ПІД ЗНАКОМ «ПІВНІЧНОЇ ЗІРКИ»

798
Фестиваль “Північна зірка” відкриває президент Асоціації українських організацій в Естонії Володимир Паламар та член товариства “Просвіта” Наталка Бацанова

Марина Чорна,
Таллінн
Фото автора

У столиці Естонії Таллінні завершився V Міжнародний фестиваль українського мистецтва “Північна зірка”. Один раз на два роки під путівною для українського й естонського народів “Північною зіркою” фестиваль збирає з багатьох країн світу творчі колективи, закохані в українське слово, нашу пісню і наш танок. На сценічних майданчиках фестивалю свого часу виступали артисти з Латвії, Литви, Казахстану, Фінляндії, Польщі, Швеції. На п’ятий, ювілейний, фестиваль приїхали співаки й танцюристи з Нарви, Сілламяе, Тапи, Тарту, Пярну, що в Естонії, а також із України — Києва, Харкова, Балаклії та інших міст.
Відкриваючи “Північну зірку”, президент Асоціації українських організацій в Естонії Володимир Паламар зазначив, що українська діаспора — одна з найбільших в Естонії. Українці, що мешкають у цій прибалтійській країні, активно інтегруються в естонське суспільство, працюють у різних сферах, успішно ведуть бізнес, але не поривають зв’язків із рідною землею.
Українська мова, культура та мистецтво — сьогодні невід’ємна частина естонської культури. У десятках естонських міст і містечок діють українські громади, українська церква, працюють недільні школи. Гостинна естонська земля давно стала батьківщиною міжнародних фестивалів українського мистецтва “Квіти України”, “Північна зірка”, а в останні роки ще й “Сорочинського ярмарку у зарубіжжі”. Проводяться ці фестивалі з 2000 року. Вони ініційовані та підтримуються Асоціацією українських організацій в Естонії та осередками “Просвіти”.
Із вітальним словом до учасників фестивалю “Північна зірка” звернулися депутат Європарламенту, ексміністр іноземних справ Естонії Крістіна Оюланд, тимчасовий повірений у справах України в Естонії Володимир Решетняк, Надзвичайний і Повноважний посол Молдови в Естонії Віктор Гузун, голова департаменту Міністерства культури Естонії Ольга Бурмакіна, віцемер міста Сауе Рафаель Амус, директор культурного центру “Ліндаківі” Катрін Сіска, директор Київського центру “УкраїнаБалтія”, заслужена артистка України Лідія Вернигор, голова Харківської обласної громадської організації “Єврокультура” Євген Новохатній та інші.
Звертаючись до учасників і гостей фестивалю, Крістіна Оюланд сказала, що українська культура, українська пісня дуже популярні в Естонії. Фестиваль “Північна зірка” не лише популяризує культурні надбання українського народу, а є тим містком, який з’єднує Естонію і Україну, народи цих країн.
Народні й козацькі пісні, які дарували творчі колективи й виконавці — ансамблі “Калина” з Нарви, “Водограй” з Сілламяе, “Вітчизна” з Пярну, “Мрія” та фольклорний колектив “Журба” з Таллінна, повертали слухачів до України, до рідних джерел. Натхненно, водночас радісно й журливо, звучало зі сцени: “За Україну Господу молюсь… До тебе, Україно, я горнусь… Україна свята і єдина… Україна — молитва моя. Бо священні для мене, Вкраїно, твоя пісня і мова твоя”.
Вслухаєшся в слова, присвячені Україні, щирі, сповнені любові, й радієш від того, що за сотні кілометрів від рідної землі, українці, яких доля розкидала по світах, не перестають відчувати себе українцями, а бережуть любов до Батьківщини, до рідної мови і примножують її своєю творчістю.
Берегинями українського співу назвали на фестивалі ансамбль “Сусідки” (художній керівник Микола Рибченко), творчий колектив “Мрія”, хор “Україна”, що діють при Асоціації українських громад в Естонії та відділенні Всеукраїнського товариства “Просвіта”. Пісенною окрасою фестивалю “Північна зірка” стали й виступи лауреатів міжнародних пісенних конкурсів В’ячеслава Резниченка з Таллінна і В’ячеслава Шерстюка з Харківщини. Особливо тепло зустріли глядачі виступи Наталії Бацанової (Таллінн), Ірини Соломатіної (Тапа), дитячого ансамблю народних інструментів “Сонячне коло” (Харків), народного гурту рідної пісні, неодноразового лауреата всеукраїнських і міжнародних конкурсів “Передзвони” з Балаклії Харківської області. Керує цим заслуженим, відомим далеко за межами України колективом ентузіаст народного співу Тетяна Шерстюк.
Тетяна Шерстюк — викладачка музики, співачка, оранжувальник, фольклорист — збирає й виконує зі своїм гуртом “Передзвони” (а зібрала ще й дитячий колектив народної пісні “Весела слобода”) давно забуті чи маловідомі пісні. В репертуарі цих гуртів їх десятки. Особливо полюбляє Тетяна Шерстюк українську автентичну пісню. Вона глибоко переконана, що автентична пісня, її звукова вібрація здатна творити дива. Адже пісня — це засіб з’єднання із Всесвітом. Наші предки завжди співали (бо якби не співали, чи сотворили б двісті тисяч пісень, і це лише те, що записано, занотовано; а скільки звучало і ще звучить лише з голосу). На думку кандидата мистецтвознавства, завідувачки кафедри українського народного співу та музичного фольклору Харківської державної академії культури, етномузиколога Віри Осадчої, наші предки оспівували простори. Залежно від того, які пісні виконували, веснянки, гаївки, щедрівки тощо, швидше наставала весна, міцнішими були рослини, багатшим урожай чи людина сама набиралася сили. Звук — це насамперед хвиля. Звукова, хвильова природа взаємодіє і робить музику одним із суттєвих рушіїв світових процесів. Тобто вміння співати дано людині не для розваги, а як засіб з’єднання із Вcесвітом, впливу на підсвідомість народу, у якій ще живе відчуття етнічного роду. І це відчуття здатне об’єднати народ навколо національних, загальнолюдських цінностей.
На фестивалі “Північна зірка” ще раз довели — пісенне багатство українського народу здатне розбудити генетичну пам’ять, допомогти глибоко відчути свої витоки.

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment