МИХАЙЛО СЛАБОШПИЦЬКИЙ: «ЯРОСЛАВІВ ВАЛ» ВИЙШОВ НА НОВИЙ РІВЕНЬ

Видавництво “Ярославів Вал” з’явилося понад десять років тому. Кількість книжок, що побачили в ньому світ, наближається до двохсот. Поміж таких резонансних видань, як, скажімо, “Україна — земля козаків” Павла Халебського, “Правда про Росію” Астольфа де Кюстіна, “Слово і діло государеве” Миколи Горбаня чи “Енциклопедія російської душі” Віктора Єрофєєва, є й багато книжок сучасних українських письменників (очевидно, стільки їх сьогодні не видає жодне видавництво). Із цього й починається наша розмова з директором “Ярослававого Валу”, відомим письменником Михайлом СЛАБОШПИЦЬКИМ.

— “Ярославів Вал” нині може похвалитися: маємо серйозний авторський актив. Наша співпраця з авторами набуває системного характеру. Тому якщо ми вже видаємо книжку письменника, то це стає початком тривалої співпраці з ним — і “Ярославів Вал” оприлюднює низку його творів. Скажімо, після “Чорного Ворона”, з яким Василь Шкляр став переможцем нашого літературного конкурсу “Ярославів Вал”, ми перевидали його ж романи “Елементал” і “Нікуб. Кров кажана”. Також, гадаю, остаточно “наш” автор Валерій Гужва — у нас побачили світ дві книжки його поезії (“Вертоград” і “Вежа”) і дві прози (“Стигма. Привид Шекспіра” та “Спроба жити”). А незабаром вийде його нова поетична збірка “Порцеляновий янгол”. Нашим відкриттям є історична романістика Івана Корсака (“Тиха правда Модеста Левицького”, “Капелан армії УНР”, “Таємниця святого Арсенія”, “Отаман Чайка”, “Діти Яфета”) — ми пишаємося тим, що ці твори здобули всеукраїнський розголос…
— Не останнє значення мало тут те, що “Ярославів Вал”, як, певно, жодне інше видавництво, витрачає багато зусиль саме на промоцію своїх книг.
— Звичайно. Ті твори, які ми вважаємо особливо важливими в сучасному літпроцесі, рекламуємо і пропагуємо. Книжку мало надрукувати — її ще треба показати, про неї треба розказати, за неї треба агітувати. Таке нині життя. Наше суспільство не цінує гідно книжки. Всі сили люди витрачають на виживання, і їм, як мовиться, не до книги. Лише в останні п’ять-шість років почала відроджуватися цікавість до книги.
— Ви назвали кілька письменників, із якими співпрацює “Ярославів Вал”, але насправді їх значно більше…
— Так. Тут і Володимир Базилевський із двома книгами літературної критики та літературної публіцистики “Лук Одіссеїв” та “Холодний душ історії”. Тут і Галина Пагутяк із її дивовижним романом “Зачаровані музиканти”. А нині готуємо до друку новий її роман. Тут і Петро Кралюк, чий роман “Шестиднев, або Корона дому Острозьких” мав неабиякий розголос. А зараз у нас у роботі його новий твір “Сильні та одинокі”. Сподіваюся, що за кілька місяців цей твір можна буде придбати.
Нещодавно ми видали збірку есе “Анабазис” цікавої поетеси Надії Степули. Незабаром вийде її роман, у якому Степула розкривається як творча особистість справді широкого діапазону.
Цей роман — не традиційна, “лінійна” проза, для характеристики такої прози є чимало означень на кшталт “авторська”, “експериментальна”, “потік свідомості” — і все це так, але не повністю відображає особливості такого письма; це щось подібне до комбінованої техніки, культивованої в живописі. Я переконаний, що роман Надії Степули — це привід для дискусій про можливі шляхи розвитку прози в майбутньому.
— “Ярославів Вал” видав книжку Олександра Клименка “Коростишівський Платонов”, що також вирізняється нетрадиційністю авторського письма…
— Так, Клименко також пише в стилі нетрадиційної прози. Він намагається синтезувати кілька стильових манер (і йому це добре вдається). Твір відкритий для різних прочитань — він ніби містить кілька “шифрів”, які треба читачеві розгадати. Приблизно така сама особливість і роману Степули, хоч він написаний у зовсім іншій стильовій манері. Степула — метафорична і динамічна в стилі. Клименко, сказати б, інтровертний і  емоційно стриманий.
— Широкого розголосу набув виданий у “Ярославовому Валу” роман Мирослава Дочинця “Лис у винограднику”. Чому Ви зацікавилися саме цим автором?
— Роман Дочинця — твір для всіх. Це — майже детектив; там є карколомний, оригінально побудований сюжет. Там є велика таємниця і великі пристрасті. Дочинець — вибагливий стиліст. Тому я, прочитавши роман, одразу ж вирішив: видаємо — “Лис у винограднику” стане однією зі своєрідних візиток “Ярославового Валу”.
— Що у Вас нині, як мовиться, у редпортфелі?
— По-перше, видаємо роман Юрія Щербака. Майже чверть століття мовчав цей прозаїк, який був у політиці. Мені, як його читачеві, було вельми прикро, що Щербак не пише. Виросло ціле покоління, яке не знало прозаїка Щербака. Надзвичайний і повноважний посол України в Ізраїлі, потім у США, далі в Канаді цілковито заступив письменника, якому належать романи, які стали авторитетними явищами літератури: “Бар’єр несумісності”, “Хроніка міста Ярополя”, “Причини і наслідки”. Тепер ми раді повідомити: із цим романом Юрій Щербак повертається в літературу.
Великі сподівання покладаємо на нашу серію “Червоне і чорне”. Її архітектор і продюсер — відомий письменник і меценат Сергій Грабар. Щойно з’явилася перша книжка серії — роман Степана Процюка “Руйнування ляльки”. Далі будуть романи Володимира Єшкілева, Петра Кралюка, Уляни Глібчук, Сергія Пантюка, самого Сергія Грабара, Івана Корсака.
Уже в роботі — й, гадаю, до початку літа з’являться друком — нові романи Галини Пагутяк, Петра Яценка, поетичні книжки “Замурована музика” Дмитра Кременя, Павла Вольвача і Станіслава Бондаренка “Кирилиця київських вулиць”. Фантастика у нас буде представлена цікавим романом Олега Романчука “Зоряний кристал”. Збірник “Трагічних тем твоїх упертість…” започаткував серію “Літературний профіль”, у якій ідеться про творчі постаті наших сучасників. У цій книжці група колег лауреата Національної премії Дмитра Іванова осмислюють місце і значення цього поета в сучасному літпроцесі.
Розпочинаємо серію спогадів про наших видатних письменників. Відкриє її впорядкований Павлом Вольвачем том про Миколу Вінграновського. Далі будуть книжки про Григора Тютюнника й Павла Загребельного. Ще маємо чимало задумів, які, сподіваюся, стануть приємними несподіванками для читача. “Ярославів Вал” вийшов на новий якісний рівень.

Інтерв’ю взяла
Ірина ЯКОВЛЕВА

“ЯРОСЛАВІВ ВАЛ” ЗУСТРІЧАЄТЬСЯ ЗІ СВОЇМИ ЧИТАЧАМИ
15 березня ц. р., у вівторок, о 17.00 в Будинку Вчителя (вул. Володимирська, 57, метро “Театральна”) — вечір видавництва “Ярославів Вал”. У вечорі беруть участь автори видавництва, які вестимуть діалог з читачами. Веде вечір М. Слабошпицький.

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment