Уляна ВОЛІКОВСЬКА
Сім кольорів райдуги, сім нот, сім різнокольорових пелюсток чарівної квітки бажань… Це магічне число зібрало в Колонному залі імені М. Лисенка Національної філармонії України друзів Президентського фонду Леоніда Кучми “Україна”, якому сьогоріч виповнилося сім років… Варто зауважити, що за час існування фонд започаткував і реалізував чимало проектів. Це, наприклад, комплекс заходів, спрямованих на утвердження престижу та популярності української культури і національного мистецтва під назвою “Пам’ять серця”; проект “Підтримка сільських бібліотек”, спрямований на пропаганду української книжки і поповнення книжкових фондів сільських бібліотек тощо.
На вечорі було представлено альбом із трьох компактдисків “Пісенний Кобзар”. Диригує Павло Муравський”. Це тільки початок здійснення задуманого Павлом Муравським грандіозного суспільно значущого задуму — явити Україні й світові третину “Кобзаря”, покладеного на музику. Фонд “Україна” профінансував випуск цього альбому з наявних у фондах Національної радіокомпанії України записів 30 хорових творів, які маестро здійснив свого часу з капелами “Трембіта”, “Думка”, хорами Українського радіо та Київської державної консерваторії імені П. І. Чайковського. “Колись у людей любов і повага до “Кобзаря” була вища, як зараз, — розповідає 96річний маестро Муравський. — Тоді частіше й більше його читали, співали. Пригадую, коли я працював у капелі “Трембіта” у Львові, то в Шевченківські дні хор співав у філармонії п’ять концертів щодня, і завжди були аншлаги. А ще ж і по районах їздили. Таке було ставлення до Шевченка. А тепер співаних творів із “Кобзаря” знають дуже мало, всього декілька. А в моєму розпорядженні є 157 хорових творів. І мій заповітний задум – записати всі хорові твори на слова Тараса Шевченка. І я й досі живу цією мрією. Звучання “Пісенного “Кобзаря” має бути на рівні геніальної Шевченкової поезії. Я так люблю й так тонко чую Шевченка, бо його слова йдуть від самого серця! Шевченкова поезія легко кладеться на музику й легко співається, бо вона сповнена живим мелодійним звучанням. І виконані зі взірцевим хором записи стануть доступні людям: вони розійдуться по школах, закладах культури, по церквах, і їх можна буде чути повсякчас. І так ми згадуватимемо Шевченка не тільки в день народження й день пам’яті, а щодня й глибше пізнаватимемо його, й оживатимемо душами…”.
…Тож у заповненій залі панує атмосфера радості: всі в передчутті свята, а за лаштунками тремтливе дитяче хвилювання учасників дійства. Одна мить, і погляди та серця прикуто до врочистої сцени, де обдарована молодь, стипендіати фонду, влаштували дивовижне свято духовності. Благодійний концерт талантів розпочато!
Відкрила концерт лірична мелодія скрипки… Ансамбль скрипалів “Сельсебіль” Кримського інженернопедагогічного університету (керівник — заслужений працівник освіти АР Крим Зарема Алієва) виконав “Вальс до драми М. Лермонтова “Маскарад” (А. Хачатурян) та “Романс” (Г. Свиридов). Продовжили урочистості юні піаністи, брати Богдан та Андрій Топорівські, які з перших кроків усе роблять разом… “Увертюра до кінофільму “Шерлок Холмс” (К. Данькевич) (викладач — заслужена артистка України Наталя Роменська) у виконанні хлопчиків зірвала зливу оплесків. Неповторний голос дівчинки з далекого села на Тернопільщині Ірини Українець також не залишив нікого байдужим. Іринка заспівала “Арію Джоконди із опери “Джоконда” (партія фортепіано — лауреат міжнародних конкурсів Анастасія Тітович). Ніби зачарував гостей порухом смичка талановитий скрипаль Назар Федюк, який за сім років творчої діяльності має 19 найрізноманітніших перемог на всеукраїнських і міжнародних конкурсах. Хлопчик виконав “Карменфантазію” (Ф. Ваксман) (партія фортепіано — Марія Вишковська). Марійка Усіченко із Черкас подарувала “Пісню Лади” (В. Федоров) у супроводі Київського камерного ансамблю “Контрасти КиївКлассік” (керівник — народна артистка України Євгенія Басалаєва). У сім рочків дівчинка стала переможницею Всеукраїнського фестивалю “Садок вишневий коло хати”. Переможець семи всеукраїнських конкурсів полтавчанин Станіслав Зубар продовжив свято глибокосяжною піснею “Дивлюсь я на небо…” на вірші М. Петренка.
Ім’я наступної учасниці концерту Соломійки Лук’янець відоме і знане далеко за межами України — дівчинка переможниця “Нової дитячої хвилі — 2009”, третього міжнародного конкурсу юних вокалістів у Петербурзі та лауреат інших міжнародних конкурсів. Тож “АвеМарія” (Й. С. Бах, Ш. Гуно) та “Соловей” (О. Аляб’єв, вірші Л. Дельвіга) у її виконанні ще довго лунатиме у серцях глядачів. Долучилися до дійства і вихованці Опішнянського колегіуму мистецтв. “Ви опікуєтеся дітьми всієї України, які є нашим майбутнім. Якби такою справою займалися всі достойники нашої держави, то цей концерт тривав би роками…”, — звернулася зі словами вдячності директор Опішнянського колегіуму мистецтв Людмила Овчаренко. Гості з опішнянської землі приїхали із незвичайним букетом, виготовленим із гончарних виробів. Він увібрав у себе все тепло і майстерність рідного краю — тут і соняхи, і мальви, і волошки… і головне — він ніколи не зів’яне!
Гуморесками Павла Глазового потішили глядачів вихованець Опішнянського колегіуму мистецтв Антон Рокита та Артур Писаренко із с. Якимове Полтавської області. Святкову естафету продовжила ритмічна композиція “Джада” (Боб Карлтон) у виконанні джазоркестру “Little Band AcademiA” (художній керівник — заслужений діяч мистецтв України Віктор Басюк). Ансамбль “Веселі ложкарі” Комсомольського селищного Палацу культури Харківської області виступили під російські народні пісні “Коробейники” та “Выйду ль я на реченьку” (керівник — заслужений працівник культури України Валентина Біленька). Не забарилися вітання зі славної Чернігівщини. Молодіжний хор “Світич” Ніжинського державного університету імені Миколи Гоголя (керівникидиригенти — заслужені діячі мистецтв України Людмила Шумська, Людмила Костенко) привіз музичний дарунок — українську народну пісню “Щедрик” та фрагмент із мюзиклу “The cats”. Хор — лауреат 10 міжнародних конкурсів та володар золотої медалі Першої всеукраїнської хорової олімпіади. А завершилося свято піснею “Многії літа” у виконанні всіх учасників концерту. Тож хочеться сподіватися, що благодійна діяльність фонду “Україна” набиратиме нових обертів…