«ПОДАТКОВИЙ” МАЙДАН: «ЩО ЦЕ БУЛО? МАБУТЬ, НЛО…»

Петро АНТОНЕНКО

У понеділок 6 грудня, замість анонсованої чергової дії загальноукраїнської акції протесту, на Майдані Незалежності грав військовий оркестр. Очевидно, з нагоди Дня українського війська. Це на “парному” боці Хрещатика, біля “парників”. А навпроти, довкола Монумента Незалежності, там, де понад тиждень вирував Майдан підприємців, багатотисячний протест проти нового Податкового кодексу, все було заблоковане дерев’яними щитами, стояли вантажні машини з віттям ялин — для монтування новорічної ялинки, металевий каркас якої виріс на очах. Двообіч стояли розмальовані каруселі, гойдалки та інші атракціони. Драма часто завершується весело, балаганом…

ЧЕРЕЗ ВЕТО — В ТІ Ж САМІ ДВЕРІ…
Хронологія така. Перед самим відльотом на саміт до Казахстану Президент Янукович оголосив, що він наклав вето на прийнятий парламентом новий Податковий кодекс України і повернув його в Раду зі своїми пропозиціями. А вже через два дні, у четвер 2 грудня, Верховна Рада ухвалила нову редакцію Кодексу, з урахуванням усіх поправок глави держави. Причому, голосували навіть без обговорення, без попереднього аналізу в комітетах, порушуючи регламент парламенту, який нині вже має статус закону. Блискавичність оновлення щойно ухваленого Кодексу, схоже, свідчить про одне: його не просто писав уряд під диктовку Банкової — туди свідомо закладали деякі одіозні положення, які потім можна було легко зняти: мовляв, прислухалися до побажань народу. Це звичайнісінька базарна тактика: продавець називає ціну в 100 гривень, покупець — у 60, а на 80ти гривнях сторговуються. Видно, нинішня влада блискуче засвоїла і ці базарні прийоми, і тактику “наперсточників”, які завжди виграють у наївних простаків.
Справді, з першого варіанта Кодексу на пропозицію президента парламент тут же вилучив найодіозніші положення. Підприємцям, малому й середньому бізнесу, залишено стару, так звану спрощену систему єдиного оподаткування. Відтак не впроваджується спершу пропонована бухгалтерськобюрократична тяганина і не допущено різкого збільшення поборів із підприємців. Ще одна зміна: дещо вгамовано апетити податкової служби, адже в первісному варіанті Кодексу фігурувало те, що не випадково дало підстави назвати цю службу “податковим гестапо”.

ДЕМОКРАТИЧНО — ГЕТЬ!
Сам факт ветування президентом першого варіанта Кодексу, блискавичне ухвалення парламентом нового варіанта, з начебто врахуванням “гласу народу”, спричинили того ж вечора, 2 грудня, до справжнісінького салюту на Майдані. Причому, коштом одного з нардепіврегіоналів, який це обіцяв, якщо Кодекс буде заветовано й поліпшено. Утім реакція Майдану була не однозначною. Частина учасників акції протесту сприйняла це не як переможний салют, а як поминальний залп. По сподіваннях добитися повного відкликання Податкового кодексу і підготовки та ухвалення його на принципово новій основі: співпраці держави й малого та середнього бізнесу, а не його придушення. Саме такими були вимоги радикального спектра протестувальників. І не випадково до економічних вимог вони долучили політичні: відставка уряду, переобрання весною наступного року парламенту, а найрадикальніші наполягали на перевиборах президента.
“Перевибори” відбулися доволі швидко: вже в ту ж ніч на п’ятницю наметове містечко на Майдані знесла столична міліція. Вона виконувала рішення одного з київських судів, який заборонив цю акцію, тобто будьякі акції протесту в центрі міста, ще в день її початку, якраз на День свободи, 22 листопада. Говорити про юридичні підстави, про те, як це узгоджується з Конституцією — справа марна. І про те, як це було зроблено, як міліція, “тактовно”, за її версією, витрушувала сонних людей із наметів на мороз. Отак на Майдані залунала музика оркестру, зарябіли атракціони і задовго до новоріччя запахло ялинковою хвоєю.
Розігнали Майдан доволі спокійно ще й через розбрат учасників акції протесту, який старанно підігрівався владою. Одні підприємці вдовольнилися досягнутим, інші вважають себе просто обдуреними. Найрадикальніших керівників акції тут же потягли по міліціях і прокуратурах, інкримінуючи порушення громадського порядку. Помірковане крило протестувальників оголосило, що переносить протести в регіони й відкладає масові акції на весну. У своїх заявах помірковані лідери підприємців відмежувалися від радикальних політичних гасел і заявили, що не скликають людей на новий Майдан у понеділок, 6 грудня, і що то вже буде інший мітинг протесту, винятково політичний.

ЧИ БУДЕ НАСТУПНИЙ
СКАНДАЛЬНИЙ КОДЕКС?
У колотнечі довкола Податкового кодексу не варто забувати, що це лише один із етапів “реформ” від нової влади, і на черзі цілий список не менш конфронтаційних кодексів та законопроектів. І перший — Трудовий кодекс України, вже протягнутий через парламент у першому читанні й наполегливо пропонований владою для остаточного ухвалення. Цей Кодекс давно вже охрестили трудовим кодексом кріпацтва.
Ситуація непроста. З одного боку, влада не хотіла б власноруч стимулювати ще один Майдан протестів. З іншого, без цих кодексів, інших законопроектів неможливо ні реально проводити реформи, як запевняє влада, ні бодай їх імітувати. Та схоже, гору взяла обережність: спікер парламенту Литвин заявив, що ще одного кодексу, подібного до Податкового, в стінах парламенту найближчим часом не передбачається. Що ж, побачимо…

КОРІВ НА МАЙДАН НЕ ВИВЕДЕШ
Реформи від “реформаторів” “дістали” вже не лише підприємців. Днями в столицю приїхали на пресконференцію селяни. Асоціація “Український клуб аграрного бізнесу” запросила їх розповісти, що ж готує влада селянам. Якщо коротко, то це те саме “загвинчування гайок”. Податковий кодекс змінює систему надання так званих дотацій виробникам молока. А без цих дотацій літр молока коштував би в магазині не 7—8 гривень, а понад 10. Тому держава частково покриває витрати виробників молока, щоб вони продавали його за меншу ціну. Це вимушений, далеко не ринковий захід, але йдеться про так звані соціальні продукти, на які не можна допускати стихійного зростання цін. Інший приклад — хліб. Такот, дотацію планують видавати не помісячно, як раніше, а наприкінці року. Різниця колосальна. Множиться рать чиновників, які ділитимуть ці кошти, зростає спокуса зловживань, хабарів. А головне — виробники молока (на пресконференції були і керівники сільгосппідприємств) і звичайні селяни, які тримають удома корів, потрапили в неадекватну ситуацію. “Чиновника, може, й влаштує хабар “за підсумками року”, але мої корови їсти хочуть щодня, і годувати їх я маю не “за підсумками року”, — сказав один із фермерів, який зараз намагається десь знайти вільні додаткові кошти на корми худобі.
Щодо корів. Журналісти запитали у селян, чи не час і їм виходити на Майдан? “Треба б, — зітхнув один з учасників конференції,— але корову на Майдан не виведеш, її треба порати щодня. Тож нам, селянам, ніколи стояти на акціях”.

ВИЛА ЯК ОРГАН НАРОДОВЛАДДЯ
Утім один селянський атрибут на Майдані з’явився. В понеділок 6 грудня акція протесту продовжилася. Правда, за квартал від Майдану Незалежності, на Європейській площі столиці. Зібралося до тисячі людей. Була й частина рішуче налаштованих підприємців. На транспарантах назви міст: Харків, Дніпродзержинськ, Чернівці, Тернопіль, Кіровоград. Не густо. Натомість прапори кількох партій: “Батьківщина”, “Свобода”, ПРП, Європейська партія України. Гасла вже політичні: вибори, перевибори. А найекзотичнішим гаслом були звичайні селянські вила, до яких було прикріплено один із лозунгів: “Символ народовладдя”. Саме ним учасники мітингу пропонували замінити чи розворушити атрофовані конституційні органи влади. Невже це останній аргумент у “правовій, демократичній, соціальній державі”, де “єдиним і найвищим носієм влади є народ”?

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment