Крутянська ікона Божої Матері — це єднання неба і землі

Героїчний подвиг молодих українців під Крутами давно став символом мужності й любові до України. Однак не всі знають, що в іконостасі Свято-Покровської церкви, що на Подолі в Києві, є ікона “Крутянська Божа Матір”, яка єднає навколо себе вірних синів нашої держави, проливає заспокійливий бальзам на роз’ятрену душу.
Про створення ікони та її символіку розповідає настоятель Свято-Покровської церкви отець Володимир ЧЕРПАК.

— Владико Володимире, як з’явилася ідея створення ікони?
— Ідея увіковічнення у церкві мужнього вчинку дітей, що полягли під Крутами, виникла в мене давно. Ми разом із художником Феодосієм Гуменюком створили ікону всіх святих новомучеників землі української і присвятили її Крутянському бою. Художник використовував ті скупі архівні матеріали, які були нам доступні.
Працювали довго — я корегував роботу, а Феодосій Гуменюк малював так, як Господь посилав йому на душу. Недарма говорять, що пензлем художника керує янгол.
— Що символізує ікона мучеників українських і намісна ікона Крутянської Божої Матері?
— Коли нависла загроза над Батьківщиною, діти, не маючи військової освіти, вийшли на її захист. Вони проявили такий патріотизм і відвагу, що гідні наслідування нашими сучасниками.
Божа Матір покриває все те зло, яке є на землі і до якого ми звикли, і яке ми, власне, заробили своїм беззаконням, своїми гріхами. Над усім цим стоїть любляча матір усього світу — Божа Матір.
Наші вороги кажуть, що ми “нарісовалі Бандєру с Петлюрой”. Просто в художника була така мета: він відобразив змагання українського народу за свою незалежність, тому на іконі видно і жовто-блакитні знамена, і червоно-чорні.
На іконі всі живі — це утвердження того, що для Господа немає мертвих. Крутянська ікона Божої Матері — це єднання неба і землі, єднання земної і небесної України. На іконі видно, як янголи благословляють землю українську, це символ нашої незалежності й автокефалії нашої церкви.
Крутянська ікона Божої Матері вказує нам на те, що всі люди і всі народи однакові перед Богом, і не можна, щоб один народ пригнічував іншого.
— Як сприймають ікону парафіяни?
— Я дуже люблю цю ікону, бо вона мене заспокоює, коли на душі тяжко. Мої парафіяни кажуть, що коли їм зовсім погано, вони приходять до церкви, моляться і отримують допомогу від Божої Матері і від тих юнаків, які загинули під Крутами. Деяким навіть ввижається, що ікона починає мироточити.
Часто спостерігаю, що до ікони підходить багато молодих, які щиро моляться. Від ікони “Крутянська Божа Матір” іде благодать, хоч вона новоявлена і написана нашим сучасником.

Спілкувалася Наталія АНТОНЮК

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment