ЧОРНІ ПОЧИНАЮТЬ І ВИГРАЮТЬ

Саме так! Остання партія 12-річної українки Юлії Осьмак на Світовому молодіжному чемпіонаті з шахів у Греції принесла їй титул чемпіонки світу, попри те, що грала чорними.

Анастасія КОХАН

Серед дівчат у своїй віковій категорії — 12 років — вона стала найкращою у світі! На іншому чемпіонаті світу з шахів у Грузії 2006 року Юля була другою. А першими та третіми були індуски, яких на такі змагання приїжджає найбільше — із власними тренерами і психологами, які підтримують їх і готують до кожної гри. Цього року, наприклад, їхнім психологом був йог.
Юля з усім впоралася самотужки, а моральну підтримку отримувала від люблячої мами, яка приїхала разом із нею. До речі, ні держава, ні шахова федерація не оплатили дорогу й перебування в Греції, тому тренера з Юлею не було, не кажучи вже про психолога. На поїздку родина витратила понад 1500 євро — велика сума для пересічної родини, однак у державному форматі, тим більше, міжнародному (адже Юля підвищує престиж України у світі) це взагалі не гроші.
Унікальна дівчинка виборола титул власними силами. Як же вона впоралася? “Перед кожною грою я сідала за комп’ютер, знаходила там своїх суперниць, вивчала їхні попередні партії і потім разом із мамою вибирала, який дебют із ними грати”, — каже Юля. Мама Ольга була чемпіонкою з шашок, тому на запитання “як же мама допомагала вибрати, який дебют грати?” Юля говорить — інтуїтивно.
Тепер вона отримає звання майстра FIDE (Світова шахова федерація), адже набрала необхідний рейтинг і перемогла в партіях проти суперниць із вищими титулами. Звання майстра спорту з шахів в Україні поки що не отримала, оскільки цю процедуру в нас завжди “затягують”.
За весь турнір у Юлі лише дві нічиїх, де вона починала з виграшними позиціями, а потім пропускала деякі моменти. У передостанній грі індуска Іванна Марія Фуртадо відчула, що починає програвати і запропонувала Юлі нічию, але швидко передумала, і збита з пантелику Юля зробила помилку і програла партію — перший і єдиний її програш на турнірі.
В останній переможній партії Юля буквально “задавила” росіянку Олександру Горяшкіну, спростувавши вислів “білі починають і виграють”. Граючи чорними дебют “слов’янський захист”, із перших ходів, знаючи, що повинна виграти, Юля змусила суперницю припуститися помилки і нещадно “розгромила” Горяшкіну.
“У мене була хороша партія з китаянкою. І з в’єтнамкою вийшов красивий виграш”, — оцінює свої ігри шахістка.
На церемонії нагородження Юля підняла український прапор. Впоравшись зі своїм хвилюванням, дівчинка насолоджувалася перемогою: вона — чемпіонка світу.
У дитинстві першим суперником і тренером був її дідусь Володимир Михайлович. Коли вона почала вигравати (у п’ятирічному віці), її віддали до професійного тренера. Улюбленого тренера Леоніда Леонідовича Бородіна Юля надзвичайно поважає. Якось на шаховому турнірі в Лондоні її помітили тамтешні тренери. Вони запропонували Юлі пожити в Англії, позайматися з відомими тренерами, отримувати стипендію 2000 фунтів на місяць і виступати за Англію на всесвітніх чемпіонатах. Тоді ще 10річна дівчинка відповіла: “Як же я буду грати за Англію?! Я українка”.
Чемпіонка щодня зранку робить зарядку і бігає. Це їй допомагає підтримувати спортивний дух. Їй дуже подобається малювати і писати. Нещодавно завершила пригодницький роман “Няйня” (так Юлю називає її молодша сестричка), в якому події розгортаються у фантастичній країні, що розташована під землею. Вчить 3річну сестричку Оленку грати в шахи.
На запитання, чи хоче Юля бути відомою, вона відповідає: “Хотілося, аби знали, що є така дівчинка Юля Осьмак, яка грає в шахи. Але щоб це не стало на заваді у спілкуванні з друзями”.
Наступного року Всесвітній чемпіонат із шахів відбуватиметься у РіодеЖанейро, а перед ним — чемпіонат Європи в Дубаї. Поїде Юля представляти Україну чи ні, залежить від того, чи вдасться відшукати на це кошти. Маємо надію, що знайдуться спонсори, які потурбуються про фінансування цих поїздок, а юна шахістка, не переймаючись проблемами коштів, зможе спокійно підготуватися до змагань.

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment