МИХАЙЛО ВАТУЛЯК: «ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ — ЗА НАМИ…»

На запитання кореспондента відповідає віце-президент Ліги українських меценатів Михайло Ватуляк.

— Незабаром буде офіційно закрито одинадцятий Міжнародний конкурс з української мови імені Петра Яцика. Є інформаційний привід підсумувати й проаналізувати всі перипетії цього складного через віроломство очільника Міністерства освіти мовного марафону.
— Так, усе це треба нагадати. Бо дехто чув дзвін, а не знає, де він. Тому ще раз ретроспективно поновлю всю цю історію. Отже, 15 липня 2008 року Міністерство юстиції зареєструвало Міжнародний конкурс з української мови імені Петра Яцика, який (цитую документ) “проводиться згідно з Указом Президента України від 9.11.2007 №1078 “Про Міжнародний конкурс з української мови імені Петра Яцика” з 9 листопада до 20 травня щороку”. Засновниками конкурсу, які несуть відповідальність за нього, зазначено в документі, є Ліга українських меценатів та Міністерство освіти і науки України. Все всім зрозуміло. Якщо до цього юридичного акту конкурс Ліга українських меценатів проводила разом з освітянським міністерством, не перебуваючи в такому офіційному статусі, а просто як добрі партнери, то після реєстрації Мін’юстом вони стали мовби подружжя, яке несе відповідальність за спільне дитя — конкурс.
І раптом торік, якраз напередодні 9 листопада, коли має відбутися офіційне відкриття XI конкурсу, виконавчий директор Ліги Михайло Слабошпицький забив тривогу: Міністерство пускає конкурс ім. П. Яцика під укіс. Сюжет — у дусі українофоба й авантюриста Дмитра Табачника. Чи ж можна назвати державним діячем такого міністра, який потоптав усі юридичні моменти. Кинув в обличчя мільйонам українських людей: Міністерство цей конкурс не проводитиме, бо так вирішив я, Дмитро Табачник. “Великий друг” українського народу, який, вірю, на тому світі в пеклі кипітиме в гарячій смолі, бо ж іще одного такого україноненависника, здається, у нас немає. І віддали на відкуп цьому україноненависникові національну освіту! І сьогодні, як казав президент Ліги Володимир Загорій, тільки лінивий не висміює горе-міністра.
Громадськість вибухнула гнівом на адресу Табачника після його заяв про торпедування конкурсу ім. П. Яцика й запровадження “свого” конкурсу ім. Т. Шевченка, який проходитиме під патронатом Президента В. Януковича. Громадськість звернулася до Президента й наголосила: міністр-українофоб ускладнює ваші стосунки з українською діаспорою і патріотичною громадськістю в Україні.
Табачник дав задній хід, заявивши на одній із прес-конференцій, що він не проти конкурсу імені П. Яцика, але хай його проводить за погодження з Міністерством освіти Ліга українських меценатів.
— Чи є ще якісь істотні моменти в “Положенні…” про конкурс, зареєстрованому Мін’юстом?
— Є. Ось у п’ятому розділі “Положення”: “Фінансування підсумкового етапу Конкурсу здійснюється Міністерством освіти і науки України за рахунок коштів державного бюджету згідно з кошторисом, що складається кожного року, та організаторами, які залучаються до його проведення”. В реальності ж два конкурси, що відбулися після реєстрації “Положення” Міносвіти, як і всі попередні, не фінансувало, а тому коли Табачник інформував громадськість про те, що його Міністерству вже не під силу фінансувати конкурс імені П. Яцика, бо він розпочинає новий конкурс, то це було лукавство, оскільки “живих” грошей Міносвіти на мовний турнір ніколи не давало: всі премії і всі службові витрати — від меценатів. Якби не Володимир Загорій із фармацевтичною фірмою “Дарниця”, головний меценат конкурсу, то цей проект одразу ж помер би. Освітянське міністерство не було фінансовим донором проекту. Словом, лукавить і лукавить міністр Табачник, шукаючи переконливі причини для того, щоб угробити таку важливу для українців справу, що служить піднесенню соціального престижу державної мови в Україні.
— Чи збільшується кількість меценатів конкурсу?
— Вона тримається на одному рівні. Переважна більшість благодійників, прийшовши зі своїми пожертвами, не полишають наш турнір. Серед них Фундація ім. Івана Багряного, Союз українок Австралії (голова Христина Сивенька-Бейлі, секретар Валентина Домазар), Крайова управа ветеранів дивізії “Галичина” в Австралії (голова Теодозій Андрушко), колишній інженер і журналіст Леонід Ліщина, головний редактор журналу “Вісті комбатанта” письменник Роман Колісник, також письменник Степан Горлач, Василь Мойсяк, Андрій Коморовський, Богдан Маців, Ігор Мірецький, Лідія Палій, Михайло Рудзик (усі — Торонто, Канада), Оля і Юрій Татарки (США).
— Ми часто стаємо свідками того, як “видихаються” навіть найсерйозніші й дуже важливі проекти. Особливо — українські проекти. Здається, у нас не вистачає сил на “довге дихання”. Чи не станеться так  із конкурсом імені Петра Яцика?
— Гадаю, цього не буде. По-перше, цей конкурс справді затребуваний у суспільстві. За ним — молоді сили. А за ними — майбутнє. Не може бути, щоб у державі збайдужіли до державної мови. По-друге, відповідальність за долю цього патріотичного мовного марафону взяв на себе президент Ліги Володимир Загорій. Він — не політик, не кандидат у депутати. Конкурс йому не потрібен для іміджу чи для здобування голосів і симпатій. Меценат діє зі своїх глибоких патріотичних переконань. По-третє, якщо ми зберегли конкурс навіть після диверсії Табачника, то це свідчить, що престижний і популярний мовний турнір, який є чимось значно більшим, аніж просто сюжет тестування з української мови, є і буде завжди. Колись до розуміння його важливості доростуть і наші владці різного рангу і справді самовіддано заопікуються ним.
— А меценати тоді можуть передати їм свою справу?
— Ні. І тоді меценати не полишать своє дітище, а так само активно підтримуватимуть його. За нами відповідальність за те, щоб він не маргіналізувався і не заформалізувався, а лишався яскравим взірцем консолідації здорових сил суспільства довкола тієї справи, яка увиразнює національні пріоритети.

Спілкувалася
Світлана КОРОНЕНКО

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment