ВИДАННЯ «ПРАВОСЛАВНОГО МОЛИТВОСЛОВА»

Дмитро КАРАН,
історик, м. Київ

29 вересня ц. р. у Всеукраїнському музеї української літератури м. Києва відбулася презентація “Православного молитвослова” виданого українською мовою Св. Покровською Подільською громадою м. Києва, з благословення бл. пам’яті Святійшого Патріарха Київського і всієї Руси-України Володимира. Над перекладом і упорядкуванням працювала перекладацька група громади у складі: Людмили Іваннікової, прот. Володимира Черпака, Олександра Кислюка, Оксани Шалак, Ольги Таращук.
Провели презентацію “Молитвослова” головний редактор головної редакції публіцистичних і художніх програм Київського державного телебачення Галина Устенко та заслужений артист України Микола Сікора. Вони зазначили, що це видання — визначна подія у Православному світі, а найбільше в Українському Православ’ї. Його можна вважати достойним продовженням перекладацької традиції подвижників-науковців УАПЦ 20—60-х р. XX століття. Подвижницька праця Л. В. Іваннікової, прот. В. Черпака, О. І. Кислюка дає можливість православному народу здійснювати повне молитовне правило, яке впорядковане за зразком класичних “Молитвословів”, до яких звикли віруючі.
Високу оцінку виданню дали академік НАН України мовознавець Василь Німчук, доктор філологічних наук Ганна Воронич, доктор геолого-мінералогічних наук Анатолій Радзівілл, кандидат геолого-мінералогічних наук Павло Загороднюк, професор-художник Феодосій Гуменюк та інші виступаючі.
Упорядник і перекладачі за зразок використовували розрізнені тексти перекладів УАПЦ 20—60-х років XX ст. Тексти, перекладені з церковно-слов’янської мови, подекуди звірені зі старо-грецькими оригіналами, переважно кандидатом філологічних наук Л.В. Іванніковою, частково прот. В. Черпаком та О.І. Кислюком із стародруків Св. Успенської Києво-Печерської Лаври, інших вітчизняних та іноземних видань XV—XVIII ст.
Оцінили працю народні артисти України Марія Миколайчук та Валентина Ковальська, кобзар Тарас Компаніченко. Доброзичливо відгукнулися про видання представники УГКЦ.
У “Молитвослові” вміщено повне ранішнє та вечірнє правила; послідування до Святого Причастя; відомості про Причастя Святих Тайн; молитви перед сповіддю і після сповіді; заповіді Божі та побожні повчання; молитви на всяку потребу; молитвослів’я з вечірні, утрені, Божественної Літургії, Тріодей Постової, Цвітної, тропарі, кондаки, прокимни, причасні на дні тижня; прокимни щоденні на вечірні, тропарі, кондаки Богородичні, прокимни та причасні воскресні восьми гласів; тропарі, кондаки і величання загальні святим; канони, акафісти. Молитви різні; молитви на всяку потребу; молитви до Господа нашого Ісуса Христа, Божої Матері; до деяких святих; молитви у певних обставинах подані окремими розділами. Виділені тропарі, кондаки, величання, прокимни, антифони, задостойники та причасні на празники Господні, Богородичні, великих святих та ікон Божої Матері в порядку церковного року. Окремо поміщені тропарі, кондаки, величання загальні святим; молитвослів’я страсного тижня.
У кінці подано канон до Господа і Божої Матері при розлученні душі від тіла; молитви на вихід душі, які читає священик; молитви з парастасу та похорону; чин похорону мирян; деякі заупокійні молитви. Наводяться відомості про хресне знамення та поклони; про молитовне правило; устави чернечого келійного правила деяких відомих монастирів; Місяцеслов; Пасхалія до 2043 р.; опрацьована література. “Молитвослов” відповідає всім вимогам для звершення повного келійного (домашнього) правила, для підготовки вірних до причастя Св. Тайн; для підготовки священнослужителів до звершення Божественної Літургії; він може стати у пригоді півчим кліросу, буде корисним українському православному чернецтву для звершення чернечого правила. Книга велика за обсягом — 894 сторінки.
Видрукований “Молитвослов” у ВАТ “Поліграфкнига” у двох кольорах, гарно оформлений, на якісному папері з кольоровою вставкою ікони Божої Матері з намісного ряду іконостасу Св. Покровської Подільської церкви м. Києва, де зазначено, що видання присвячується 2000-літтю Різдва Христового.

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment