ПРИГОДИ «ЗЕЛЕНИХ МЕСНИКІВ»

Головні герої нового роману Володимира Коскіна “Йоржі атакують!” — четвірка зелених месників, йоржів-городян, затятих рибалок-мисливців, котрі стають на заваді браконьєрів усіх мастей.
“Йоржі атакують!” — це оповідь-подорож, детектив, комічна ексцентріада, авантюрно-пригодницький роман. Події відбуваються і в сільській глибинці, і в мегаполісі. В орбіту історій втягуються, окрім браконьєрів, злодії та бандити, військовики, начальники пожежної охорони, чиновники, ворожки, наркоділки, навіть викрадачі будинків…

Євген БУКЕТ

Викривають і справедливо залагоджують майже всі інциденти, змальовані в книжці — четверо друзів, щирих шанувальників природи: музикант, викладач, міліціонер у відставці й молодий сантехнік. Щиро кажучи, мені б не дуже хотілося потрапити до їхньої компанії — кожного разу, коли вони збираються разом, із ними трапляються усілякі пригоди. Це, як на мене, занадто навіть для шанувальників справедливості. Але після прочитання роману залишаються лише позитивні емоції, гордість за вчинки цих відчайдушних чоловіків. Певно, автору вдалося передати найважливіше: відчуття людяності, щирої дружби між людьми і з природою. Всього цього нам сьогодні не вистачає у повсякденному житті. Натомість ми щодня бачимо результати діяльності “браконьєрів” усіх рівнів — від політиків до деяких сусідів, які вже давно втратили людську подобу…
Карають затриманих браконьєрів украй рідко: скажімо, з 11 тисяч мисливських браконьєрів можуть притягти до кримінальної відповідальності тільки п’ятьох-шістьох, а сума штрафів на одного такого “шкідника” сміховинна.
У середньому з браконьєрів стягують близько 0,1 % від завданої ними шкоди. Щорічно в Україні вилучають близько 100 тисяч браконьєрських знарядь, хоча, за приблизними підрахунками, на руках тільки в рибних браконьєрів є до 10 мільйонів заборонених снастей. Щорічно в Україні незаконно відстрілюють близько 400 тисяч диких тварин, за останні 15 років чисельність оленів, лосів, козуль, гусей, качок зменшилася подекуди на 30—70 %. Риби браконьєри виловлюють приблизно стільки, скільки добувають рибальські промислові підприємства: близько 200 тисяч тонн. А щовесни квіткові браконьєри зривають для продажу приблизно 20 мільйонів занесених у Червону книгу пролісків та інших рідкісних первоцвітів…
У багатьох містах України на ринках вільно продають різні браконьєрські знаряддя лову. Різко зросла технічна озброєність браконьєрів. Видобувати рибу вибухівкою дехто вважає вчорашнім днем, використовують електрострум. Засоби електролову буквально “стерилізують” водойми, убиваючи й ушкоджуючи все живе в радіусі дії струму. За розмірами збитку використання струму іноді перевищує інші фактори негативного впливу, як то забруднення стічними водами, ушкодження і засмічення берегів.
Ці факти вміло “вмонтовані” автором у сатиру, фарс, гумор, анекдотичність і лірику. Насправді “Йоржі атакують!” — це попередження: “природу не можна вичерпувати, як юшку з казана”.
Ще один цікавий експеримент автора — спроба створення сучасного українськомовного мисливсько-рибальського сленгу. Володимир Коскін — народився в Кременчуці, ріс і навчався в Умані, працює і вдосконалюється в Києві. Той суржик, що, на превеликий жаль, побутує сьогодні в цих містах, у романі “Йоржі атакують!” майстерно перероблений “на літературний лад”. Цьому сприяли члени видавничої ради видавництва “Ярославів Вал”, що дало життя цьому роману. Мисливська і рибальська тема вже не одне століття існує в літературі. Новий роман письменника органічно вписується в цю тематику з позицій вже ХХІ століття, хоча не є вузькотематичним.
У цьому специфіка автора, який уже багато років виступає в двох іпостасях: журналіст і письменник. Володимир Коскін починав як поет (“Книга віршів про кохання”, “Земне і небесне”). Згодом видав книжки гостросюжетної прози: “Пекельним колом”, “Позбавлені долі”, “Королі афер”, “Містифікатор”. Готові до друку два його романи-фентезі. У творах В. Коскіна простежуються сюжети, які автор підгледів, безсумнівно, як журналіст.
Усім раджу прочитати новий роман письменника “Йоржі атакують!”. Вам зовсім не обов’язково бути рибалкою і мисливцем, більше того, ви можете не любити риболовлю та полювання і не знатися на них. Адже непереможна четвірка “йоржистих мушкетерів” своїми діями (та й намірами) вселяє позитив у читацьку душу. Цей твір — про людське в людині, про те, як усі ми дивно живемо: то сумно сміючись, то смішно сумуючи, то плачучи над убитим каченям, то азартно цілячи у красеня-лося. Якщо дивитися на життя під певним кутом, то воно, без усякого сумніву, — лише ланцюг карколомних пригод. У цьому сенсі книжка “Йоржі атакують!” розрахована на читачів будь-якого віку, без огляду на стать.

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment