ВОРЗЕЛЬ ВІДКОТИВСЯ НАЗАД РОКІВ НА ДВАДЦЯТЬ…

Будинок графині Наталії Уварової

Євген БУКЕТ, фото Олеся Дмитренка

Курортна оаза Київщини — селище міського типу Ворзель. На подвір’ях його мешканців височіють півторастолітні сосни, дуби, осики, берези, акації, клени, тополі… Місцева природа завжди вабила видатних людей. Тут мешкали і нині мешкають письменники, актори, політики, військові. Справжня перлина селища — будинок творчості композиторів “Ворзель”, де, згідно з меморіальними табличками, було створено значну частину української музики минулого століття.
Ті люди, що знають Ворзель ще з радянських часів, приїхавши до селища сьогодні жахаються. Все перемінилося: елітні сучасні новобудови переплюнули своєю псевдовеличністю колишні цікавинки, поховали в тіні гранітних парканів скромні будиночки корінних ворзельців. Навіть ми, приїхавши до Ворзеля, переплутали один із таких маєтків з центральною частиною селища.
Неозброєним оком видно наслідки знищення унікальних лісових насаджень, занедбані бази відпочинку, хронічну безгосподарність, завуальовану яскравими банерами “курорту”.
Дванадцять років тому тут були ще й інші проблеми, про які нині воліють не згадувати. Врізалося в пам’ять, як відпочиваючи в одному з ворзельських оздоровчих таборів під час навчання в 11 класі, я разом з іншими старшокласниками, на чолі з заступником директора установи, шукав між сосен на території табору місцевих наркоманів…
Приїхавши до Ворзеля нині, я насамперед поцікавився у його мешканців про те, чи почуваються вони безпечно у рідному селищі, які мають проблеми, клопоти, як змінюється Ворзель і чи є перспектива в курорту. Ось що мені розповіли.
Юлія, журналіст: “Селище за останні чотири роки відкотилося назад років на двадцять. Маємо проблеми зв’язку, проблеми з водопостачанням (водогін у селищі зроблений на 47 %), тут жахливі дороги, поліклініка працює до другої години, після чого лікарів вдень з вогнем не знайдеш… У селищі немає навіть елементарних взуттєвої і телевізійної майстерень — на кожному кроці проблеми, постійно мусимо кудись їхати.
Щоб повернути Ворзель до нормального життя потрібно, щоб до влади прийшли люди з совістю, які перейматимуться реальними проблемами, а не тим, щоб покласти якнайбільше собі у кишеню. На жаль, сьогодні в нас саме такі недолугі керманичі. Наш голова “сколотив” під себе 16 депутатів і вже чотири роки вирішує власні проблеми за місцевий кошт. На розвиток селища йшло відсотків 15 % коштів, усі інші — на приватні рахунки.
Коли владі шкода зробити лавочки, туалети, — вона навіть не думає про те, щоб захистити мешканців. Безпека — це питання на порядок вище. Першочергове — земельне. Земля роздається на всі боки, а зиску від цього для мешканців немає. На вирізання лісу вже ніхто навіть уваги не звертає…”
Євген і Денис, студенти: “Нам здається, що останнім часом у Ворзелі нічого не змінилося, хіба що поставили літній концертний майданчик і роздерібанили землю. Тут є тюльпанове дерево, озеро, яке вже ледь схоже на водойму, графський будинок — оце і всі “туристичні маршрути”. Ніхто не займається популяризацією селища, розвитком туризму. Ворзель як курорт помер давно, хоча ще діють кілька санаторіїв, але чи можна в них оздоровитися — питання риторичне”.
Георгій Іванович, відпочивальник із Вінниці: “Ворзель подобається. Тут чисте повітря. У мене тиск завжди високий, а тут — нормалізується — хоч у космос лети! Я тут часто буваю. Ворзель як селище щораз все краще — обладнали станцію, зробили кафе, подвір’я мешканців, огорожі — одне одного краще!”.
Кузьма Андрійович Решетник, черговий музею історії Ворзеля: “Простому люду тут живеться не дуже добре, а кому добре — видно. Міліція захищає багатих, уся система працює для того, щоб красти. Я живу тут з 1972 року і стверджую, що незабаром Ворзеля не буде. Все забудовують, ріжуть ліс, молодняк ніхто не саджає. Крім того, є природні чинники — уходить вода, через це ліс всихає природним чином. Від маленьких річечок уже майже сліду не лишилося”.
Катя, тимчасово безробітна: “Позаминулого року після реконструкції відкрили чи не єдину місцеву пам’ятку — будинок графині Наталії Уварової. Тепер тут музей історії Ворзеля, працюють різні гуртки, зокрема, танцювальний — для найменших діточок. Тут збираються творчі особистості — письменники, музиканти. В теплу пору є ще й дискотека просто неба. Але хотілося, щоб у селищі був не лише мистецький центр, а якась перспектива для молоді.
Наші звичні проблеми — погане освітлення вулиць, жахливий стан доріг, транспортне сполучення (багато електричок не зупиняються тут взагалі). Роботу потрібно шукати в Києві — життя пов’язано з електричками, а остання електричка на Київ і остання з Києва у нас не зупиняються. Це створює великі проблеми.
У нас дві школи, які мають далеко не найкраще забезпечення і санітарні умови. Біля однієї зі шкіл нещодавно відкрили новий спортивний майданчик, а от увечері молоді нема куди піти. Взагалі ввечері страшно ходити вулицями.
Страшні, як на мене, лікарні і в Ірпені, і в Бучі. Наша Ворзельська поліклініка теж далеко не найкраща, навіть немає лікарів, до кого можна було б звернутися. Всім за все потрібно платити.
Крім усього, за останні роки тут розібрали багато землі, ріжуть ліс — і не самі ворзеляни, а зайди. Населення геть збайдужіло — як до людей влада ставиться, так і вони, кожен сам по собі”.

Поділись і насолодись:
 • Blogosvit
 • del.icio.us
 • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
 • Facebook
 • Google
 • LinkedIn
 • MyNews
 • Роздрукуй на пам’ять!
 • Technorati
 • TwitThis

Related posts

One thought on “ВОРЗЕЛЬ ВІДКОТИВСЯ НАЗАД РОКІВ НА ДВАДЦЯТЬ…

 1. Олесь

  Чиста “заказуха”, а автором є людина з фото. Напевне вона не досить добре орієнтується в просторі і часі, бо тоді б вона достеменно знала, що Ворзель занепав у 90-ті(постчорнобильські) роки, а за останні чотири роки причепурився. Це констатують усі, крім сліпих. До речі, автор цього опусу нині перейшла у статус депутата і можливо своїм наступникам передасть не зруйнований Ворзель, а Лас-Вегас, не замаравши руки об земельні питання. Хоча, в принципі, вона і від старої влади урвала шмат ворзельської землі. Вперед і з піснею!

Leave a Comment