ЩО В АКТИВІ?

Олексій ШЕВЧЕНКО,
голова правління Сумської обласної організації “Просвіти”

Сумській обласній організації у нерівній боротьбі вдалося зберегти частину приміщення, яке розташоване в центрі Сум біля пам’ятника Тарасу Шевченку.
Незаконно відібравши в “Просвіти” близько 150 кв. м площі, для того, щоб витіснити нас із приміщення взагалі, і при цьому удавати благодіяння, депутати міськради поставили перед нами дилему: або “Просвіта” виконає ремонт, реконструкцію та добудову на першому поверсі будинку, у якому перебуває, або нашу площу віддадуть тим, хто цей ремонт зробить.
Не маючи підтримки від влади, завдяки неймовірним зусиллям ми не лише зробили ремонт, а ще й започаткували Український культурнодуховний центр “Світлиця”. Усього нами було виконано робіт більше ніж на 70000 гривень.
Нині “Світлиця” поступово наповнюється духовним змістом, діє система оповіщення про українські події в місті. Таким чином ми хочемо створити традицію підтримки українцями українського. Вже понад півроку постійно діє виставка “Україніка”. Поки що зупинилися на дитячих творах, через їхню світлу енергетику. Розпочав роботу “Український кіноклуб”. Зібрано хорошу бібліотеку. Постійно збирається Рада українських патріотичних осередків. Завдяки діяльності Ради вдалося здійснити три досить потужні акції: пікетування Сумської обласної державної адміністрації проти прийняття нового “Закону про мови”, антимітинг у день жовтневого перевороту та вшанування жертв Голодомору. Розпочато проект “Український комп’ютер”, який осягає не лише об’єднання охочих українізувати комп’ютери та комп’ютерний простір, а й участь у місцевих інформаційних війнах на Форумах, де українці у меншості. Така робота зумовила створення “Української інформаційної скарбниці”, де розпочали збирати найцікавіше і найпереконливіше про Україну та українців. Маємо ще один дуже важливий проект — збираємо матеріали “Літопису українського патріотичного руху Сумщини” за всі часи. Плануємо відновлення проекту “Пісня для душі”, адже українці вже забувають свої пісні. Декілька років займаємо призові місця у Всеукраїнському конкурсі ВУТ “Просвіта” ім. Тараса Шевченка “Диво калинове”.
Майже у всіх навчальних закладах міста знайшли людей, які переймаються українськими інтересами. Нині вони створюють там українські осередки.
Незважаючи на проблеми виживання, працюють і районні осередки “Просвіти”. Найбільше вдається Кролевецькому — голова П. О. Бондарець, почесний голова Н. П. Вітушко, Недригайлівському — голова В. І. Рева, заступник І. К. Абаровський, Конотопському — голова О. Д. Банитюк, заступник З. В. Шалівська, Глухівському — голова В. М. Куриленко, заступник М. П. Гурець, Шосткинському — голова В. В. Терлецький, заступник Н. М. Смикодуб, Охтирському — О. М. Скиба. Особливо важко працювати в російських районах, наприклад, Путивльському. Але голова осередку
А. В. Маланюк міцно тримає прапор українства в Путивлі.
Велика проблема — відсутність фінансування. Варто зауважити: якби не криза, благодійники, яких вдалося знайти, повністю забезпечили б матеріальні потреби діяльності товариства.
Не менша проблема — зрадництво. Проти створення Українського дому в Сумах, наприклад, проголосувала колишній керівник ОУН у Сумах Алла Ярова — нині проректор Академії банківської справи у Сумах, відома у певних колах Києва та Західної України як велика українська патріотка. Так само проголосував один із колишніх активістів СУМ Віктор Бобиренко. Тоді він був начальником Управління СОДА сім’ї, молоді та спорту, нині голова Сумської обласної організації “За Україну”. Прикро те, що лише один голос усе вирішив. Площі були передані приватному підприємцю, редактору російськомовної газети “Панорама” Євгену Положію, який виховав “кадра” Савіна, який працював у цій газеті та організував глумління над українськими символами на Говерлі. Є. Положій — син відомого українського письменника, пише прозу українською мовою теж, видає книжки. Його теж, можливо з подачі А. Ярової, в Західній Україні вважають великим патріотом. Тому у грудні він планує побувати з презентаціями в ІваноФранківську, Тернополі та Львові.
Кількість активних українців у нас відповідна відсотку української інформації в інформаційному просторі. Але ці люди — справжня еліта, бо з них почалося народження української України на Сумщині.
Три обласні російськомовні газети з величезним накладом роками принципово не висвітлюють життя української громади. Якщо і висвітлюють — то рідко і лише негативно. Українськомовні газети або з малим накладом, або оглядаються на владу. Телекомпанія “Відікон”, яку придбали донецькі, вже років зо два не висвітлює подій, які організовують українці. Потрапити на АТВ — телебачення Банківської академії — після того, як ректор Анатолій Єпіфанов призначив його керівником демонстративного українофоба Петра Гученка, українцям не варто й мріяти. Зараз це телебачення демонструє радянські фільми. Відчуваємо деяку підтримку лише з боку обласних радіо й телебачення. Частково інформаційну блокаду вдається долати через проукраїнських журналістів.
Щоб хоч якось вирішити цю проблему, намагаємося активніше працювати в Інтернеті: створюємо власний сайт і колективний сайт Української громади Сумщини. Плануємо видавати листівки та брошури. Якщо влада не розгромить українські організації — ми скоро переможемо.

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment