ДЕ Ж УКРАЇНА?

volkovСтепан ВОЛКОВЕЦЬКИЙ,
екс-Посол України в Грузії та Азербайджані, професор кафедри міжнародних відносин Прикарпатського національного університету ім. В. Стефаника

Нещодавно відбувся саміт НАТО в столиці Португалії — Лісабоні. Ця подія майже залишилася поза увагою українських ЗМІ, хоча там було ухвалено важливе рішення про створення світової системи протиракетної оборони (ПРО) для захисту членів НАТО в Європі та Північній Америці. До цієї системи фактично приєдналася Росія — в роботі саміту взяв участь Президент РФ Д. Мєдвєдєв.
Ніби все чудово. На перший погляд. Але де Україна? Чому Президента України В. Януковича на саміті не було? Невже безпека країнам Західної Європи потрібна, Росії потрібна, а Україні — ні, тим більше, що маємо свої радари в Закарпатті?
З іншого боку, що це за система протиракетної оборони “Північна Америка — Західна Європа — Росія” з величезною діркою у вигляді території України? Невже це в інтересах України та наших західних натівських сусідів, а також східного сусіда — Росії? Очевидно, що ні. То чому ж не було нашого вищого державного достойника — Президента на саміті? Може, не запрошували? Ні, запрошували, так само, як Президента РФ (див. статтю С. Грабовського “Влада не хоче говорити про це”. Журн. “Тиждень” №49, 2010).
Може бути єдине пояснення, як стверджується в згаданій статті: “…президент і його оточення свідомо переадресували Росії повноваження вирішувати проблеми створення системи ПРО та розвитку стратегії військовополітичної співпраці з НАТО за Українську державу. А це означає часткову відмову від міжнародної правосуб’єктності”.
Але ж це вже було в нашій історії тисячі разів, коли питання України вирішувалося без нас, в основному в Кремлі. Хіба мало голодоморів, Чорнобилів, депортацій, розчленувань України? Невже нічого не навчило?
Замість того, щоб Президенту особисто взяти участь у саміті глав держав — світових лідерів та виступити з пропозиціями щодо задіяння українського ВПК та його модернізації, керівництво України відреагувало лише заявою секретаря РНБО Богатирьової про готовність участі України в будівництві європейської ПРО.
Справді, виходить так, що Президент Мєдвєдєв вирішив питання і за Україну, а Україна відвела собі роль слухняного виконавця, маріонетки в руках традиційної імперської політики Росії.
На моє переконання це черговий доказ вторинності нашої зовнішньої політики, і мені як колишньому послу України соромно за українську дипломатію і найперше, за Главу держави, яка все більше опускається до ролі маріонеткової квазідержави.

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment