ХТО ВОЛОДАР У КОРОЛІВСТВІ

img_5548Марія КУЧЕРЕНКО
Фото Олеся ДМИТРЕНКА

Справжнім святом, яке занурювало в дивовижний світ творчості, захоплювало яскравим фантазійним феєрверком, на який завжди така спрагла дитяча душа, став перший фестиваль української дитячої книжки “Азбукове Королівство Магів та Янголів”. Упродовж п’яти днів у виставкових залах Музею книги та друкарства, що на території КиєвоПечерської лаври, було, як у вулику — невгамовний дитячий гамір, весела метушня, радість розкутого спілкування.
Фестиваль займав усю виставкову площу музею, позаяк одночасно відбувалося по кілька акцій. Доводилося розриватися між художніми виставками, зустрічами з письменниками, художниками та численними майстеркласами, якими була перенасичена програма фестивалю.
Тільки в перший день книжкового свята одночасно відкрився з добрий десяток виставок: на одній виставковій площі — Міжнародна пересувна виставка дитячого малюнка “Золотий мольберт” (Україна) та “На своїй землі” (Білорусь), на іншій — роботи Ольги Кваші та ілюстрації Ксенії Степась до книжки Аркадія Фідлера “Канада, що пахне живицею”. А у центральній залі відома художниця, ілюстраторка дитячих книжок Вікторія Ковальчук представила, як вона сама пояснила, своїх “улюблених помічників — Символізм, Сюрреалізм, Міфічний Реалізм і свого нового друга Приколізма”.
Однаковою мірою і дітей, і дорослих, як магніт, притягувала до себе виставка рукотворних книжок — “Арткнига”, підготовлена Анастасією Денисенко, куратором мистецької частини фестивалю. Тут справді було багато подиву гідних речей: книжки для діток із вадами зору — Наталя Мірошниченко привезла їх із Херсона (вона розповідала, як у Херсонській бібліотеці навчають незрячих читати й пізнавати світ); біла, простотаки філігранна книжкавитинанка “Українські загадки” Валерія та Олени Тихонюків; “тепла, вовняна” українська народна казка “Рукавичка”, виконана художниками львівської майстерні “Аграфіка” Андрієм Лесевим і Романою Романишин.
Фестиваль став місцем зустрічі творчих людей — письменників, художників, артистів — майже з усієї України. І не тільки України. Так, наприклад, литовська художниця та письменниця Сігуте Ах розробила логотип фестивалю, вела майстерклас із мистецтва “акварельних плямок”.
Що ж до майстеркласів, то тут було вдосталь заняття на будьякий смак: можна було навчитися виготовляти папір так званого ручного лиття (“Музейна папірня”), створити власну сувенірну листівку (“Вітальна листівка”), книжечкуіграшку, ознайомитися з мистецтвом каліграфії (“Скрипторій”), виготовлення власного книжкового знаку (“Екслібрис”), відливання з шоколаду літер і різноманітних казкових персонажів (“Шоколадне королівство”). Деякі майстеркласи, якот “Екслібрис”, замість години, як заплановано, тривали 2—2,5 години — настільки великою була зацікавленість малечі, що їй не можна було відмовити в додатковому часі. Та й дорослі, цього не можна було не помітити, занурившись з головою у процес творення, отримували з того насолоду.
Діти з нетерпінням чекали на зустріч з улюбленим видавництвом “АБАБАГАЛАМАГА” та її директором, письменником Іваном Малковичем, видавцем і поетесою Мар’яною Савкою (“Видавництво Старого Лева”).
А ще були творчі зустрічі — багато творчих зустрічей — із відомими авторами дитячої книжки: Сашком Дерманським, Галиною Пагутяк, Гурамом Петріашвілі, Олексою Росичем, Іваном Андрусяком, Лесею Вороніною, Зіркою Мензатюк… Ужгородський письменник Олександр Гарвош представив уже добре відомі книжки “Неймовірні пригоди Івана Сили, найдужчої людини світу”, “Пригоди тричі славного розбійника Пинті”, яка здобула титул “Книга року 2008”, та свою нову книжку “ГалунаЛалуна, або Іван Сила на Острові Щастя” — продовження пригод закарпатського силача.
Учасники фестивалю мали нагоду ознайомитися з “Козою” — мистецьки вишуканим рукотворним артжурналом, що його створили власним коштом (точніше — батьківським) зовсім молоді люди, студенти Національної академії образотворчого мистецтва і архітектури Богдан Поліщук та Олена Рачковська, за творчої підтримки своєї викладачки Олесі Томенко. Редактори “Кози” разом з дітьми упродовж п’яти днів фестивалю підготували до випуску артчасопис про Королівство.
Вистава Львівського театру (режисерипостановники — Соломія Лялевич та Віра Манько) за досі актуальною п’єсою Миколи Куліша “Мина Мазайло”, театральні інтерпретації Дому “Равлик” за мотивами книжки Лесі Вороніної “Сни Ганса Християна”, виступ кобзаря Тараса Коломійченка — все разом зробило дитячі враження від книжкового фестивалю ще яскравішими і незабутніми. “Cподіваємося, фестиваль відкриє багато талановитих дітей і подарує задоволення тим, хто його відвідає”, — сказала куратор фестивалю, директор Музею книги і друкарства Валентина Бочковська.
Авжеж, треба було бачити, як діти з виквацяними фарбами пальчиками, затамувавши дихання, намагалися заселити підготовлений для них величезний мольберт образами — звісно, кожен своїм. Пензель із рук вусатого художника у класичному оксамитовому береті, з класичним яскравим бантом над такою ж оксамитовою камізелькою — простотаки як на ностальгійних малюнках старих книжок — хутко опинився в дитячих руках. Ініціативу взяли володарі Королівства. Здається, зніяковілий вусань і сам не помітив, як його дружно відтіснили від величезного мольберта — кожен у ту мить творення почувався незгіршим художником.

Ніде правди діти, наша дітвора виростає дуже “комп’ютеризованою” (аналіз такого явища — це вже предмет суперечок психологів, соціологів, вчителів, зрештою, лікарів), проте хто сказав, що книжка як така відмирає, що її повністю замінить “електронний мозок” — гадаю, вона завжди асоціюватиметься з найкращими, найсвітлішими порухами людської душі, з її чеснотами. І нинішній фестиваль, котрий його творці обіцяють зробити щорічним, — яскраве тому підтвердження.

Партнери фестивалю: Посольство США в Україні, Hewlett Packard, Президентський фонд Леоніда Кучми “Україна”, Міжнародна громадська організація “Дім Свободи Україна”, Iнтер Арт Сервіс 3000, видавництво “Ярославів вал”, “Приватний музей “Духовні скарби України”.

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment