«МИКОЛАЇВСЬКА БИТВА» ЗА МОВУ

Державність української мови, чітко визначену ст. 10 Конституції України, в деяких зросійщених регіонах доводиться відстоювати з боєм. І борються за це не державні структури, а патріоти, яким не байдужа доля країни. А їхніми опонентами виступають, хоч як це дивно, саме деякі державні установи. Наша громадськість уже доволі проінформована про ту нелегку боротьбу, яку веде з чиновниками за утвердження державної мови Сергій Мельничук із Луганська. Схожа ситуація в Миколаєві, де виклик зросійщеній бюрократії кинув звичайний громадянин, пенсіонер Анатолій Ільченко.

СУД ЗАБОРОНИВ МЕРУ МИКОЛАЄВА ВИСТУПАТИ РОСІЙСЬКОЮ МОВОЮ

Суд Миколаєва заборонив міському голові Володимиру Чайці виступати будь-якою іншою мовою, крім державної, без перекладу на українську. Про це йдеться у двох постановах Ленінського райсуду Миколаєва, винесених під головуванням судді Рум’янцевої на підставі звернення пенсіонера Анатолія Ільченка.
У постанові суду від 30 липня зазначено, що Чайка, виступаючи перед городянами у День Перемоги російською мовою, порушив інтереси українськомовної частини населення. Також, відповідно до постанови Ленінського райсуду від 27 липня, дії міського голови, який привітав миколаївців із новорічними й різдвяними святами російською мовою, були визнані неправомірними.
“В обґрунтуванні своїх вимог позивач указує, що миколаївський міський голова порушив статті 8, 11, 35 Закону України “Про мови в Українській РСР”, 10, 24 Конституції України й статті 9, 10, 11 Закону України “Про інформацію” і привітав мешканців міста з новорічними й різдвяними святами, розміщуючи стенди по місту недержавною мовою і створивши тим самим привілеї для окремої російськомовної частини населення”, — йдеться в ухвалі суду. Обидва рішення суду набули чинності.

НЕ ЗНАЄШ УКРАЇНСЬКОЇ —
ПЛАТИ ШТРАФ

Анатолій Ільченко вчинив у рідному місті справжній “мовний переворот”. Саме завдяки його принциповості місцеві чиновники та міліціонери вечорами студіюють підручники з української мови. Багато хто з них уже програв судові позови Анатолію Ільченку і сплатив штрафи за свою недбалість.
Треба визнати, що в галасливому Миколаєві почути українську майже неможливо. Але дивуватися нічому: адже навіть місцевих держслужбовців змусити розмовляти українською можна винятково через суд. За словами Анатолія Ільченка, ідея подати позов до суду виникла у нього через глибоке обурення цією нездоровою ситуацією, яка склалася на півдні України. Зазначимо, що більше 25 років пан Ільченко перед виходом на пенсію працював учителем математики. Маючи схильність до точних наук, Анатолій Іванович уміє прораховувати свої дії. Як результат, більше 80 відсотків від усіх його позовних заяв на чиновників, які не володіють українською, виграно!
І тепер до Анатолія Ільченка місцеві міліціонери та держслужбовці звертаються винятково українською мовою. Але не через те, що вони щиро полюбили рідну мову, а лише через побоювання нових судових розглядів. Пан Анатолій згадує випадок, що стався із секретарем Миколаївської міськради. Коли Ільченко попросив у нього, щоб той спілкувався з ним українською, чоловік (до речі, українець за національністю) заявив, що йому… потрібен перекладач, бо він не те що говорити, а навіть розуміти рідну мову може тільки зі словником!
— Дісталося від мене і рекламникам, і керівництву ВАТ “Миколаївобленерго”, — продовжує перелік перемог Анатолій Ільченко. — Завдяки моєму втручанню, їм терміново довелося перекладати все про свою продукцію мовою країни, де ми живемо.

МІЛІЦІЯ “ЗА МОВУ”
ВІДПОВІДАЄ У СУДІ

Солідарний у мовному питанні з Ільченком і керівник місцевого КУНу Василь Чванцев. Чоловік практично щодня влаштовує своєрідні “рейди” містом у надії знайти бодай одного представника правоохоронних органів, який вільно володіє українською. Та поки що змусити миколаївських силовиків розмовляти державною мовою можна тільки “з-під палиці”, тобто через суд.
— А почалося все з того, що мене якось зупинив інспектор ДАІ і почав щось наполегливо вимагати, — каже пан Василь. — Я ввічливо попросив його перейти на українську. Однак інспектор віддав перевагу ненормативній лексиці. Я запідозрив, що це взагалі не співробітник ДАІ, бо він як службовець мав би володіти українською. Тоді я вирішив його сфотографувати про всяк випадок, але інспектор вирвав у мене камеру з рук, що ще більше схилило до думки, що я маю справу з фальшивим представником влади.
Після цього почалося тривале листування Василя Чванцева із керівництвом місцевого управління ДАІ, а пізніше — і з представниками МВС. Тільки через місяць надійшла відповідь, що проведено ретельну службову перевірку. І встановлено, що інспектор справді порушив 10 статтю Конституції України, бо спілкувався мовою чужої країни. Після цього випадку керівництво УДАІ УМВС у Миколаївській області терміново запровадило додаткові заняття з особовим складом, а також провело відповідну роз’яснювальну роботу про необхідність спілкування з громадянами українською мовою.

ЯКА МОВА РІДНА
ДЛЯ УКРАЇНЦЯ?

Цікаво, що під час останнього перепису населення 11 тисяч росіян міста записали українську мову як рідну. А більш ніж 150 тисяч “щирих” миколаївців записалися українцями, а от рідною мовою назвали російську. Тобто фактично кожен третій мешканець міста зрікся української.
Безперечно, для російськомовних громадян не існує проблеми з українською мовою в Україні: їх влаштовує цілковите домінування російської над українською. І навпаки: свідомих українців ґнітить той факт, що державною мовою не розмовляє значна частина депутатів Верховної Ради, переважна більшість держслужбовців усіх рівнів.
На щастя, не всі в Україні погоджуються з цим: патріоти-відчайдухи — Сергій Мельничук із Луганська, Володимир Богайчук із Києва, Анатолій Ільченко з Миколаєва — готові у судах відстоювати право української мови на існування, що з успіхом і роблять.

Підготували
Євген БУКЕТ,
Петро АНТОНЕНКО

СУДЯТЬ ПЕНСІОНЕРА ЧЕРЕЗ НЕЗНАННЯ РОСІЙСЬКОЇ МОВИ

Наша газета (ч. 39) розповідала, як Анатолія Ільченка звинуватили у хуліганстві за те, що він вимагав від службовця “Ощадбанку” спілкуватися українською мовою. Ільченка звинуватили у хуліганстві за статтею 173 Кодексу України “Про адміністративні правопорушення”.
У свою чергу А. Ільченко подав скаргу на дії міліції Миколаєва, працівники якої грубо повелися з ним під час з’ясування обставин цього інциденту. Ленінський райвідділ міліції, який проводив перевірку дій своїх працівників, не виявив “у їхніх діях” чогось протизаконного. Тому Ільченко звернувся по допомогу до голови “Просвіти” — народного депутата Павла Мовчана. За його депутатським запитом, Генеральна прокуратура проводить перевірку. І є надія, що порушники закону в міліцейських погонах відповідатимуть за свої дії. Ось відповідь Генпрокуратури на депутатський запит.

ГЕНЕРАЛЬНА ПРОКУРАТУРА УКРАЇНИ

Верховна Рада України
Народному депутатові України Мовчану П. М.

Шановний Павле Михайловичу!
Ваш запит за скаргою Ільченка А. М. щодо дій працівників органів внутрішніх справ Миколаївської області, адвоката Репешка П. І. та з інших питань Генеральною прокуратурою України розглянуто.
Установлено, що Ленінським райвідділом міліції м. Миколаєва проведено перевірку в порядку ст. 97 КПК України за заявою Ільченка А. М. щодо спричинення йому тілесних ушкоджень Репешком П. І. в приміщенні Ленінського районного суду. За її результатами 05.05.2010 прийнято рішення про відмову в порушенні кримінальної справи на підставі п. 2 ст. 6 КПК України.
Прокуратурою Ленінського району          м. Миколаєва постанову про відмову в порушенні кримінальної справи скасовано, а матеріали направлено до Ленінського райвідділу міліції для проведення додаткової перевірки, яка триває. Хід додаткової перевірки Генеральною прокуратурою України взято на контроль.
Порушень вимог чинного законодавства в діях юрисконсульта УМВС України в Миколаївській області Гуленко Ю. А. не виявлено.
Крім того, прокуратурою Центрального району м. Миколаєва проведено перевірку за заявою Ільченка А. М. щодо дій працівників Центрального райвідділу міліції. За її результатами 07.06.2010 прийнято рішення про відмову в порушенні кримінальної справи щодо працівників міліції на підставі п. 2 ст. 6 КПК України. Через неповноту перевірки постанову про відмову в порушенні кримінальної справи 14.06.2010 скасовано, а матеріали направлено прокурору Центрального району м. Миколаєва для додаткової перевірки, яка триває.
Відповідь заявнику надано.

З повагою
В. ПШОНКА,
перший заступник Генерального прокурора України

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment