КОНКУРС, ЩО СТАВ ВСЕНАРОДНИМ

Нотатки з відкриття ХІ Міжнародного конкурсу з української мови ім. П. Яцика в Дніпропетровську

Леся СТЕПОВИЧКА,
письменниця,
м. Дніпропетровськ

Розповім про відкриття конкурсу у Дніпропетровську як учасник і очевидець цієї вже історичної події, що відбулася 9 листопада в День української писемності та мови.
Організатори конкурсу — Ліга українських меценатів, управління освіти і науки Дніпропетровської облдержадміністрації, Дніпропетровський обласний інститут післядипломної педагогічної освіти та Міжнародна громадська організація “Інститут Україніки” спільними зусиллями здійснили захід, який став справжнім святом небуденної радості.
Урочисте відкриття конкурсу відбулося у приміщенні Палацу студентів Дніпропетровського національного університету імені Олеся Гончара — одному з найпрестижніших закладів культури нашого міста.
У фойє вітали гостей та учасників свята ансамблі бандуристів і скрипалів.  Велику залу Палацу студентів ДНУ імені Олеся Гончара вщерть було заповнено гостями — школярами, студентами, вчителями, письменниками, просвітянами, просто шанувальниками української мови.
Слово для привітання взяв Леонід Олефір, перший заступник начальника Головного управління освіти й науки Дніпропетровської обласної державної адміністрації. Потім із привітанням виступив Григорій Гусейнов — член опікунської ради Ліги українських меценатів, лауреат Національної премії ім. Тараса Шевченка. Вони оголосили Міжнародний конкурс з української мови ім. Петра Яцика відкритим. Прозвучав Державний Гімн України. Свято розпочалося.
Тетяна Гінетова, завідувач сектору науково-методичного забезпечення інтелектуальних змагань Інституту інноваційних технологій і змісту освіти Міністерства освіти і науки України нагадала присутнім, що Указ про День української писемності та мови підписано 1997 року Леонідом Кучмою, тоді президентом України. Олексій Лазько, фундатор міжнародної громадської організації “Інститут Україніки” привітав присутніх зі святом відкриття і наголосив: “Мова — душа нації, її потрібно вивчати і зберігати, як і традиції, культуру та історію, бо це наше коріння”. Для учасників і переможців Х Міжнародного конкурсу знавців української мови від Дніпропетровської області Олексій Лазько та Леся Степовичка провели церемонію нагородження. Учням загальноосвітніх і професійно-технічних навчальних закладів, студентам ДНУ ім. О. Гончара подарували книжки, які люб’язно надали Президентський фонд Леоніда Кучми “Україна”, “Ліга українських меценатів” та МГО “Інститут Україніки”.
Ольга Пугач, член Всеукраїнського товариства “Просвіта” ім. Тараса Шевченка, старший викладач НТУ КПІ, привітала присутніх зі святом відкриття такого значущого для молоді й суспільства мовного конкурсу та від імені П. Мовчана, голови ВУТ “Просвіта”, подарувала Дніпропетровському національному університету ім. О. Гончара та Дніпропетровському обласному інституту післядипломної педагогічної освіти примірники Великого тлумачного словника сучасної української мови, які, на її думку, будуть украй необхідні у таких установах.
Чудовим концертом порадували присутніх молодіжні танцювальні й вокальні колективи: ансамбль народного танцю “Веселка” Палацу студентів ДНУ імені Олеся Гончара та народна студія сучасного вокалу “Мрія”.
Запам’яталися слова Василя Кудирка, проректора ДОІППО, енергійного турботливого організатора, який доклав максимальних зусиль, щоб свято було цікавим і насиченим: “Ви знаєте, як ці юні артисти, особливо хлопчики і дівчатка з районів, хвилювалися ще за півроку до початку конкурсу, готували програми виступів для гостей у Дніпропетровську. Вони чудово впоралися. І для них ця подія буде незабутньою”.
Отже, свято гідно розпочато. Що далі? Згідно з Положенням про конкурс, кожен охочий школяр і студент України візьмуть участь у змаганні на найкращого знавця української мови нашої країни. Можна було б перевести подих і зітхнути з полегшенням: цього року конкурс ім. Петра Яцика спільними зусиллями врятовано! Квінтесенцією роздумів над святом 2010 року є, на мій погляд, думка, яку висловила у своєму виступі Антоніна Сергієнко: “Цей конкурс уже не треба ні забороняти, ні дозволяти. Він є! Він став життєвою необхідністю суспільства, на нього чекають щороку учні і вчителі!”
Події останнього року показали: конкурс української мови ім. Петра Яцика  не формальний захід, він став справді всенародним культурно-освітнім явищем в Україні. І це так само важливо, як і те, що він є міжнародним. У ньому, звісно ж, будуть переможці-2010, але не буде переможених, бо вже сама участь у таких інтелектуальних змаганнях — велика честь. У разі закриття чи забуття конкурсу, замовчування та нефінансування, відсування в минуле чи замінювання іншими новопридуманими заходами програємо ми усі. Цього не можна допустити.

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment