РЕКТОРІАДА В ДОНЕЦЬКОМУ НАЦІОНАЛЬНОМУ УНІВЕРСИТЕТІ Й НАВКОЛО НЕЇ

p1010038Марія ОЛІЙНИК,
м. Донецьк

Майже через 4 місяці після звільнення ректора ДонНУ Володимира Шевченка, представник чинного режиму Януковича міністр освіти і науки Дмитро Табачник 23 листопада оголосив конкурс на посаду ректора Донецького національного університету. Офіційна причина звільнення — закінчення терміну контракту. Неофіційні — звільнений безпартійний ректор не міг забезпечити належну підтримку “регіоналам” на майбутніх місцевих виборах, захищав землі, якими володіє університет у центрі міста від бізнес-представників Партії Регіонів, та керував обласною “Просвітою” і поступово впроваджував навчання українською мовою у своєму ВНЗ, дбав про українське відродження на Донеччині. Ось чому став заклятим ворогом режиму Януковича і курсу Табачника на денаціоналізацію гуманітарної сфери.
Нині управління Донецьким національним університетом Д. Табачник успішно здійснює у ручному режимі за допомогою в. о. ректора Петра Володимировича Єгорова — декана обліковофінансового факультету ДонНу. З його приходом на посаду пройшли кадрові зачистки: звільнено і замінено слухняними четверо з семи колишніх проректорів, завідувача відділу кадрів, юриста і навіть секретарок. Ще до оголошення Табачником конкурсу, діючого сьогодні в. о. вчена рада і малий ректорат висунули на посаду ректора, хоча таких повноважень не мають. На черзі — вибори ректора на конференції трудового колективу відкритим голосуванням. Хоча згідно зі ст. 37 “Органи громадського самоврядування у вищих навчальних закладах” Закону України “Про вищу освіту” визначено, що вищим колегіальним органом громадського самоврядування ВНЗ є загальні збори (конференція), яка висуває “претендента на посаду керівника вищого навчального закладу шляхом таємного голосування і подає свої пропозиції власнику (власникам) або уповноваженому ним (ними) органу (особі)”.
Петро Єгоров розпочав свою передвиборну пропаганду. Виявилося, що в його майбутній діяльності на посаді ректора передбачається знесення з лиця землі корпусу філологічного факультету, з якого починав свою історію університет, у стінах якого навчалися Герої України Василь Стус, Іван Дзюба та інші. На фасаді цієї будівлі у вересні 2001 року Віктор Янукович, тодішній голова Донецької обласної державної адміністрації, відкрив меморіальну дошку. До 70річчя з дня народження Василя Стуса  2008 року тут відкрито меморіальну аудиторію його імені. Намірилися знищити пам’ятку архітектури! Донецький міський голова Олександр Лук’янченко страшенно здивувався, коли йому сказали, що на її місці, а також на майданчиках спортивного комплексу буде побудовано будинок на 24 поверхи. Мовляв, була проведена експертиза корпусу філфаку і виявлено, що там “просіли сходи”(!?). Ким і на чиє замовлення проводилась експертиза, хто запропонував варіант висадки в повітря корпусу філфаку, а не його ремонту, Петро Єгоров уперто приховує, так само як і ім’я добродійниказабудовника.
Ситуація прояснилася, коли в. о. ректора продемонстрував фотомакет. Усі впізнали дві 24поверхових, побудованих за одним проектом будівлі, а саме комплекс “Столичный” (на місці знесеного адміністративного приміщення по вул. Б. Хмельницького, 102) та “Северный” (на місці Північного автовокзалу). Обидва будинки зведені корпорацією “Менеджмент ассет компані” (МАКО), президентом якої є Олександр Янукович — старший син Президента України Віктора Януковича. Після цього довелося Петру Єгорову розказувати, фантазуючи, як ця не ексклюзивна будівля буде адаптована під університетські потреби. На місці двоповерхового підземного магазину, мовляв, розташують підземний спортивний університетський комплекс. Запевнення в. о. ректора, що це масштабне будівництво здійснюватиметься забудовником — сином Президента України благодійно, викликали сміх у залі, а Донецький міський голова назвав їх передвиборною пропагандою одного з претендентів на посаду ректора і порадив йому спочатку відремонтувати студентські гуртожитки. Щодо діючого корпусу філологічного факультету, то Олександр Лук’янченко вважає, що там нормальні умови для навчального процесу. Більше того, вирахував, що в середньому 24поверхова адміністративна будова коштуватиме 249 600 000 гривень. “Де їх взяти? Можливо, це приватна інвестиція”, — сказав Донецький міський голова. Тобто добродій Януковичмолодший хоче подарувати такі кошти університетові. І це дуже похвально. Тільки навіщо руйнувати корпус, з якого починався університет? Адже в постійному користуванні Донецького національного університету понад 10 гектарів землі, а з них 4 гектари — поруч філфаку, під корпусами студентських гуртожитків. Тут можна побудувати не одну 24поверхову будівлю. Щоб здійснити проект Януковичамолодшого, потрібно дозвіл Кабміну і обґрунтування МОНУ. Хто відмовить сину Президента? Хто пояснить, чому треба знищити перший корпус університету, колишнього педінституту, чому треба нищити пам’ятку архітектури, а з нею й пам’ять про Василя Стуса?
Чимало залежить від волі того, хто стане ректором, кого оберуть всередині грудня. Претендентів, після зняття своєї кандидатури Володимиром Шевченком, залишилося двоє: “будівничий” Петро Єгоров та Юрій Лисенко, завідувач кафедри економічної кібернетики, доктор економічних наук, членкореспондент НАН України. Слово за 20тисячним колективом університету. Сподіватимемося, що здоровий глузд переможе!

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment