ВИКЛИК, ЩО ГУРТУЄ ГРОМАДСЬКІСТЬ

img_2242Надія КИР’ЯН

7 лютого у приміщенні Центру національного відродження ВУТ “Просвіта” ім. Тараса Шевченка організувало прес-конференцію “Закриття українських шкіл Донбасу: виклик, що гуртує громадськість”.

Активісти батьківських комітетів українських шкіл Донеччини та Луганщини розповіли про систематичні порушення прав учнів на навчання українською мовою у своїх школах. Про ситуацію в Донецьку розповів представник батьківського комітету, студент Донецького державного інституту штучного інтелекту Дмитро Дядик. Він сказав, що не бачить логіки у діях керівництва, яке закриває саме українські школи. Наприклад, українську школу № 136 закривають нібито у зв’язку з малою кількістю учнів (570). У той же час школярів спрямовують навчатися до російської школи № 120, де учнів значно менше (лише трохи більше 400) і є багато запитань і щодо самого приміщення школи, і до її місця розташування.
Активістка батьківського комітету з української школи № 15 І—ІІІ ступенів м. Красний Луч Наталія Осипова повідомила, що на Луганщині діти бажають вчити українську мову й самі послали її до Києва, щоб відстояти їхні права. “Наші діти — переможці різноманітних мистецьких конкурсів, лауреати, дипломанти, тут прекрасний учительський колектив. І таку школу хочуть закрити?” — обурюється пані Наталія. Її підтримала ще одна представниця з Красного Луча Ірина Тищенко: “Рівень освіти залежить від учителів, які мають відповідний статус і мають бути захищені. А на наших учителів постійно здійснюється тиск. Один з аргументів — мала наповнюваність класів. Але яка може бути наповнюваність, коли батькам постійно кажуть, що школу закриватимуть?”
Ситуацію із закриттям українських шкіл прокоментували професори-мовознавці Іван Ющук та Олександр Пономарів, народний депутат України Юрій Гнаткевич, який під час прес-конференції підписав звернення з цього приводу до керівництва держави та місцевих керівників, зокрема, до президента України В. Ф. Януковича, прем’єр-міністра М. Я. Азарова, міністра освіти, науки, молоді та спорту Д. В. Табачника, голови Донецької ОДА А. М. Близнюка та Луганської ОДА В. М. Пристюка, прокурора Донецької області В. І. Гальцова, прокурора Луганської області М. Г. Бескишкого, начальника Головного управління освіти та науки Донецької ОДА Ю. І. Соловйова, начальника Головного управління освіти та науки Луганської ОДА І. І. Цимбала, Краснолуцького міського голови М. В. Філіпової.
Окрім Юрія Гнаткевича, звернення підписали голова ВУТ “Просвіта” ім. Тараса Шевченка Павло Мовчан, голова Комітету ВР України з питань культури і духовності Володимир Яворівський, голова Комітету ВР із питань освіти і науки, міністр освіти і науки опозиційного уряду Володимир Полохало, народний депутат Тарас Чорновіл. Звернення відкрите для підписання іншими народними депутатами.
“Ця проблема стосується не лише Донеччини й Луганщини. Громадськість усієї України повинна підтримати батьків, які відстоюють права своїх дітей на здобуття освіти державною мовою”, — закликали промовці.
Насамкінець відповідальний секретар “Просвіти” Микола Нестерчук подарував представникам Донеччини й Луганщини “Кобзарі” Тараса Шевченка, словники та компакт-диски з українськими казками, піснями та записами українських обрядів.

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment