УКРАЇНСЬКА ПРОСВІТЯНСЬКА ХВИЛЯ

20101109-zap01Як ми вже повідомляли нашим читачам, День української писемності та мови члени Всеукраїнського товариства “Просвіта” імені Тараса Шевченка відзначали різноманітними акціями в кожному обласному центрі та багатьох райцентрах, містечках, селах. Подаємо тут інформацію та фото, що надійшли до редакції.

ЗАПОРІЖЖЯ

9 листопада Запорізька “Просвіта” організувала мітингпікет перед будинком обласної ради, присвячений Дню української писемності й мови.
Мітинг підтримали також ВО “Свобода”, КУН, МГО “Небо”, козацькі організації. Учасники мітингу тримали плакати: “Державній мові — державний захист”, “Мови народу бояться окупанти”, “Людина байдужа до рідної мови — дикун”, “Вони будують нову країну без тебе — без українців”. У заході взяли участь близько ста запоріжців.
На мітингу було ухвалено резолюцію про необхідність державного захисту української мови, активізації патріотичних сил Запоріжжя в боротьбі проти послідовників імперських окупантів. Завершився мітингпікет спільним виконанням Державного Гімну України, пісень “Реве та стогне Дніпр широкий” та “Червона калина”.

Олег ТКАЧЕНКО,
голова Запорізького облоб’єднання “Просвіти”

ІВАНО-ФРАНКІВСЬК

До цього свята в області, окрім виходу в ефір 15хвилинного просвітянського вісника “Дзвони Просвіти” на обласному радіо й тематичного випуску обласного тижневика “Галицька Просвіта”, в обласному Народному домі “Просвіта” відбулися святкові урочистості. Просвітянський магазин “Українська книгарня” організував тематичну виставку друкованої продукції. Місцеве видавництво “Просвіта” підготувало до друку брошуру вчителяпросвітянина з Верховинщини Михайла Кочергана “Загадкова Гуцульщина”.
По закінченні урочистостей було організовано концерт силами колективів художньої самодіяльності й окремих виконавців обласного Народного дому “Просвіта”, осередком “Молодої Просвіти” Галицької академії та переможців обласного конкурсу патріотичної пісні.
Дві акції в День української писемності й мови — на захист свого вибору і мови злились у спільний протест проти влади й існуючого режиму, проти виборчих фальсифікацій, політичного злодійства, нищення духовності нації.
На майдан перед будинком ІваноФранківської ОДА, обласної ради та обласної виборчої комісії біля наметів зібралися сотні свободівців і просвітян, вони тримали лозунги: “Ні виборчим фальсифікаціям та політичному злодійству!”, “Захистимо українську мову — захистимо майбутнє України!”, “Україна не колонія!”, “Ганьба провладним хруням!” тощо. Очільники “Свободи” Олег Тягнибок, Олександр Сич, Василь Попович, представники з Коломиї, Косова наводили десятки фактів фальсифікацій волевиявлення людей.
— Сьогодні мало б бути свято української мови, а ми змушені захищати своє право вибору і державну мову від намагань режиму її знищити, — наголосив голова обласного об’єднання “Просвіти” Степан Волковецький. — Нинішня влада вкрала в народу все — його матеріальні, соціальні блага, а тепер намагається відібрати і свободу вибору, вбити його дух. І в цьому їй допомагають, як їх назвали в дорадянські часи, провладні хруні. Їхнє зрадництво і плазування перед коритом, яке веде до здачі національних інтересів, має бути засуджено й відкинуто. У політику потрібно повернути чесність, моральність, патріотизм.
Промовець навів приклад фальшування на виборах у Долинському районі, на одному з округів якого він балотувався в кандидати. А його прізвище чомусь було внесено в бюлетень зовсім іншого виборчого округу, де за нього й голосували… А представник ВО “Батьківщина” Василь Бойчук закликав до єдності у Народному комітеті захисту України.
У прийнятому протестантами зверненні до Президента, Верховної Ради, ЦВК і Генпрокурора поставлено вимогу визнати вибори в ІваноФранківській області недійсними та провести повторні. За виявленими фактами порушити кримінальну справу проти голови ОВК, розглянути питання про доцільність перебування на посаді обласного прокурора, начальника УМВС, голови ІваноФранківського окружного адмінсуду…
При спробі зайти в приміщення ОДА і зустрітися з представниками влади, аби передати їм вимоги, сталася сутичка протестантів із беркутівцями. Двоє осіб були травмовані. Влада не бажає чути народ.

Прес-служба НКЗУ

МИКОЛАЇВ
Миколаївська обласна організація ВО “Свобода” у парку ім. Т. Шевченка провела акцію “Поговори зі мною українською!”. За годину до акції на місці подій з’явився автобус бійців підрозділу “Беркут” і 15 співробітників міліції, які за дивних обставин чи то акцією зацікавилися, чи просто прогулювалися парком.
Акцію розпочали інформацією про утиски та репресії, які пережила українська мова впродовж останніх століть.
Заступник голови Миколаївської “Свободи” Наталя Грудиніна закликала боротися за українську мову та відстоювати конституційні й національні права українців на півдні та сході України.
Участь у заході взяли письменники Миколаївщини: Віра Марущак, Олексій Яковенко, Юрій Олійников. Учні миколаївських шкіл декламувати власні вірші та твори українських класиків. Члени партії виступили з промовами та читали вірші про Україну.
Закінчили акцію покладанням квітів до пам’ятника Великому Кобзареві та виконанням Державного Гімну.

Прес-служба Всеукраїнського об’єднання “Свобода”

АНАНЬЇВ ОДЕСЬКОЇ ОБЛ.

Козаки Ананьївської районної паланки Українського чорноморського козацького війська (отаман Олександр Плотянський) та козаки місцевої організації Одеської січі (отаман Олександр Горін) відновили на 2 дільницях с. Ананьїв та у селі Коханівка Ананьївського району 14 старовинних козацьких могил — кам’яних хрестів і надмогильних пам’ятників, датованих 1848—1880 роками.
За ініціативи отамана Ананьївської козацької паланки Українського чорноморського козацького війська Олександра Плотянського козацькі кам’яні хрести й пам’ятники, де поховані козаки, відчистили, вирубали чагарники, а деякі з хрестів, які викопали, відреставрували. А потім ананьївські козаки провели панахиду.
Курінні Олександр Зубов, Сергій Продан, Валентин Продан, хорунжий Микола Молдованов, осавул Борис Драїм, козаки місцевої організації Одеської січі отаман Олександр Горін, ройовий Валерій Бородін, хорунжий Володимир Іванішин підтримали ініціативу отамана Ананьївської козацької паланки Олександра Плотянського. Ця акція націлена на збереження для майбутніх поколінь напівзабутої історичної спадщини козацької Ананьївщини, на об’єднання українського козацтва.
У подальших планах ананьївських козаків — благоустрій та очищення джерел, відновлення молодіжного козацького руху в навчальних закладах Ананьївського району.

Володимир СЄДОВ,
м. Ананьїв Одеської області

КИЇВ

Цього року в День української писемності й мови відбувся ХI Міжнародний конкурс знавців української мови на Львівщині, малій батьківщині П. Яцика та в Дніпропетровську.
Небайдужим до формування української свідомості підростаючого покоління, утвердження статусу української мови, популяризації української класичної та народної музики є колектив Київської дитячої школи мистецтв № 8. За ініціативи директора школи В. Федченка, заступника директора з навчальновиховної роботи О. Лаврик відбувся вечір, присвячений Дню української писемності й мови. Художня рада школи, на чолі з досвідченими викладачами, організатором і ведучою концерту Т. Стешиною, творчо підійшли до втілення ідеї популяризації творів українських композиторів.
Концерт розпочався виступом викладачів школи. Слухачів полонила “Мелодія” видатного сучасного композитора Мирослава Скорика. Прозвучали фортепіанні п’єси: “Пастораль” В. Косенка у виконанні Марії Юкало (викладачметодист Л. Золкіна), “Прелюдія” Л. Шукайло, яку озвучив Євген Колесников (викладач С. Бокій), пісню “Ой місяцю, місяченьку” В. Заремби натхненно виконала випускниця школи Ірина Атаманюк (викладач Т. Димань). Присутніх зацікавила авторська п’єса “Зачарований ліс” у проникливому виконанні Марії Нужної (викладачі О. Залевська та О. Чубко). Нікого не залишив байдужим талановитий виступ фольклорного ансамблю “Зоряночка” та учениці сольного співу Яни Олексенко з українською народною піснею “Ой роде наш красний” (викладачметодист С. Жекова). Концерт прикрасило попурі на тему українських народних пісень ансамблю ударних інструментів, виступ скрипалів, хореографічного ансамблю “Криниченька”, вірші українських поетів тощо.
Свято української писемності і мови пройшло з любов’ю і шаною до рідного слова, до джерел української музичної культури. Воно є прикладом поваги до її витоків і практичного втілення в життя концепції українізації музичного виховання.

Тетяна ДИМАНЬ,
викладач ДШМ №8,
член Всеукраїнського товариства “Просвіта” ім. Т. Г. Шевченка,
лауреат всеукраїнських та міжнародних конкурсів

ЧЕРНІВЦІ

Чернівецьке облоб’єднання ВУТ “Просвіта” ім. Тараса Шевченка провело низку заходів, присвячених проблемі захисту української мови.
Зібралися біля пам’ятника літописцям РусиУкраїни, тут же відбувся мітинг. Серед учасників — представники громадськості міста, міська та обласна адміністрації, науковці, інтелігенція. До них звернулися голова облоб’єднання “Просвіти” Остап Савчук, професор Віктор Косяченко, інші промовці.
На базі гімназії №1 провели круглий стіл на тему “Мова — складова духовної аури нації”. У засіданні взяли участь гімназисти, вчителі шкіл міста, науковці, письменники. Цікавими були виступи кандидата історичних наук, політолога Ігоря Буркута, професорів ЧНУ ім. Юрія Федьковича Богдана Мельничука та Ніни Гуйванюк, редактора газети “Буковинське Віче” Віри Китайгородської.
Ведучі круглого столу вміло спрямовували дискусію на обговорення ролі “Просвіти” в умовах політичного тиску на українську мову як державну та реакцію товариства на утиски влади.
Учасники круглого столу розробили рекомендації щодо утвердження української мови в усіх сферах. Дев’ять учнів гімназії №1 поповнили лави “Молодої Просвіти”, їм вручили посвідчення.
За підтримки “Просвіти” також відбувся бардівський фестиваль героїчної та сучасної пісні. Участь узяли не лише чернівецькі барди, а й гості зі Львова та Києва.
Почесним гостем свята був Дмитро Стус, який прочитав улюблені вірші батька — Василя Стуса.

Власкор “СП”

ЖИТОМИР

У Житомирі просвітяни організували пікетування обласної державної адміністрації. В акції взяли участь понад 300 студентів і викладачів Житомирського державного університету ім. І. Франка. Під час заходу роздали 5 000 листівок на захист української мови.

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКА ОБЛАСТЬ

У Бурштинському енергетичному коледжі ІваноФранківського національного технічного університету нафти і газу в приміщенні актової зали відбувся форум інтелігенції міста Бурштина “Захистимо українську мову та правдиву історію України”. На це дійство зібралися представники інтелігенції освітніх, культурних, медичних закладів, духовенства, ветерани національновизвольних змагань, студенти, педагоги та працівники енергоколеджу. До нас завітали львівський письменник, наш земляк із Рогатинського району Роман Коритко, голова районного КУНу Василь Крук, які подарували енергоколеджу книжки з власних бібліотек. В актовій залі було організовано тематичну книжкову виставку.
Привітали учасників зібрання декан УГКЦ Василь Завірач, кандидат філософських наук, доцент, директор енергоколеджу Олександр Джура.
Голова районного об’єднання “Просвіти”, заслужений працівник культури, генеральний директор державного заповідника “Давній Галич” Олександр Береговський акцентував увагу на питаннях утвердження та захисту української мови, розвитку національної культури, відродження історичної пам’яті, формування у підростаючого покоління почуття власної та національної гідності. Олександр Богданович закликав студентів навчального закладу до створення первинного осередку “Молода Просвіта” і на згадку подарував книжки на історичну тематику.
На святі виступили голова районного братства ОУНУПА Микола Яцків, представник Рогатинського району Ярослав Сидор, викладач історії енергоколеджу Тарас Чолій та інші. Завершила дійство яскрава концертна програма.

Мар’ян ГРІНЕР,
завідувач інформаційно-видавничого відділу Бурштинського енергетичного коледжу ІФНТУНГ,
керівник гуртка “Літературне краєзнавство”

ХМЕЛЬНИЦЬКИЙ

Міська “Просвіта” спільно з міським управлінням освіти та науки провели круглий стіл: “Той, хто читає книгу, бесідує з Богом”, книжкову виставку “Якби ти знав, як много важить слово”. На ній представлені матеріали про Нестора Літописця, книжки про долю української мови; Всеукраїнський культурологічний тижневик “Слово Просвіти” зі статтями, які стверджують, що проект закону “Про мови в Україні”, представлений у Верховну Раду регіоналами, комуністами та литвинівцями, не що інше, як право на деградацію та яничарство. Відвідувачам Народного дому запропонували перегляд унікального відеофільму, який хмельницьким просвітянам подарував Іван Драч, із записом І Міжнародного конкурсу знавців української мови, на якому ще виступали Петро Яцик і Павло Загребельний.
Першими учасниками заходів стали учні 11 класу ЗОШ № 31, 5 класу гімназії № 1 імені Володимира Красицького, 8 класу ЗОШ № 25 імені Івана Огієнка, викладачі, ліцеїсти та учні професійнотехнічних навчальних закладів міста.

Тетяна МОСІЙЧУК,
відповідальний секретар Хмельницького міськоб’єднання ВУТ “Просвіта” ім. Т. Шевченка

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment