МАРШРУТИ МАР’ЯНІВСЬКОЇ ПАСТОРАЛІ 2010

Іван ОЛІЙНИК

“Моя душа — в Україні,
в селі Мар’янівка”.

Іван Козловський

Мені завжди радісно тримати в руках нову книжку, особливо таку, яка ще пахне друкарською фарбою. Проте, взявши до рук мистецький каталог “Мар’янівська пастораль 2010” (упорядники: А. Будник, М. Бур’янова, І. Гопанчук, О. Сомова), я відчув запах квітів… І це не дивно, бо каталог поєднує сплав мистецького пленеру “Мар’янівська пастораль 2010” (куратор Ірина Гопанчук) та свята “Івана Купала на садибі Івана Козловського”. У ньому поєдналися весняні мотиви, час, коли художники працювали на пленері, літнє буяння мальв, серед яких, під кронами дерев, посаджених Іваном Семеновичем та його друзями, була розміщена незвичайна експозиція учасників пленеру.
Як зазначила куратор пленеру Ірина Гопанчук: “Мар’янівська пастораль” — це поетичний пленер, пленер-роздум, пленер-перформанс. Ми намагаємося в такий спосіб скласти шану людині, яка ще за життя стала міфом. Бо аж занадто велично-неземною була його зовнішність і незбагненно-божественним голос. Саме тому ми вирішили зробити першу виставку пленеру просто неба, в селі Мар’янівка, серед атмосфери свята Івана Купала, на садибі Козловського, де під яблунями, вербами, калиною, в мальвах зупинився час і чути кроки маленького хлопчика, і лунає голос славетного тенора, і звучать мудрі слова апостола пісні. І я впевнена, що це могло статися лише з благословення Козловського, неспокійна душа якого блукає рідними стежинами своєї малої Батьківщини, переживаючи, що все задумане ним досі лишилося лише в проектах. Саме тому й прийшло рішення перенести на полотна життя, музику, пісню і мрію видатного майстра, а хто краще ніж художник може зобразити мрію? Запропонувати її втілення, відродити дух, пропустивши через власні серця…”
Виникає питання, а хто ж здійснюватиме віртуальну мрію для себе і своїх нащадків. І відповідь однозначна: ми — українці. Українське товариство охорони пам’яток культури, з ініціативи та з допомогою якого було створено музей-садибу І. С. Козловського з його унікальними експонатами, й досі опікується збереженням історичної пам’яті видатного співвітчизника. Як вважає директор Меморіального музею-садиби І. С. Козловського Олександра Сомова: “Усе на території відновленої садиби і сьогодні незримо кероване світобаченням великого співака, Юродивого і Лоенгріна ХХ століття, Божественного посла… Зустрічаючи в садибі художників, Іван Семенович Козловський продовжує здійснювати свою космічну місію, надихаючи майстрів пензля оспівати рідну Мар’янівку музикою барв”.
Ця “музика барв” стала щирістю душ і вилилася на полотна відомих українських художників: Анатолія Гайдамаки, Леоніда Берната, Анатолія Буртового, Олександра Білозора, Анатолія Будника, Артема Копайгоренка, Дмитра Корсуня, Сергія Московченка, Івана Пилипенка, Віктора Семеняка, плакати студентів КДІДПМД ім. М. Бойчука (керівник Олександр Мікула). Музика застигла й у кераміці Олександра Ярового, і у бронзі Ігоря Романовського (творче художнє об’єднання “Грифон”).
Мистецький проект “Мар’янівська пастораль” — не просто данина 110-й річниці від дня народження І. С. Козловського. Його основна мета — це відродження уваги й зацікавленості до музейного комплексу в с. Мар’янівка. На презентації каталогу в галереї Фонду сприяння розвитку мистецтв, де звучав голос славетного тенора, серед експозиції творів каталогу звучали запевнення організаторів проекту Марини Бур’янової, Ірини Гопанчук, Олександри Сомової, Юрія Круліковського, що це видання як і сама низка акцій не мають на меті популяризацію художників, які вже й так давно знані, і не організацій, які долучилися до цього. Над усім височить постать Козловського. Саме тому потрібно, щоб каталог опинився в руках не просто небайдужих людей, а тих, хто може реально допомогти прокласти дороги до Мар’янівки. Нині до проекту долучається й Національна спілка художників України, про що заявив заступник голови спілки Петро Зикунов. Допомогу в проведенні акції надало товариство “Україна-Росія” й особисто Сергій Костріков. Каталог побачив світ завдяки Управлінню культури і туризму Київської облдержадміністрації, сподіваємося на підтримку Міністерства культури і туризму України.
Найближчі маршрути “Мар’янівської пасторалі” вже визначилися. З 1 по 8 жовтня в галереї “Печерська” культурологічного центру Українського товариства охорони пам’яток історії та культури презентуватиметься наступний етап проекту, до якого долучаються такі відомі художники як Петро Зикунов, Василь Копайгоренко, Василь Корчинський, Олесь Соловей та ін. 15 жовтня “Мар’янівська пастораль” буде представлена в Кабінеті Міністрів України (за підтримки міністра Кабінету Міністрів України Анатолія Толстоухова). А в грудні 2010-го “пастораль” помандрує до Українського культурного центру в Москві.
Проект “Мар’янівська пастораль” — черговий етап літературно-мистецького проекту “Святині землі української”, започаткованого в Фонді сприяння розвитку мистецтв 2006 року. І тут пророчими є слова Івана Козловського з книги “Музика — радість і біль моя”: “… кожен повинен мати в своєму житті святі місця, сам уміти створювати їх, щоб потім проникливо відчувати й шанувати. Без цього людина не є людиною”.

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment