Романа КОБАЛЬЧИНСЬКА

У Національному центрі народної культури “Музей Івана Гончара” діє персональна виставка “Покутська тобівка” народної майстрині Любові Маковійчук-Гумен, яка створила колекцію виробів із художньої обробки шкіри для Національного музею народної архітектури та побуту України. Це чоловічі та жіночі торбини — тобівки, пояси — череси, постоли, кептарі, мошонки-торбинки, кожухи, які свідчать про високий рівень цього виду мистецтва в ХІХ — на початку ХХ століття. Музейне зібрання з художньої обробки шкіри виокремлюється багатим асортиментом, оригінальними формами, витонченістю оздоблення.
Крім цього, на виставці експонуються вироби Л. М. Маковійчук-Гумен, які перебувають у фондах Коломийського музею народного мистецтва Гуцульщини та Покуття.
У виставковій залі музею глядачі ознайомляться із багатогранним талантом художниці, з її баченням краси, українською народною мудрістю, традицією і любов’ю, якими завжди вирізняються твори народних майстрів.
Народилася Любов Гумен у чарівному покутському селі Попельники, що розташоване на лівому березі Черемошу на Снятинщині, 7 жовтня 1962 року.
Тут вона закінчила школу з відзнакою, 1977 року стала студенткою Косівського технікуму народних художніх промислів ім. В. Касіяна, відділення художньої обробки шкіри. Її вчителями були відомі гуцульські майстрині — М. Вінтоняк, І. Микланщук, Р. Довганюк, Ж. Капінус, К. Прощук.
Після закінчення технікуму Л. Гумен працювала в Чернівецькому художньо-виробничому комбінаті художником з обробки шкіри.
Великий вплив на творчі пошуки цього періоду молодої майстрині мала творчість відомої художниці, заслуженої майстрині народної творчості Ніни Косарєвої.
Становлення творчої особистості Л. Маковійчук-Гумен відбувалося упродовж 10 років. Основним джерелом натхнення для неї стало традиційне середовище, історія, звичаї та культура рідного краю. А насамперед рідне село, родина — тато і бабця.
У пошуках особистого почерку, вона старанно вивчає досвід попередників, зустрічається з багатьма відомими майстрами з Косова, Кут, вчиться в них, працює в фондах багатьох музеїв, спілкується з мистецтвознавцями та етнографами.
Невтомна і напружена праця стала основою успіху, що прийшов до майстрині. Її вироби експонують на багатьох виставках, їх закуповують у фонди музеї. Самобутність і цінність робіт народної майстрині полягає в тому, що вона переосмислила народні традиції і дуже вдало, тактовно стилізувала їх.
Любов Маковійчук-Гумен створює високохудожні речі, позначені національним колоритом. Серед її творів велика кількість жіночих сумок, вітальних адрес, комплекти молодіжного жіночого вбрання, пояси, обкладинки до книжок, косметички, прикраси.
Одразу привертають увагу на виставці оригінальні, різні за розмірами, кольором та орнаментом сумки-тобівки. Невибаглива традиційна форма із заокругленими кутами чудово узгоджується зі спокійними дрібно візерунковими геометричними орнаментами (“Писанка”, “Весняне сонце”, “Покутська тобівка”).
Усі вироби на виставці виготовлені майстерно і свідчать, що художниця добре володіє різними техніками оздоблення шкіряних виробів — тисненням, випалюванням, накладкою зі шкіри, ручним рельєфним тисненням, ажурним вирізуванням, морщенням. Особливо полюбляє різні форми плетіння — козлика, гусячі лапки, хрестик, змійку.
Часто майстриня використовує підмальовки шкіри з плавним переходом зі світлого кольору в темний. Створюючи оригінальні кептарі, кожушки, художниця використовує сап’ян, шкіру, металеві капслі, бовтиці, кутаси, дармовиси, кучері, зубці, вуса, жебки, богородиці — традиційні елементи декору національного одягу Покуття і Гуцульщини.
Серед експонованих робіт на виставці привертають увагу чоловічі й жіночі пояси. З давніх давен ремінь був частиною народного одягу, а на Прикарпатті вони особливі, багато орнаментовані. Любині пояси-череси багато оздоблені металевими капслями, пряжками та тисненням, жіночі й дівочі букурійки писані та мережані, з вирізаними ажурними орнаментами в косицю, в зубці, з тисненням в окрес, зірничку.
У стилі Л. Маковійчук-Гумен відчувається чіткість і професійність орнаменту, взаємозв’язок виражальних засобів з формою та призначенням виробу. Взагалі, в її творах декоративне оформлення завжди відповідає формі та є його невід’ємною частиною. По-новому вирішує майстриня традиційні засоби оздоблення шкіри гарячим і холодним тисненням, створюючи сюжетні картини.
На виставці майстриня демонструє серію картин, над якими працює вже багато років. Глядачі із захопленням оглядають картини, панно зі шкіри: “Ніч на Йвана Купала”, “Боже, Вкраїну храни”, “Козацькі мотиви”.
Усі вироби Л. Маковійчук-Гумен на виставці малотиражні, багато з них — унікальні.
Привертають увагу й сувеніри — кулони-обереги, писанки, косметички, оздоблені традиційними покутськими орнаментами — дужками, пшеничками, слізками тощо.
Ця виставка ще раз підтвердила, що Л. Маковійчук-Гумен обрала для творчості художню обробку шкіри не випадково. Вона знайшла себе, свій стиль, своє уподобання і, як дуже енергійна й наполеглива натура з невичерпною фантазією, дивує новими оригінальними творами.
Зараз майстриня проживає в рідних Попельниках. Її будинок — це справжній музей народного мистецтва, тут взірці народного покутського вбрання, гончарства, виробів із дерева, шкіри, ткацтва. Це світ Люби Маковійчук-Гумен — чудовий світ народного мистецтва, який надихає майстриню на творчість.

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment