МАНДРІВНІ «ДЖЕРЕЛА»

Надія КИР’ЯН

У селищі Штормовому Сакського району Криму відбувся ХХ Міжнародний дитячий, молодіжний фестиваль аудіовізуальних мистецтв “Кришталеві джерела”. Голова оргкомітету фестивалю Віталій Шевченко розповів про його цікаву історію. Започатковано “Кришталеві джерела” на Сумщині, у Кролевці, з ініціативи місцевої влади та сумських митців, які опікувалися здібними дітьми. Саме тоді, коли з’їхалися діти, в СРСР стався державний переворот (так званий путч). Тоталітарна радянська імперія розпалася, а Київ оголосив про створення незалежної Української держави.
Ці події так вразили дітей і батьків, що зародилася ідея зробити це свято щорічним і всеукраїнським. Огляд-конкурс справді став всеукраїнським, а віднедавна отримав статус міжнародного. Засновники фестивалю — Міністерство освіти і науки, Міністерство культури і туризму, Міністерство у справах сім’ї, молоді та спорту, Національна спілка кінематографістів України, Національна спілка фотохудожників України, Асоціація діячів кіноосвіти і медіапедагогіки України, а також Національна рада з питань телебачення і радіомовлення, яка взяла на себе координаційні функції, упродовж року проводить підготовчу роботу. Майже з перших днів опікуються цим оглядом-конкурсом юних талантів Ілля Фоменко, кінорежисер із Сум, Олена Зеленська, культпрацівник, багаторічний головний режисер фестивалю, Оксана Мусієнко, фахівець із питань теорії кіно, професор, президент фестивалю.
Проводили це “мандрівне свято” в Сумах, у Києві, на Закарпатті, в Євпаторії, поблизу Алушти тощо. Останні роки — в селищі Штормовому на початку вересня, коли Крим ще теплий, гостинний і не такий дорогий, коли значно менше відпочивальників. Це дуже серйозний фактор, бо держава фестиваль не фінансує. Підтримують організаторів дійства спонсори. Найбільшу допомогу цього разу надали ЗАТ “Оболонь”, торгові марки “Вода прозора мінеральна” і напій “Живчик”, телевізійний оператор, провайдер програмної послуги “Воля”, ВУТ “Просвіта” ім. Тараса Шевченка надала книжки для призів переможцям. Ухвалено рішення про заснування разових стипендій: кожен, хто підтримує дитячу творчість, може зробити внесок у тисячу гривень. Цих грошей вистачає на утримання однієї дитини впродовж завершального етапу фестивалю.
У нинішньому фестивалі взяли участь понад тисячу юних митців у номінаціях кіно, телебачення, радіо та фото. Журі кіноробіт очолював Олексій Колесник, секретар правління Національної спілки кінематографістів України, заслужений артист України журі телепередач — Юрій Єлісовенко, завідувач кафедри тележурналістики Інституту журналістики КНУ ім. Т. Г. Шевченка; журі радіопередач — Людмила Опанасенко, директор творчо-виробничого об’єднання радіопрограм КД ТРК.
Протягом дев’яти днів 177 фіналістів відвідали майстер-класи заслужених діячів кіно, радіо, телебачення, ділилися власним досвідом, стали учасниками етнофестивалю “Дружба” в місцевій школі, відвідали історичні місця Криму, музеї, парки тощо, купалися в морі, засмагали, фотографували, знімали бліц-фільми, побували на творчому вечорі поетеси Ганни Чубач. Багато робіт присвятили екології, чистоті природного середовища. Знімаючи фільми, заразом провели “генеральне прибирання” прилеглої території, зібрали за відпочивальниками мішки сміття, за що отримали почесні грамоти від голови селища Штормового.
На закритті фестивалю на конкурсантів “пролився цілий дощ” дипломів і призів за представлені роботи. Переможців було так багато, що годі запам’ятати. У номінації “Бліц” перемогли дівчатка з кіноцентру “Веснянка” (м. Дніпропетровськ) Аліна Кучер, Світлана Божко та Олександра Губакова, які за день зняли анімаційний фільм про рибку, що задихається в морі від побутового сміття. “А де ми будемо купатись?” — запитували дівчата.
За 20 років фестиваль виростив не тільки лауреатів, а й молодих керівників гуртків. Так цьогорічний переможець у номінації кіно, автор фільму “Павутина” (на думку голови журі, найкращий фільм фестивалю) Ігор Цигвинцев із Тульчина Вінницької області не лише представляє дитячу студію “Фокус”, а й керує танцювальним гуртком. Він привіз чудову танцювальну групу, яка викликала захоплення на завершальному концерті.
Діти-митці несуть великий позитивний заряд. Так, учасники Київського постійно діючого фестивалю “Птахи” під керівництвом Ірини Жданової влаштували виставу “Екран проти нас — екран для нас”. На галявині виставили багато телевізорів і показали нинішню телевізійну дійсність, написавши на екранах вислови на кшталт: “На одну позитивну новину — сім негативних, жах”, “Ми проти насильства на екранах”, “Обережно — бізнес”, “Обережно — жорстокість”, “Ми проти віртуального дитинства”, “Ми за співтворчість дітей і батьків” тощо. Потім усі ці написи зняли, екрани розмалювали у яскраві кольори, які символізують радість життя, мистецтво, творчість.
“Я прослухала радіопередачі цих дітей — там усе талановите, добре, світле. Думаю, що українська журналістика з таким поповненням матиме світле майбутнє”, — сказала Людмила Опанасенко. З цим висновком не можна не погодитися.

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment