КОНСОЛІДУЄМО ДЕРЖАВНИЦЬКІ СИЛИ

p7044419
Степан Волковецький (у центрі) з просвітянами

Коли мені щастить побувати у просвітян Івано-Франківщини, я їм по-доброму заздрю. Адже вони працюють в умовах підтримки й розуміння з боку своєї громади, їхні починання суголосні прагненням людей, що є далеко не в кожному регіоні. Про те, що зроблено просвітянами останнім часом, про плани на майбутнє розмовляємо з головою облоб’єднання “Просвіти” Степаном ВОЛКОВЕЦЬКИМ.

Надія КИР’ЯН
Фото автора

— Степане Васильовичу, як Ви оцінюєте роль “Просвіти” в сьогоденні?
— “Просвіта” — найдавніша громадська організація, за плечима якої майже півтора століття активної державницької діяльності, яка виховала багато поколінь українських патріотів, розбудила українську націю для державного життя. Минулий рік, на моє переконання, ще раз підтвердив, що потреба в такій організації особливо зростає, тому що політичні партії, яких у нас нараховується понад півтори сотні, більше роз’єднують людей, ніж об’єднують. Сьогодні немає жодної політичної партії, яка була б центром консолідації державницьких сил в Україні. У цьому сенсі “Просвіта” займає особливе становище серед громадських організацій. Це довела діяльність нашої обласної “Просвіти”, яка стала центром об’єднання патріотичних сил області. На основі “Просвіти” створено обласну організацію Комітету захисту України, куди входять основні опозиційні політичні сили області.
Я маю честь разом із моїм побратимом, депутатом першого скликання Дмитром Захаруком очолювати цю організацію. “Просвіта” стала місцем, де збираються різні політичні сили, які так складно приходять до спільної платформи. У цьому основна проблема нашого суспільства. Це стосується не тільки Івано-Франківської області, а й усієї України. Потреба активізації діяльності “Просвіти” особливо зростає в теперішніх умовах, коли переслідується все українське і коли під загрозу поставлено сам факт існування Української держави, яка стає все більш зросійщеною.
— Що цікавого подарував просвітянам минулий рік?
— Минулого року, окрім політичного складника, ми багато попрацювали над реалізацією концепції відродження “Просвіти”, яка була нами розроблена ще 2004 року. Ця концепція полягає в тому, щоб відновити давню історичну галицьку традицію: щоб у кожному населеному пункті був міцний просвітянський осередок, який би об’єднував найактивніше національно свідоме ядро, куди входив би і сільський священик, і директор школи, і керівник будинку культури, і сільський голова, і найбільш свідомі громадяни, ґазди. Так колись було. Якби скрізь були такі міцні осередки, ми мали б іншу політичну картину в масштабах усієї України. Ми мали б прообраз того громадянського суспільства, яке є основою цивілізованого розвитку будь-якої держави. Громадянське суспільство визначається не так наявністю політичних партій, особливо в такій великій кількості, як посиленням ролі громадських організацій, серед яких я виділив би “Просвіту”, з її славними історичними традиціями. Тому завдання відродження “Просвіт” у кожному селі й у кожному колективі міста стояло й стоятиме перед нами. Поки що ми далекі від повного вирішення цього завдання, але певні успіхи є, у багатьох селах осередки відроджено. Ми використовуємо і певний рівень фінансування з обласного бюджету, і можливості гарного приміщення Народного дому. Далеко не кожна обласна “Просвіта” має таке приміщення. Окрім усього, випускаємо нашу просвітянську газету “Галицька Просвіта”. У нашому розпорядженні й автобус, хоча не завжди вистачає коштів на його повноцінне використання.
Роботу ми побудували за секційним принципом. У нас є краєзнавчі секції, члени яких досліджують історію краю. Дуже плідно працює відомий краєзнавець Петро Арсенич. Є напрям охорони здоров’я. У цій галузі працюють відомі науковці, лікарі. Серед них професор Івано-Франківського національного медичного університету Степан Геник, заслужений лікар України Євген Романишин і багато інших. Нещодавно створили нову секцію — екологічну. Екологічні проблеми, і в цілому по Україні, і в області дуже важливі. Ще одним із нових напрямів роботи є секція “Нова українська родина”. Тут є що сказати нашим відомим громадським діячам, наприклад, Дмитрові Захаруку, авторові фундаментальної праці з концепції нової української родини як основи майбутнього українського суспільства. Професор Степан Геник також автор багатьох серйозних книжок на цю тему.
— Чи залучаєте до роботи молодь?
— Робота з молоддю — на одному з чільних місць. “Просвіта” — найдавніша й дуже шанована, принаймні в нашому регіоні, громадська організація. Але її традиції треба не тільки відновити, а й передати молодим. Тому ми взяли курс на активну роботу з молоддю, найперше, студентською. Переобрали керівництво “Молодої Просвіти”, створили веб-сайт, де інформуємо про все нове й важливе, що робиться в “Просвіті”, суспільстві, зокрема подаємо й політичні новини. Молодь нині широко користується Інтернетом. Думаю, що Інтернетом має активно послуговуватися кожна обласна організація. У молодих завжди знайдеться потенціал, креативність, нові ідеї, вони зможуть реалізувати свої наміри в просвітянському руслі, якщо запропонувати їм шлях і просвітянські форми роботи. На це ми розраховуємо.
— Що, на Вашу думку, може зробити “Просвіта” для об’єднання різних регіонів України?
— Плануємо продовжувати співпрацю з просвітянськими організаціями Донецької й Луганської областей. Нещодавно допомагали організувати відпочинок дітей із Донецької області за ініціативи пані Марії Олійник, голови Донецької “Просвіти”. Було дуже втішно й радісно бачити й чути, як донецькі діти разом із нашими колядують, щедрують. Звичайно, лише такими заходами цієї проблеми не вирішиш, але це також важливо.
Державна ідеологія, що властива кожній державі (я можу це кваліфіковано оцінити як колишній посол у кількох країнах), у нас відсутня, її не було і, на жаль, немає. Тут “Просвіта” заповнює величезний вакуум і робить усе можливе, щоб така ідеологічна робота виконувалася, наскільки ми можемо. Це так само стосується й програми “Схід—Захід” на зближення українських регіонів. На тому, що через історичні обставини регіони різняться, дуже часто спекулюють політики, антиукраїнські сили. Хотів би нагадати, що ще в 1996—1997 роках Рада “Просвіти” нашої області прийняла рішення про доцільність загальнодержавної програми зближення українських регіонів. Ми обґрунтували й показали, як це можна зробити за всіма напрямами державного, громадського, суспільного життя: в галузях культури, науки, економіки, охорони здоров’я, медицини, співпраці з вищими навчальними закладами тощо. Хіба немає спільних проблем на Сході й Заході? Враховуючи важливість цієї проблеми, держава повинна була б використати можливість створення спільних підприємств із бізнесових структур Сходу й Заходу, надавати преференції такому руху. Це треба було робити, починаючи від проголошення незалежності. Якби була державна воля, ми, без сумніву, не мали б цієї проблеми, яка є настільки гострою, що загрожує цілісності й державній незалежності України. Якоюсь мірою ми, просвітяни, намагаємося цьому зарадити, але, звісно, без державної політики, без волі наших державних мужів вирішити проблему повністю не можна.
— Ми були присутні на відкритій спільній сесії обласної та районних рад Івано-Франківщини, які висловили протест проти незаконних рішень судів України. Прокоментуйте цю подію.
— Щодо загроз і викликів, які стоять перед нашим суспільством. Нині до влади прийшли люди малоосвічені, неукраїнської культури, люди, які окрім своїх особистих інтересів, здається, ні на чому не розуміються і нічим іншим не цікавляться, які обіцяють одне, а роблять зовсім інше. Візьмемо, до прикладу, реформи. Українській державі вони справді потрібні. Але в чому вони полягають? От уже майже рік, як у нас нова влада, а реформ не видно в жодній галузі. Робляться певні кроки, наприклад, у державному управлінні. Але ж скорочення державного апарату — це ще не реформа. Як державний службовець першого рангу, можу сказати, що реформа полягає в іншому. Головний акцент має бути поставлений на функціональне забезпечення, а вже відтак говорити про кадри. Багато питань і до податкової реформи, й до пенсійної, яку планують, тощо. Але найбільше, що хвилює мене особисто і всіх людей, яким близька українська ідея, — це антиукраїнська сутність діяльності нинішнього уряду Януковича—Азарова—Табачника. Так його називаємо, тому що саме у постаті Табачника найяскравіше зосереджено все те, що робиться нині проти України. Тому цілком логічно, що Львівська, Івано-Франківська й Тернопільська обласні ради виступають проти антиукраїнських рішень. І ми з моїм побратимом Дмитром Захаруком як депутати обласної ради брали участь у такому дійстві. Ми протестуємо. Щоб ніхто не думав, що Україна після проголошення незалежності так легко може віддати ті позиції, які у важкій боротьбі завойовані не тільки нами, а й попередніми поколіннями. Якщо згадати нашу історію, то мільйони людей ставили собі за мету зміцнити чи відновити Українську державу.     І після того, коли ми зробили певні кроки в цьому напрямку, тепер йдеться фактично про зведення нанівець наших досягнень. Відомо ж бо, що, окрім національної ідеї, іншої основи для побудови сильної, успішної й перспективної держави у світі не існує. Немає у світі жодної держави, яка була б побудована на чомусь іншому й була успішною.
Факти свідчать, що нинішня влада взяла курс на побудову ще однієї Російської держави, яка називається Україною. Згідно з міжнародним правом, кожна нація має право на свою державу, на самовизначення. Якщо говорити про російську націю, то вона самовизначилася, має найбільшу територію серед усіх держав світу. Але порушується питання про те, щоб була ще одна російська держава. А де ж титульна українська нація, де ж наша історія, а де, врешті, наше право на те, щоб ми в рамках своєї держави розвивали суспільство й забезпечували майбутнє наших дітей, наступних поколінь? Очевидно, що цього права нас намагаються позбавити, і тому ми протестуємо й будемо протестувати, якщо наші права порушуватимуть. Переконаний, що за нами сьогодні більшість у наших областях, завтра буде більшість в інших областях, і найперше на Сході, коли східні українці побачать абсурдність того, що відбувається, і невідповідність зробленим справам тих обіцянок, які давав нинішній режим і політичні сили. До речі, ця перевага, як на мене, непереконлива, тому що за нинішнього президента проголосували лише близько третини виборців. І тільки завдяки роз’єднаності демократичних і свідомих патріотичних сил маємо нинішню ситуацію. Тому перший висновок, який варто зробити із цього політичного уроку: нам треба бути організованими. Якщо розібратися в нинішній і давній нашій історії, стає зрозуміло: програвали ми не тому, що слабші, а тому, що були неорганізовані. Завдання “Просвіти”, очевидно, й полягає в тому, щоб просвітлювати, показувати людям ту перспективу і шляхи, якими ми повинні рухатися вперед як свідомі люди, як організована нація.

Поділись і насолодись:
 • Blogosvit
 • del.icio.us
 • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
 • Facebook
 • Google
 • LinkedIn
 • MyNews
 • Роздрукуй на пам’ять!
 • Technorati
 • TwitThis

Related posts

One thought on “КОНСОЛІДУЄМО ДЕРЖАВНИЦЬКІ СИЛИ

 1. Leonid

  Отак би всій “Просвіті”, по всій Україні,як робить С.Волковецький і його однодумці !Де ж Правління?Де Головна рада? Де обіцяні давно поради про роботу в нових реаліях?Коли буде реакція на заклики О.Солецького?! Мабуть,прийшов час таким як С.Волковецькй очолити ВУТ “Просвіта”.

Leave a Comment