МУЗЕЇ З ЛАВРИ НЕ ВИСЕЛЯТЬ. ПОКИ ЩО…

В Укрінформі  відбулася пресконференція “Роль релігійних громад в управлінні об’єктами всесвітньої спадщини”. Проблема неоднозначна. Зрозуміло, що в храмах повинна лунати молитва, їх треба передавати церкві. Але що робити, коли в сотнях культових об’єктів розташовано музеї, галереї, та й самі ці споруди часто є видатними пам’ятками не лише релігії, а й нашої історії та культури. Доводиться говорити про співіснування в стінах монастирів, лавр церковних і світських структур. А це непросто.
Характерний приклад — КиєвоПечерська лавра, де водночас функціонують Національний історикокультурний заповідник і монастир УПЦ Московського Патріархату.
Гостру дискусію викликала наболіла нині тема — про долю кількох музеїв, які планують виселити з Лаври, притому начебто негайно. Навіщо? Куди? На це заступник міністра культури і туризму Тимофій Кохан чітко заявив: “Жоден музей не буде виселений з Лаври, поки для нього не знайдуть і не обладнають інше приміщення”. Але тривога залишилася. Бо він же мусив знати, що підходящих будівель для переселення цих кількох музеїв у місті поки що нема. Та й узагалі, з якою метою виселяють ці музеї — було поставлене запитання від нашої газети. Гендиректор заповідника Марина Громова заявила, що це потрібно для розгортання справжнього музею власне КиєвоПечерської лаври, адже в заповіднику десятки тисяч експонатів перебувають у запасниках. Але натомість архімандрит Лаври отець Варсонофій заявив, що один із храмів, у якому нині теж заплановано до виселення музей, буде передано церкві. Тож під музей чи під храми підуть ці приміщення?
Іншою гострою темою стала ситуація довкола Десятинної церкви Києва. Її залишки нині об’єкт дослідження археологів. Але ходять уперті чутки, що після завершення досліджень цю територію передають Московському Патріархату, який планує спорудити на місці видатної пам’ятки нашої історії, першої кам’яної церкви Київської Русі свій храм. На це заступник міністра запевнив, що поки не будуть завершені дослідження, жодного будівництва не буде. “А після того, як завершаться?”, — запитали журналісти. Чи визначилися вже державні структури, що буде на місці Десятинної? Чи то рештки її функціонуватимуть як музейний об’єкт? Чи тут спробують відтворити Десятинну церкву, за аналогією з Успенським собором Лаври та Михайлівським Золотоверхим? Чи отой третій варіант, який так стурбував громадськість? На це Т. Кохан відповів: вчені, відповідні владні структури з цим питанням ще не визначилися.
Що ж, і на тому спасибі. От тільки чи не вигулькнуть із цієї “невизначеності” якісь цілком визначені варіанти — і щодо приміщень музеїв, і щодо Десятинної церкви?

Петро АНТОНЕНКО

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment