МАГІЧНЕ ЧИСЛО СІМ…

outside-box-model-3Уляна ВОЛІКОВСЬКА

Сім кольорів райдуги, сім нот, сім різнокольорових пелюсток чарівної квітки бажань… Це магічне число зібрало в Колонному залі імені М. Лисенка Національної філармонії України друзів Президентського фонду Леоніда Кучми “Україна”, якому сьогоріч виповнилося сім років… Варто зауважити, що за час існування фонд започаткував і реалізував чимало проектів. Це, наприклад, комплекс заходів, спрямованих на утвердження престижу та популярності української культури і національного мистецтва під назвою “Пам’ять серця”; проект “Підтримка сільських бібліотек”, спрямований на пропаганду української книжки і поповнення книжкових фондів сільських бібліотек тощо.
На вечорі було представлено альбом із трьох компактдисків “Пісенний Кобзар”. Диригує Павло Муравський”. Це тільки початок здійснення задуманого Павлом Муравським грандіозного суспільно значущого задуму — явити Україні й світові третину “Кобзаря”, покладеного на музику. Фонд “Україна” профінансував випуск цього альбому з наявних у фондах Національної радіокомпанії України записів 30 хорових творів, які маестро здійснив свого часу з капелами “Трембіта”, “Думка”, хорами Українського радіо та Київської державної консерваторії імені П. І. Чайковського.  “Колись у людей любов і повага до “Кобзаря” була вища, як зараз, — розповідає 96річний маестро Муравський. — Тоді частіше й більше його читали, співали. Пригадую, коли я працював у капелі “Трембіта” у Львові, то в Шевченківські дні хор співав у філармонії п’ять концертів щодня, і завжди були аншлаги. А ще ж і по районах їздили. Таке було ставлення до Шевченка. А тепер співаних творів із “Кобзаря” знають дуже мало, всього декілька. А в моєму розпорядженні є 157 хорових творів. І мій заповітний задум – записати всі хорові твори на слова Тараса Шевченка. І я й досі живу цією мрією. Звучання “Пісенного “Кобзаря” має бути на рівні геніальної Шевченкової поезії. Я так люблю й так тонко чую Шевченка, бо його слова йдуть від самого серця! Шевченкова поезія легко кладеться на музику й легко співається, бо вона сповнена живим мелодійним звучанням. І виконані зі взірцевим хором записи стануть доступні людям: вони розійдуться по школах, закладах культури, по церквах, і їх можна буде чути повсякчас. І так ми згадуватимемо Шевченка не тільки в день народження й день пам’яті, а щодня й глибше пізнаватимемо його, й оживатимемо душами…”.
…Тож у заповненій залі панує атмосфера радості: всі в передчутті свята, а за лаштунками тремтливе дитяче хвилювання учасників дійства. Одна мить, і погляди та серця прикуто до врочистої сцени, де обдарована молодь, стипендіати фонду, влаштували дивовижне свято духовності. Благодійний концерт талантів розпочато!
Відкрила концерт лірична мелодія скрипки… Ансамбль скрипалів “Сельсебіль” Кримського інженернопедагогічного університету (керівник — заслужений працівник освіти АР Крим Зарема Алієва) виконав “Вальс до драми М. Лермонтова “Маскарад” (А. Хачатурян) та “Романс” (Г. Свиридов). Продовжили урочистості юні піаністи, брати Богдан та Андрій Топорівські, які з перших кроків усе роблять разом… “Увертюра до кінофільму “Шерлок Холмс” (К. Данькевич) (викладач — заслужена артистка України Наталя Роменська) у виконанні хлопчиків зірвала зливу оплесків. Неповторний голос дівчинки з далекого села на Тернопільщині Ірини Українець також не залишив нікого байдужим. Іринка заспівала “Арію Джоконди із опери “Джоконда” (партія фортепіано — лауреат міжнародних конкурсів Анастасія Тітович). Ніби зачарував гостей порухом смичка талановитий скрипаль Назар Федюк, який за сім років творчої діяльності має 19 найрізноманітніших перемог на всеукраїнських і міжнародних конкурсах. Хлопчик виконав “Карменфантазію” (Ф. Ваксман) (партія фортепіано — Марія Вишковська). Марійка Усіченко із Черкас подарувала “Пісню Лади” (В. Федоров) у супроводі Київського камерного ансамблю “Контрасти КиївКлассік” (керівник — народна артистка України Євгенія Басалаєва). У сім рочків дівчинка стала переможницею Всеукраїнського фестивалю “Садок вишневий коло хати”. Переможець семи всеукраїнських конкурсів полтавчанин Станіслав Зубар продовжив свято глибокосяжною піснею “Дивлюсь я на небо…” на вірші М. Петренка.
Ім’я наступної учасниці концерту Соломійки Лук’янець відоме і знане далеко за межами України — дівчинка переможниця “Нової дитячої хвилі — 2009”, третього міжнародного конкурсу юних вокалістів у Петербурзі та лауреат інших міжнародних конкурсів. Тож “АвеМарія” (Й. С. Бах, Ш. Гуно) та “Соловей” (О. Аляб’єв, вірші Л. Дельвіга) у її виконанні ще довго лунатиме у серцях глядачів. Долучилися до дійства і вихованці Опішнянського колегіуму мистецтв. “Ви опікуєтеся дітьми всієї України, які є нашим майбутнім. Якби такою справою займалися всі достойники нашої держави, то цей концерт тривав би роками…”, — звернулася зі словами вдячності директор Опішнянського колегіуму мистецтв Людмила Овчаренко. Гості з опішнянської землі приїхали із незвичайним букетом, виготовленим із гончарних виробів. Він увібрав у себе все тепло і майстерність рідного краю — тут і соняхи, і мальви, і волошки… і головне — він ніколи не зів’яне!
Гуморесками Павла Глазового потішили глядачів вихованець Опішнянського колегіуму мистецтв Антон Рокита та Артур Писаренко із с. Якимове Полтавської області. Святкову естафету продовжила ритмічна композиція “Джада” (Боб Карлтон) у виконанні джазоркестру “Little Band AcademiA” (художній керівник — заслужений діяч мистецтв України Віктор Басюк). Ансамбль “Веселі ложкарі” Комсомольського селищного Палацу культури Харківської області виступили під російські народні пісні “Коробейники” та “Выйду ль я на реченьку” (керівник — заслужений працівник культури України Валентина Біленька). Не забарилися вітання зі славної Чернігівщини. Молодіжний хор “Світич” Ніжинського державного університету імені Миколи Гоголя (керівникидиригенти — заслужені діячі мистецтв України Людмила Шумська, Людмила Костенко) привіз музичний дарунок — українську народну пісню “Щедрик” та фрагмент із мюзиклу “The cats”. Хор — лауреат 10 міжнародних конкурсів та володар золотої медалі Першої всеукраїнської хорової олімпіади. А завершилося свято піснею “Многії літа” у виконанні всіх учасників концерту. Тож хочеться сподіватися, що благодійна діяльність фонду “Україна” набиратиме нових обертів…

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment