ЛЮДИНА «СРІБНОГО ВІКУ»

15 лютого минає 180 років від дня народження видатного чеського науковця, архітектора, одного із засновників Празької академії мистецтв — Йозефа Главки. Він розробив креслення понад 150 будівель у Відні, Празі й інших містах. Але найкращим його витвором вважають ансамбль Резиденції Буковинських митрополитів у Чернівцях.

“БУДЬТЕ ЧЕСНИМИ І ВЕЛИКОДУШНИМИ ТВОРЦЯМИ, А НЕ РУЙНІВНИКАМИ”
Йозеф Главка народився 15 лютого 1831 року в містечку Пршештице неподалік від міста Пльзень, Королівство Богемія, тепер Пльзеньський край.
Середню освіту здобув у гімназії в Клатовіце. А 1848 року вступив на навчання і завершив курс у реальному училищі в Празі, відтак 1851 року вступив до Празького політехнічного інституту, де закінчив курс під керівництвом професора Візенфельда і вступив до Віденської академії образотворчих мистецтв на кафедру професорів Едуарда фон де Нюлля і Августа Зиккардсбурга — відомих знавців і поціновувачів Ренесансу. Паралельно з навчанням Главка працював на будівництві, оволодіваючи професією каменяра. Починаючи з 1854 року, він постійно брав участь у розробці конкурсних проектів, використовуючи це як можливість заявити про себе. Перша державна премія, яку він отримав, відкрила перед ним двері майстерні Франца (Індржиха) Ферстля, автора відомих архітектурних проектів. Інша конкурсна робота — проект Національного театру в Празі на березі Влтави — принесла Главці премію — 100 злотих і стипендію, завдяки якій він мав можливість три роки подорожувати Європою. Після того, як Главка завершив свої студії, чеський архітектор Франтішек Шебек пішов у відставку і залишив йому свою щойно засновану архітектурну компанію (бюро) у Відні. Главка та його бюро здійснили будівництво значних архітектурних проектів, зокрема будівлі Віденської опери, обласної пологової лікарні в Празі. Напередодні повернення до Відня, Йозеф Главка розробив конкурсний проект реконструкції Флорентійського собору Санта Марія дель Фьоре. Попри те, що робота не отримала першого місця, вона привернула увагу австрійського Міністерства культів, яке саме займалося пошуком архітектора на виконання проекту Резиденції Буковинських митрополитів і Далмації. Після знайомства і перемовин із Буковинським митрополитом Гакманом вибір остаточно було зупинено на кандидатурі Главки. І вже 1864 року він не тільки очолив будівництво комплексу Резиденції в Чернівцях, Відні, Празі, а й паралельно проектував Вірмено-католицьку церкву в Чернівцях. 1869 року Йозеф Главка тяжко занедужав: його спаралізувало і він змушений був залишити Буковину і повернутися до батькового замку, де провів кілька років у інвалідному візку. До активного життя Главка повернувся лише 1880 року. Але й після одужання поїхати до Чернівців майстру вже не судилося.
Удома Йозеф Главка заснував благодійний фонд, став меценатом і першим президентом Чеської національної академії мистецтв. Коли 1890 року в результаті повені був значно пошкоджений празький Карлів міст, Главка і своїм коштом, і створенням спеціального фонду допоміг у відновленні пам’ятки в її історичному вигляді. Всіляко допомагав талановитій молоді. Піклуючись про малозабезпечених студентів, надав власні кошти на спорудження гуртожитку на вулиці Єнштейнська. З нагоди його відкриття він сказав: “Будьте чесними і великодушними творцями, а не руйнівниками”.
1904 року Главка заповів свій Лужанський замок, а також усі статки “Фундації Йозефа, Марії та Зденки Главок” Празькій академії.
Помер митець у селі Лужани під Прагою 11 березня 1908 року в родовому маєтку. У Чернівцях Главці встановлено пам’ятник — у парку за Резиденцією Буковинських митрополитів.

НАЙКРАЩІ ДІТИЩА
ГЛАВКИ У ЧЕРНІВЦЯХ

Архітектурна перлина краю — Резиденція Буковинських митрополитів
У свої 29 років Йозеф Главка створив проект майбутньої резиденції, за який неодноразово отримував призові місця на відомих конкурсах. 1864 року Главка розпочав її будівництво. Масштаб робіт був грандіозним! Сама споруда резиденції має три корпуси: ліворуч знаходились аудиторії, бібліотека та спальні теологічного факультету й семінарської церкви, посередині — митрополичий палац, праворуч — дяківська школа, монастир, музей і фабрика з виготовлення свічок.
Ідеологічним ключем об’ємно-просторової архітектурної композиції комплексу є догмат Святої Трійці: триєдине начало — Батько, Син і Святий Дух. Мотив Трійці присутній у різних елементах архітектури. Загальна композиція ансамблю складається з трьох корпусів, фасад кожного з них відокремлений трьома вертикальними ризалітами. У просторовій композиції три домінанти: вежі домової церкви, церкви Трьох Святителів, годинникової. Також у деталях оздоблення: розподіл площин стін, кількість і форма віконних прорізів, орнаментальний декор. Провідними композиційними елементами є тектонічні об’єми корпусів і простір, а також динамічні композиції покрівель і карнизів будинків.
Варто відзначити, що Главка побудував не лише дивовижно гарну споруду, яку навіть чехи визнають перлиною архітектурного мистецтва, а й продумав план її будівництва настільки точно, що навіть сучасні фахівці схиляються перед його майстерністю. До того ж, майбутню перлину було віддано в руки найкращих світових фахівців, де вони могли втілювати в життя свої найкращі проекти. Так, оздоблювальні роботи з використанням місцевого каменю та кераміки в резиденції виконували віденські художники Карл Йобст та Ів Кляйн, чеський — Карл Свобода, буковинські — Епамінандос Бучевський та Євген Максимович. Художнє різьблення по каменю й ліплення здійснювалося під керівництвом віденського скульптора Гофмана. Тому спорідненість Чернівців із Віднем не викликає сумніву.
Резиденція Буковинських митрополитів — найімпозантніша будова Чернівців. Австро-Угорщина ще не бачила нічого подібного! Архітектурний ансамбль Резиденції Буковинських митрополитів і Далмації в Чернівцях є унікальним витвором колективного людського мистецтва, що синтезує в собі досягнення Західної та Східної цивілізацій і культурної спадщини народів Середземномор’я християнської доби.
Зараз у корпусах колишньої Резиденції розмістилися географічний, філологічний, філософсько-теологічний факультети й факультет іноземних мов Чернівецького національного університету ім. Ю. Федьковича.

Семінарська церква
Трьох Святителів
До ансамблю Резиденції належить чудова семінарська церква Трьох Святителів — Григорія Богослова, Іоанна Златоуста та Василія Великого з оригінальним дерев’яним іконостасом, який зберігся з неушкодженими фресками. Розпочав будівництво храму владика Євген Гакман у квітні 1867 р. Завдяки продуманій архітектурній конструкції в церкві чудова акустика, тому сюди залюбки приходили послухати службу чернівецькі шанувальники церковного співу, які нині знову отримали таку нагоду. Над оздобленням цього храму працювали фахівці високого рівня. Церкву розписував маляр-професор із Відня Карл Йобст. Його пензлю належать темперні розписи з біблійними сюжетами. У 1940 році її закрили. Справжнє церковне життя у ній відновилося аж 1991 року. 1993 року було відкрито теологічне відділення у складі філософсько-теологічного факультету Чернівецького національного університету ім. Юрія Федьковича, а в семінарській церкві студенти-теологи та їхні духовні наставники-викладачі почали проводити богослужіння. Сьогодні церква Трьох Святителів відкрита для туристів, тут відправляють службу в дні найурочистіших православних свят, проводять обряд вінчання.

Буковинський Ландтаг
Блакитна чотириповерхова споруда на Соборній площі, що біля обеліска — будинок колишнього буковинського Ландтагу (органу провінційного самоврядування). Проект будівлі був підготовлений Йозефом Главкою разом із Гаубіцом. Сама споруда виконана у строгих класичних формах. Колони центрального ризаліту, тимпани та сандраки над вікнами другого поверху — все це надає споруді урочистості й величності. Нині тут також знаходиться корпус № 14 Чернівецького національного університету ім. Юрія Федьковича.

“Будинок з левами”
Ця споруда — колишній Палац Юстиції. Її автор — Йозеф Главка. Фасад будинку оздоблено кольоровою керамічною цеглою, яку було виготовлено спеціально для цього палацу, а також керамічними вставками.
Головний фасад увінчано статуями богині правосуддя Феміди та богині кари Немезіди. Головний вхід охороняється від брехні та кривди двома левами. Спорудження цієї будівлі тривало з 1904 до 1906 року. Це одна з найкращих споруд міста. Сьогодні тут знаходиться Чернівецька обласна адміністрація та обласна рада.

Вірмено-католицька церква
Спорудження церкви розпочалося 1869 р. в історичному вірменському кварталі. В архітектурі Вірменської церкви Йозеф Главка оригінально поєднав елементи романського, візантійського й готичного стилів, які були характерні для середньовічних буковинських монастирів, із традиціями вірменського культового зодчества. Храм у плані — латинський хрест: основна нава та дві бокових. Дві високі вежі — справжня окраса споруди. Колись перед святинею стояли статуї апостолів Петра й Павла, які вже за совєтів десь зникли: лишилися тільки постаменти. Дуже цікаве використання купола в зовнішньому декорі. У віконних отворах були розміщені вітражі на релігійну тематику. Завдяки чудовій акустиці храм від самого початку використовували як концертну залу: тут влаштовували вечори церковного співу й музики, звучав орган.
9 жовтня 1875 р. Вірменську церкву було урочисто освячено під титулом св. Апостолів Петра і Павла.
Вірменська громада Чернівців, а з нею і храм проіснували до другого приходу радянської влади у 1944-му. Тоді були заарештовані майже всі заможні чи просто освічені вірмени, які попередньо не встигли чи не захотіли залишити край. Після масової еміграції та арештів Петропавлівська церква втратила майже всіх своїх парафіян. Більшовицька влада закрила храм, і на довгі десятиліття унікальну архітектурну пам’ятку було перетворено на склад.
Тільки у 1992 р. храм нарешті набув гідного вигляду: у відродженій органній залі знову зазвучали звуки музики. Біля храму встановили скульптуру Володимира Гамаля “Ангел милосердя”. Сьогодні в колишній церкві розміщений органний зал Чернівецької обласної філармонії.

Підготувала
Марія ВИШНЕВСЬКА
м. Чернівці

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment