Президентові України В. Ф. Януковичу

Високоповажний пане Президенте!

Ось уже водинадцяте проведено Міжнародний конкурс з української мови ім. П. Яцика. Досі десять конкурсів Ліга українських меценатів проводила разом із Міністерством освіти і науки (як офіційні співорганізатори) та за участі Міністерства культури і туризму, Міністерства оборони та Міністерства закордонних справ. Нинішній же відбувався за подиву гідної ролі Міністерства освіти і науки, молоді та спорту, яке віроломно, без дотримання належних юридичних формальностей, вийшло з числа засновників та організаторів конкурсу і милостиво дозволило, щоб конкурс проходив “за погодження” з ним. Це ненормальна, безглузда ситуація, бо:
1. Досі конкурсом безпосередньо опікувався кожен із очільників освітянського міністерства (Василь Кремень, Валентин Зайчук, Станіслав Ніколаєнко, Іван Вакарчук) та відповідальні працівники Міністерства з відповідним колом службових обов’язків.
2. Конкурс морально патронували президенти держави (Леонід Кучма, Віктор Ющенко) і це було б не дуже логічним, якби одним зі співорганізаторів не було саме освітянське міністерство.
3. Освітянський міністр Д. Табачник запропонував кваліфікувати конкурс ім. Т. Шевченка як альтернативу конкурсу ім. П. Яцика. Ми бажаємо всіх можливих досягнень конкурсу ім. Т. Шевченка, але ж він, як і кожна нова справа, ще має здобутися на такий широко відомий як конкурс ім. П. Яцика. На сьогодні це речі непорівнюваного масштабу — у мовному марафоні ім. П. Яцика беруть участь мільйони школярів, студентів, учнів профтехосвіти та військовиків. Він невипадково названий міжнародним, бо щороку відбувається у кількох десятках країн (Австралія, Азербайджан, Аргентина, Бельгія, Білорусь, Болгарія, Бразилія, Вірменія, Грузія, Іспанія, Казахстан, Канада, Китай, Молдова, Естонія, Португалія, Польща, Фінляндія, Росія, Словаччина, Чехія, Сербія, Туркменістан, Угорщина, Узбекистан, Румунія, Латвія, Литва, Словенія, Німеччина, Швеція, США та ін.). Цей престижний, популярний мовний турнір, за яким стоїть не тільки Ліга українських меценатів, а й уся патріотична громадськість України та світової української діаспори, став важливою сторінкою реальності українського життя і найбільшим українським проектом такого характеру в Україні й у світі.
4. Конкурс ім. Т. Шевченка не заакцентований саме на державній мові — його мета трохи ширша і він просто не може “відміняти” Міжнародний конкурс з української мови ім. П. Яцика. Це два різні важливі заходи.
5. Освітянська громадськість України й українська діаспора здивована тим, що міністр освіти  хоче прийняти рішення, по суті, за всіх. Освітяни вважають цей конкурс і своєю кровною і воістину державною справою.
6. Міністр дезінформує громадськість, коли говорить, що Міністерство освіти не має коштів на конкурс ім. П. Яцика — “живих” грошей Міністерство на конкурс жодного разу не виділяло. Хіба що обласні органи влади фінансували харчування кількох десятків учасників конкурсу. Але ж це, сказати б, копійчані витрати. Щоправда, були президентські стипендії (їх — 14) абсолютним переможцям мовного марафону. Загальна сума витрачених на це грошей становила не більше 70—80 тис. гривень. Усі премії в конкурсі (а їх — понад 90) — премії меценатів. Як і кошти на адміністративні витрати.
Зважаючи на все це, звертаємося до Вас із проханням не тільки сприяти подальшому проведенню Міжнародного конкурсу з української мови ім. П. Яцика (до речі, ми завершили останній етап одинадцятого конкурсу), а й особисто патронувати його. Це ж цілком логічно: конкурс, що має на меті піднесення престижу державної мови в Українській державі, підтримує Президент держави.
На наше глибоке переконання, така дорогоцінна націєтворча і державно важлива справа, як патріотичний мовний марафон імені П. Яцика, в кожній державі світу мала б потужну підтримку всіх структур державної влади. Віримо, що Ви, шановний пане Президенте, солідаризуєтеся з нами в оцінці цього амбітного проекту й сприятимете його успішній реалізації.
З повагою

Володимир ЗАГОРІЙ,
президент Ліги українських меценатів, голова наглядової ради ЗАТ “Фармацевтична фірма “Дарниця”, доктор фармацевтичних наук, професор;
Михайло СЛАБОШПИЦЬКИЙ,
голова координаційної ради конкурсу, виконавчий директор Ліги українських меценатів, лауреат Національної премії ім. Т. Г. Шевченка;
Іван ДРАЧ,
Герой України, лауреат Національної премії України імені Тараса Шевченка, член Опікунської ради конкурсу;
Микола ЖУЛИНСЬКИЙ,
академік Національної академії наук України, член Опікунської ради конкурсу;
Анатолій ДІМАРОВ,
лауреат Національної премії ім. Т. Г. Шевченка, член Опікунської ради конкурсу;
Павло МОВЧАН,
Голова Всеукраїнського товариства “Просвіта”, Народний депутат України, член Опікунської ради конкурсу”;
Любов ГОЛОТА,
головний редактор газети “Слово Просвіти”, лауреат Національної премії ім. Т. Г. Шевченка, член Опікунської ради конкурсу;
Дмитро ІВАНОВ,
лауреат Національної премії ім. Т. Г. Шевченка, член Опікунської ради конкурсу;
Михайло ВАТУЛЯК,
голова асоціації видавців і книгорозповсюджувачів Львівщини;
Віктор БАРАНОВ,
голова наглядової ради конкурсу, голова Київської організації НСПУ, головний редактор журналу “Київ”

11 лютого 2011 р.
№12/02-11

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment